19-metis lietuvis neseniai paskelbė, kad pasirinko žaisti už Lietuvą, nors buvo gavęs ir keletą kvietimų atvykti į JAV krepšinio federacijos rinktinės stovyklą. Apie tai, kaip klostosi krepšininko karjera Amerikoje, kurioje NBA lyga prieš savaitę paskelbė, kad po šio sezono nebetęs savo „Ignite“ komandos projekto, papasakojo ilgametis Lietuvos rinktinės fizioterapeutas ir M. Buzelio tėvas Aidas.
Ateinantį savaitgalį Vilniuje, Gabijos gimnazijoje bus rengiamas pirmasis M. Buzelio taurės turnyras. Kaip atsirado ši idėja?
Čia gal labiau tradicijų klausimas. Manau, kad nereikia būti kažką pasiekus, kad galėtum daryti gerus darbus. Visų pirma, Matui pačiam patinka treniruoti vaikus. Ir JAV vaikai nuo jaunystės ar paauglystės yra mokomi būti bendruomenės dalimi, prisidėti, kas kuo gali. Jis jau dabar sako, kad baigęs karjerą kažkada norėtų dirbti treneriu. Taip, kad čia nėra nieko keisto. Mato sesuo Sofija, kai grįždavo vasaromis iš universiteto ar net vidurinėje mokykloje, surinkdavo mergaites ir treniruodavo jas žaisti lakrosą.
Ar jau dabar galima sakyti, kad pasirinkimas padarytas dėl žaidimo Lietuvos rinktinėje ir kaip vyko pats procesas?
Na, nebuvo tokių kažkokių ypatingų debatų. Visų pirma, kvietimas į bet kokios šalies rinktinę yra didžiulė garbė. Ir kai Matas pirmą kartą gavo kvietimą į JAV rinktinės stovyklą, jis nuvyko ten, sudalyvavo. O po to atėjo kvietimas iš Lietuvos ir antras kvietimas į JAV stovyklą. Turėjome du kvietimus ir reikėjo apsispręsti, nes atsakymo laukė dvi federacijos.
Ir tada Matas labai greitai apsisprendė, kai tik galės, į atranką atvažiuos ir jei tik bus reikalingas rinktinei – dalyvaus. Ir šiaip jam labai patinka europietiška krepšinio kultūra, sirgaliai, jis ir dabar žiūri Eurolygą, mato, kaip žmonės serga už savo rinktines.
Be to, Jonas Valančiūnas daug prisidėjo. Jam Jonas yra didelis autoritetas ir puikus patriotizmo pavyzdys. Atsimenu, kaip Jonas sakė jam: „Žinoma, kad rinkis Lietuvą. Kas man ryte spurgas atneš?“ Tai pat ir Domantas Sabonis parašo jam, palaiko.
Matas gimęs ir užaugęs JAV, ten jo visi komandos draugai, pažįstami. Lietuvoje nebuvo tokių socialinių ryšių.
Matas yra gimęs Amerikoje ir jo gyvenimas yra savotiškai daugiakultūrinis. Išėjęs iš namų jis gyvena amerikiečio gyvenimą. O namuose jis auga ir gyvena lietuviškoje aplinkoje. Taip, kad jo sprendimas buvo labai aiškus – kai tik galės ir bus reikalingas, žais be didesnių dilemų už Lietuvą.
Matas prieš patenkant į NBA priėmė sprendimą eiti į naujai sukurtą komandą ir iškarto pradėti nuo G lygos. Bet visai neseniai NBA paskelbė, kad ketverius metus gyvavęs „Ignite“ projektas bus baigtas po šio sezono. Kokie buvo jūsų argumentai renkantis žaisti „Ignite“ ekipoje?
Na, pradėkime nuo to, kad „Ignite“ buvo ir vis dar yra NBA projektas. Mato čekiai ateina iš NBA. G lyga yra artimiausia, kas gali būti prie NBA – žaidžiama NBA gabaritų aikštėje, su NBA tritaškių linija, NBA kamuoliu, prieš NBA buvusius ar esamus žaidėjus.O Matas nuo mažens visą laiką norėjo varžytis prieš geriausius. G lyga turi didžiausius talentus pasaulyje po NBA. Tu žaidi prieš NBA žaidėjus, kurie atsistatinėja po traumų, prieš pirmo ir antro ratų šaukimo žaidėjus, kurie laukia kol ateis jų laikas žaisti NBA, prieš geriausius buvusius studentus, kurie laukia savo šaukimo.
Tai, kad NBA priėmė verslo sprendimą nutraukti savo projektą, niekaip nedaro įtakos Mato karjerai. „Ignite“ buvo ir lieka svarbus jo karjeros etapas, kuris davė jam daug naudingų dalykų, patirties. Krepšinis niekur nedingo iš jo gyvenimo.O gyvenimas keičiasi. Taip, NBA priėmė verslo sprendimą, nes NCAA lyga patvirtino galimybę studentams ateiti ir užsidirbti. Atsiras ir nauji projektai.
Bet atsisakymas žaisti universitete atima galimybę įgyti išsilavinimą?
Ne visai taip. Tiksliau, visai ne taip. NBA lyga irgi puikiai supranta išsilavinimo svarbą, todėl visi „Ignite“ žaidėjai turi priėjimą prie Arizonos Valstijos universiteto paskaitų platformos, jie dalyvauja paskaitose nuotoliu ir turi 10 metų, kad pabaigtų studijas. Ir nepaisant „Ignite“ projekto pabaigos, Matas vis dar turi tas pačias sąlygas mokytis ir baigti universitetą per 10 metų.
Kaip vertinate M. Buzelio galimybes NBA naujokų biržoje?
Pradžioje, kai Matas dar vidurinėje buvo įrašytas pirmu numeriu, tai buvo, aišku, malonu, nes tai buvo jo darbo įvertinimas. O tos prognozės – jos yra tik spėjimai. Vieną dieną žurnalistams gali atrodyti vienaip, kitą rytą – kitaip. Didelė dalis jų turi limituotą priėjimą prie NBA komandų. Taip pat NBA komandos tikrai nesidalina su žurnalistais, ką jie galvoja, dažnai net slepia. Kažkokia limituota informacija išlenda, bet ESPN pirmo rato trisdešimtuko spėjimai kiekvienais metais pasitvirtina tik apie 50 procentų.
Numeris, kuriuo jis bus pašauktas, yra visiškai nesvarbu. Svarbu yra tai, kad tu patektum į komandą, kurioje tau leis atsiskleisti ir tobulėti. Jis ir dabar, kai jam kas nors pasako, kad kažkuris yra prastas NBA žaidėjas, jis puola tą žaidėją ginti, nes jo filosofija yra tokia. Jeigu kas nors nors kartą įžengė ant NBA parketo, tai jis jau padarė savo gyvenimo pasiekimą. Per visą NBA istoriją yra buvę tik apie 5000 žaidėjų. Per 75 metus – tik penki tūkstančiai. Patekti į NBA yra labai sunku.
Ar jau yra kokie nors planai dėl šios vasaros, ar dar anksti kalbėti?
Dėl šios vasaros dar yra labai daug nežinomųjų, pasirengimo grafikas labai trumpas ir neįprastas. Stovykla sutampa su NBA žaidėjų birža, tai bus labai sunku suderinti. Noras tikrai įmanoma, tą Matas ir pasakė Kaziui Maksvyčiui, kai buvo susitikę JAV. O kaip viskas bus, parodys laikas. Jeigu Matą pašauks NBA komanda, gal ji sakys – jokių važiavimų, o gal kaip tik, sakys, važiuok, jeigu kviečia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!