Lenkijos vyrų krepšinio rinktinė olimpinio atrankos turnyro grupių etape iškovojo 1 pergalę ir patyrė 1 pralaimėjimą prieš grėsmingąją Slovėniją.
83:64 buvo įveikti Angolos krepšininkai ir 77:112 buvo suklupta prieš Luka Dončičiaus vedamą Slovėnijos vyrų krepšinio rinktinę.
Lietuviai ir lenkai ginklus surems jau šeštadienį, liepos 3-iąją.
Rungtynių transliaciją 19:30 galėsite stebėti per TV3 kanalą, portalą tv3.lt ar naujos kartos televiziją Go3.
Beje, TV3 televizija, naujienų portalas tv3.lt, internetinė vaizdo platforma TV3 Play bei naujos kartos televizija Go3 transliuos visas olimpinės atrankos vyrų krepšinio rungtynes – ne tik tas, kuriose pasirodys lietuviai.
Tiek rungtynių metu, tiek ir po jų karščiausios naujienos, interviu su krepšininkais, jų komentarai bei rungtynių analizė atsidurs ir naujienų portalo tv3.lt specialiame polapyje – https://www.tv3.lt/tokyo2020.
Lenkai pasiruošimo metu sužaidė ketverias rungtynes. Buvo sužaisti du mačai su brazilais, vienas su rusais ir vienas su Meksikos atstovais.
Abu mačus su Brazilija Mike‘o Tayloro auklėtiniai pralaimėjo (65:68, 79:85), paskui laimėjo 80:75 prieš buvusio Vilniaus „Ryto“ legionieriaus Francisco Cruzo vedamą Meksikos rinktinę. Dvikovoje su rusais – lenkai taip pat pripažino varžovų pranašumą (63:78).
Vienas geriausių lengvųjų kraštų Eurolygoje
Visi Lenkijos vyrų krepšinio rinktinės krepšininkai yra išsimėtę po įvairiausius Europos klubus. Yra žaidusių ir gimtinėje, ir Rusijoje, ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE). Įvairumo šioje pusėje lenkams tikrai nestinga.
Puolime visų akys turėtų krypti į du Lenkijos rinktinės krepšininkus.
Visų pirma į Sankt Peterburgo „Zenit“ lengvąjį kraštą Mateuszą Ponitką. Šis krepšininkas yra vienas geriausių lengvųjų kraštų Eurolygoje.
Jis pasižymi smagia rankele iš toli, gali žaisti gerai tiek su, tiek be kamuolio, mėgsta kibiai gintis ir, kas svarbiausia – Ponitka yra itin geras komandos draugas, kuris niekada nenuleidžia rankų bei palaiko savo komandos draugus.
„Zenit“ klube rolė buvo kaip labiau užduočių atlikėjo, tačiau nepaisant to, Ponitka pagal bendrą naudingumo balų kiekį Eurolygoje užėmė net 11 vietą. Lenkas pagal šį rodiklį lenkė Marių Grigonį, Kostą Slouką, Cory Higginsą ir daug kitų topinių Eurolygos krepšininkų.
Vis dėlto jo užduotys Lenkijos rintinėje yra kiek kitokios. Jis yra vienas pagrindinių taškų rinkėjų ir dažnai geras progas M. Ponitka turi susikurti pats sau. Aišku, yra ir specialių derinių jam, bet dažnu atveju jis yra ir bus su kamuoliu rankos prieš Lietuvos rinktinę.
M. Ponitka nėra pats stipriausias žaidėjas vienas 1 prieš 1 situacijose. Lenkas dažniausiai žaidžia į dešinę pusę, o negana to, svečių lyderio driblingas nėra pats geriausias. Pastačius solidų gynybinį žmogų prieš M. Ponitką – turėtų pavykti neutralizuoti jo spindesį puolime.
Eurolygoje lenkas rinko 8,4 taško, 5,2 atkovoto kamuolio, atlikdavo po 3,2 rezultatyvaus perdavimo bei vidutiniškai per rungtynes sukaupdavo po 14,1 naudingumo balą. Neblogi skaičiai, taip?
Egzotikos mėgėjas
Šiemet natūralizuotas Lenkijos vyrų krepšinio rinktinės amerikietis A.J. Slaughteris spėjo pabūti ir Tomo Dimšos komandos draugu, ir pasimėgauti JAE saule.
Sezono metu lenkų gynėjas persikėlė į JAE, kur tęsė sėkmingą pasirodymą ir iškovojo JAE čempionų titulą.
Šis krepšininkas stiprus 1 prieš 1 situacijose, turi neblogą apgaulingų judesių paketą, tiesa, su amžiumi yra kiek sulėtėjęs, tačiau subrendęs tapo geresniu metiku iš įvairių distancijų.
A. J Slaughteris dažniau renkasi metimą iš toli nei prasiveržimą, bet jis gali nubausti drąsiu reidu arčiau krepšio.
Tai yra tipinis amerikietis taškų rinkikas, kuris atiduoda šimtą vieną procentą savęs puolime. Šiemet jam nedaug trūko, kad Europos taurėje būtų 50/40/90 (dvitaškių, tritaškių, baudų metimo procentai) klube.
Dvitaškius A.J. Slaughteris Europos taurėje metė 53,5 proc. tikslumu, tritaškius 38,8 ir baudas 81,8 proc. tikslumu, bendra statistika antrajame pagal pajėgumą Europos turnyre buvo – 15,8 tšk., 3,9 rez. perd.
Kaip ir minėta, Slaughteris yra taškų rinkikas, bet taip pat jis nepagaili perdavimų komandos draugams ir dažnai ieško geriausios opcijos puolime.
Natūralizuoto amerikiečio minusas – silpna gynyba ir rankų nuleidimas per anksti. Rungtynėse su Slovėnijos ekipa matėsi, kad jei rezultatas yra didesnis nei 20 taškų – A.J Slaughteris tampa dar pasyvesniu žaidėju gynyboje, nors ir taip nėra pats geriausias gynybos specialistas.
Negana to, jis nėra didelio kontakto mėgėjas, tad norint apsunkinti jo gyvenimą – A.J Slaughterį reikės varginti tiek gynyboje, tiek puolime. Puolime lietuviams kuo dažniau reikėtų atakuoti šį gynėją, o gynyboje įtraukti į kaip įmanoma daugiau situacijų, kuriose reikėtų lenkų gynėjui dirbti.
Silpna aukštaūgių grandis
Pagrindinis Lenkijos vyrų krepšinio rinktinės vidurio puolėjas yra 20-metis Aleksanderis Balcerowskis, kuriam dar tikrai trūksta iki aukšto lygio vidurio puolėjo.
Jis yra užduočių vykdytojas ir kažko rimto aikštelėje pasiūlyt kol kas dar nelabai gali. Jo kojų darbas yra labai silpnas tiek puolime, tiek gynyboje.
Šalia to, lenkas negali pasiūlyti daug apgaulingų judesių arčiau krepšio 1 prieš 1 situacijose. Puolime dažniausiai A. Balcerowskis žaidžia pick and rollą (du prieš du), po kurio gauna perdavimą arčiau krepšio ir taip užbaigia atakas. Jis taip pat neturi labai stabilaus metimo nei iš toli, nei iš vidutinio nuotolio.
Rungtynėse su slovėnais lenkų vidurio puolėjas pataikė 1 iš 3 tritaškių, bet tai yra gera rizika, kadangi kaip ir minėta, jis nėra stabilus ir dažnai pataikantis vidurio puolėjas. Vienas iš tų tolimų metimų net nelietė lanko ir po to epizodo vidurio puolėjas pats nesuprato to, kas vyko aikštelėje.
Gynyboje A. Balcerowskis – itin pažeidžiamas žaidėjas. Kojų lėtumas, rankų vangumas ir elementarių situacijų skaitymas yra jo silpnoji pusė. Taip pat lenkas iš esmės negali keistis ginamaisiais, nors buvo momentų, kai pakankamai gerai jaunasis lenkų talentas išsikeitimo metu išrašė stogą slovėnų vunderkindui Luka Dončičiui.
Verta paminėti, kad lenkų bokštas mėgsta susirinkti greitas pražangas, tad lietuviams reikės išnaudoti tai, ką jie turi geriausia – NBA vidurio puolėjų tandemą.
Stiprioji savybė puolime – minėtasis pick and rollas. Nors tai yra tas būdas, kuriuo A. Balcerowskis renka dažnai taškus, tačiau jo labai greitas ir stiprus leidimasis po užtvaros sukuria šiokį tokį pranašumą prieš varžovų centrus.
Palyginant su A. Balcerowskiu – jis yra Eurolygos kalibro vidurio puolėjas, o atsarginiai Lenkijos dugno komandų vidurio puolėjo lygio krepšininkai. A. Balcerowskis neturi lygios pamainos sau ir kai jis išeina iš aikštelės, Lenkijos žaidimas ženkliai suprastėja ir ekipa krenta į didelę duobę.
Atsarginių puolėjų poziciją užimą Damianas Kuligas, Adamas Hrycaniukas. D. Kuligas dar šiek tiek duoda naudos aikštelėje puolime, bet A. Hrycaniukas yra visiškai rotacijos žaidėjas. Daug ką apie jį pasako, kad jį apstumdo buvęs „Lietkabelio“ puolėjas Žiga Dimecas.
Veiksniai, nulemsiantys Lietuvos rinktinės pergalę
Dariui Maskoliūnui ir jo štabui reikės akcentuoti tai, kad Lenkijos rinktinės suolelis yra kur kas trumpesnis nei lietuvių bei reikės įvelti varžovus į greitą arba pusiau greitą žaidimą.
Jau rungtynėse su Slovėnijos rinktine matėme, kad taškų lenktynėse lenkai gali išgyventi daugmaž vieną su puse ar du kėlinius, tad puolime žaidžiant agresyviai ir išnaudojant lengvas progas – vargu ar lenkai atstovės.
Lietuviams taip pat reikės nepamiršti išnaudoti pražangų iki bonuso situacijų.
Rungtynėse su Venesuelos ekipa mūsiškiai prasižengė vos 10 kartų ir liko labai daug neišnaudotų situacijų, kuomet paprasta pražanga būtų galėjusi išgelbėti ataką. Kaip ir minėta, lenkai lengvai įsivelia į taškų lenktynes ir bando užbėgti į greitąjį puolimą, tad jei jau lietuviai matys, kad šansų apsiginti yra minimaliai, reikia išnaudoti taktines pražangas.
Aukštaūgių pranašumas. Šiame mače turėtume matyti Jono Valančiūno ir Domanto Sabonio siautulį. Šansų, kad 1 prieš 1 lenkai apsigins prieš mūsų NBA bokštus – beveik nėra. Tad mūsų tandemui reikės atidžiai stebėti pagalbas iš įvairių pusių bei atlikti savalaikius nusimetimus.
Po minėtų nusimetimų – taiklūs tolimi šūviai turėtų padėti lietuviams užsitikrinti pergalę prieš Lenkiją. Pernelyg agresyvi pagalba po krepšiu turėtų suteikti Lietuvai labai daug laiko prisitaikyti iš metimams iš toli, tačiau vienintelis dalykas išlieka itin svarbus – reikia pataikyti į krepšį. Jei mūsiškiai nepataikys, D. Maskoliūno auklėtinių lauks kur kas sunkesnis vakaras.
TV3 televizija, naujienų portalas tv3.lt, internetinė vaizdo platforma TV3 Play bei naujos kartos televizija Go3 transliuos visas olimpinės atrankos vyrų krepšinio rungtynes – ne tik tas, kuriose pasirodys lietuviai.
Tiek rungtynių metu, tiek ir po jų karščiausios naujienos, interviu su krepšininkais, jų komentarai bei rungtynių analizė atsidurs ir naujienų portalo tv3.lt specialiame polapyje – https://www.tv3.lt/tokyo2020.