Siūlymus aprašui rengė iš sportininkų, trenerių organizacijų, sporto federacijų, asmenų su negalia sporto organizacijų, savivaldos atstovų suburta darbo grupė, jie buvo pristatyti ir išdiskutuoti susitikimuose su visa sporto bendruomene, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Dauguma darbo grupės narių išsakė poziciją, kad iki šiol veikusi aukšto meistriškumo sporto programų finansavimo sistema iš esmės yra tinkama, tad tikslinga išlaikyti jos stabilumą. Tačiau būtini tam tikri patobulinimai, kurie suteiktų daugiau aiškumo, skaidrumo, vertinimo paprastumo, o skirtas finansavimas taikliau atlieptų Sporto plėtros programoje iškeltus tikslus.
Diskutavome daug – ir su darbo grupe, ir su visa sporto bendruomene bendruose, taip pat ir individualiuose susitikimuose. Priimti pakeitimai yra svarbūs ilgalaikėje perspektyvoje, rengiantis kitoms olimpinėms, paralimpinėms žaidynėms“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Aistė Zedelytė-Kaminskė.
Papildomos lėšos iškovojusiems kelialapius į olimpines ir paralimpines žaidynes
Kaip pabrėžia viceministrė, atnaujinant sporto šakų federacijų ir organizacijų įgyvendinamų aukšto meistriškumo sporto programų finansavimo tvarką siekiama užtikrinti subalansuotą finansavimo sistemą.
Aukšto meistriškumo sporto finansavimo tvarkoje įtvirtinta, kad bus pradėti vertinti visų sportininkų, dalyvavusių olimpinėse žaidynėse, rezultatai (iki šiol buvo vertintos užimtos 1-36 vietos), taip pat komandinių (žaidimų) sporto šakų pasiekimai finaliniuose olimpinės atrankos turnyruose (iki šiol olimpinės atrankos turnyrai nebuvo vertinami), už kiekvieną sportininką, iškovojusį kelialapį į olimpines, paralimpines ar kurčiųjų žaidynes bus papildomai skiriama po 10 000 eurų. Numatyta, kad olimpinėms ir neolimpinėms sporto šakoms bus taikomi vienodi rungtyje dalyvavusių sportininkų ir valstybių tarptautinėse varžybose skaičiaus kriterijai; atsisakyta individualių sporto šakų komandinių įskaitų vertinimo rezultatų dalyje.
Vertinant sporto šakos masiškumą, dabar bus vertinami ne tik sportininkai, dalyvavę nacionaliniuose čempionatuose, bet ir sportininkai, dalyvavę tarptautinėse aukšto meistriškumo sporto varžybose.
Vertinant sporto organizacijos veiklos rezultatus atsiranda nauji gerojo valdymo principų rodikliai: sporto organizacijos valdymo organuose pareigas turėtų eiti ne mažiau kaip vienas iki 35 metų amžiaus asmuo; vidaus dokumentuose įtvirtintos aiškios įvairių sričių interesų (veiklos, finansų, viešųjų pirkimų) konfliktų sprendimo ir nusišalinimo nuo sprendimų procedūros darbuotojams ir valdymo organų nariams ir kt.
„Specialiai sukurta darbo grupė beveik pusę metų dirbo prie šio aprašo – viskas vyko atvirai, visos federacijos galėjo stebėti procesą. Nors ne visos visų pateiktos pastabos nugulė apraše, džiugu, kad atsižvelgta į skirtingų sporto šakų specifinius niuansus, sukoncentruotas dėmesys į olimpiečius – ne tik į tuos, kurie dalyvauja žaidynėse, bet ir į tuos, kurie įvykdo olimpinius normatyvus, taip pat bus vertinami ir tarptautinėse aukšto meistriškumo sporto varžybose dalyvausiantys sportininkai.
Džiaugiuosi vadybos srities kriterijų procentinės dalies perskirstymui. Manau, kad sporto šakų federacijoms laikas judėti pirmyn ir diegti gerojo valdymo principus“, – sako Lietuvos orientavimosi sporto federacijos vykdantysis direktorius Vilius Aleliūnas. Jis atkreipia dėmesį, kad pirmą kartą finansavimo tvarkos aprašas patvirtintas taip anksti – sporto šakų federacijos turės daugiau laiko pasirengti teikdamos dokumentus finansavimui.
Atnaujinta finansavimo tvarka bus pradėta taikyti skiriant finansavimą 2025 metų aukšto meistriškumo sporto programoms įgyvendinti. Papildomos lėšos bus skiriamos už kiekvieną sportininką, atsirinkusį į 2028 metais vyksiančias olimpines ir paralimpines bei 2029 metais vyksiančias kurčiųjų žaidynes.
Užtikrinamas finansavimo stabilumas
Skiriant valstybės finansavimą yra vertinami 4-erių metų tam tikros sporto šakos sportininkų pasiekti rezultatai tarptautinėse aukšto meistriškumo sporto varžybose. Taip užtikrinamas finansavimo stabilumas, nes nepasiekus aukštų rezultatų vienais metais, dar vertinami ir praėjusiųjų trejų metų rezultatai. Kitos dvi vertinimo dalys – sporto šakos masiškumas ir federacijos vadybos rodikliai – taip pat užtikrina federacijos vykdomų aukšto meistriškumo sporto programų finansavimo stabilumą.
Aukšto meistriškumo sporto finansavimas nuo 2019 m. padidėjo tris kartus: nuo 6,8 mln. eurų 2019 metais iki 20 mln. eurų 2024 metais. Numatoma, kad 2025 m. sporto šakų federacijoms ir organizacijoms taip pat bus skirta 20 mln. eurų aukšto meistriškumo sporto programoms įgyvendinti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!