Nepaprasta Tysono gyvenimo istorija: bokso legenda ir kalinys „Nr. 922335”

54-erių Mike’as Tysonas vėl žengs į ringą sekmadienio ryte – tai bus pirmoji bokso legendos kova po daugiau nei penkiolikos metų pertraukos. Ji kelia įvairialypes emocijas, o kai kuriems tai bus pirma proga pamatyti „Geležinį Mike’ą” ne „Youtube” įrašuose, o kovojantį gyvai.

M. Tysonas (nuotr. SCANPIX)

Parodomoji aštuonių raundų kova prieš kitą legendą 51-erių Roy Jonesą Jr. įvyks naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuvos laiku. Ją tiesiogiai stebėkite tik per naujos kartos internertinę televiziją „Go3”.

Dviejų legendų mūšis kelia milžinišką susidomėjimą ir jis gali būti nepaskutinis M. Tysonui.

Paklaustas, kodėl būdamas tokio amžiaus ir prabėgus tiek metų po karjeros pabaigos, jis nusprendė sugrįžti, M. Tysonas atsakė: „Nes aš galiu tą daryti”.

3Paprastas atsakymas nepaprastos karjeros ir gyvenimo savininkui. Tv3.lt kviečia iš arčiau susipažinti su viena ryškiausių ne tik bokso, bet viso sporto personų.

Greitas kelias į šlovę

M. Tysonas gimė 1966 m., birželio 30 d. Brukline. Sulaukęs vos trylikos metų jis buvo suimtas net 38 kartus dėl įvairių smulkių nusikaltimų. Bet būtent tai jį ir atvedė į boksą.

Vienos sulaikymo įstaigos avokatas pamatė jauno vaikio talentą ir supažindino jį su bokso treneriu Cusu D’Amato.

Savo potencialą M. Tysonas įrodė jaunimo olimpinėse žaidynėse 1981 ir 1982 m., laimėdamas aukso medalius.

1982 m. mirė jaunojo boksininko mama ir dėl blogo elgesio jis buvo pašalintas iš vidurinės mokyklos.

M. Tysonas ir toliau sunkiai treniravosi, kol 1985 m. įvyko pirmoji profesionali kova – jau pirmame raunde, tuo metu aštuoniolikmetis M. Tysonas, nokautavo Hectorą Mercedesą.

Tai, kas nutiko vėliau, šiuo metu skamba neįtikėtinai – vos per vienerius metus M. Tysonas į ringą lipo 19 kartų ir visas kovas baigė nokautais, didžiąją dalį jų dar pirmuose raunduose.

Tais pačiais metais mirė C. D’Amato, o M. Tysoną treniruoti pradėjo šio mokinys Kevinas Rooney.

REKLAMA

Dviem boksininkams – Jamesui Tillisui ir Mitchui Greenui pavyko atlaikyti visus raundus prieš M. Tysoną, bet netrukus dar septynios pergalės nokautais atvedė legendą prie pirmosios kovos dėl čempiono titulo.

Tam prireikė vos pusantrų metų – 1986 m. lapkričio 22 d. M. Tysonas įveikė Trevorą Berbicką ir tapo WBC sunkaus svorio pasaulio čempionu. Tą jis padarė būdamas 20 metų ir 145 dienų amžiaus – jam iki šiol priklauso jauniausio visų laikų sunkaus svorio čempiono rekordas.

Prabėgo dar vieneri nepilni metai ir M. Tysonas savo rankose laikė dar dviejų pagrindinių bokso organizacijų čempiono dižus – WBA ir IBF.

Jis vis dar yra jauniausias visų laikų boksininkas, kuriam pavyko suvienyti trijų pagrindinių organizacijų čempiono diržus.

Pirmosios problemos už ringo

Apgynęs visus diržus 1988 m. pradžioje Niujorke M. Tysonas vedė aktorę Robin Givens.

Tų pačių birželį R. Givens ir jos šeima viešai apkaltino boksininką fiziniu smurtu. Tą patį mėnesį M. Tysonas padavė į teismą ilgametį savo vadybininką Billą Claytoną, kaltindamas jį vagyste. Abu vyrai galiausiai susitarė be teismo pagalbos.

Nepaisant nemalonumų už ringo ribų, jame M. Tysonas vis dar buvo nesustabdomas – per 91 sekundę jis sutriuškino iki tol nepralaimėjusį Michaelą Spinksą.

Rugpjūčio mėnesį M. Tysonas gatvėje įsivėlė į muštynes su buvusiu varžovu ringe M. Greenu ir kovos metu susilaužė kairės rankos kaulą.

Prabėgus vos mėnesiui boksininkas, vairuodamas nuosavą BMW, sukėlė avariją – rėžėsi į medį ir smūgio metu neteko sąmonės. M. Tysonas atsipirko smegenų sukrėtimu, bet dėl šios priežasties turėjo būti nukelta artimiausia kova, kurioje jis turėjo ginti čempiono diržus.

REKLAMA

Netrukus po avarijos R. Givens padavė skyrybų prašymą, kuris buvo patenkintas kitais metais.

Teismų slenksčio mynimas M. Tysonui tuo nesibaigė – boksininkas atleido ilgametį trenerį K. Rooney, kuris dėl sutarties sąlygų sulaužymo pareikalavo 4,4 mln. JAV dolerių.

1989 m.  M. Tysonas kovojo vos dukart – mažiausiai per savo karjerą. Abi kovas jis laimėjo ir išliko visų trijų bokso organizacijų čempionu.

Pirmasis pralaimėjimas ir kalėjimas

1990 m. vasario 11 d. M. Tysonas patyrė pirmąjį karjeros pralaimėjimą – Tokijuje vykusioje kovoje jį dešimtame raunde nokautavo Jamesas Douglasas ir atėmė visus čempiono diržus. Kiek vėliau M. Tysonas teigė, kad niekada nežiūrėjo į šią dvikovą rimtai ir atsainiai treniravosi.

Vėliau sekė keturios pergalės ir ketverių metų pertrauka.

1991 m. modelis Desiree Washington apkaltino M. Tysoną išprievartavus ją viešbučio kambaryje.

Laukdamas teismo sprendimo M. Tysonas dėl šonkaulių traumos turėjo atšaukti kovą su Evanderiu Holyfieldu.

Galiausiai M. Tysonas buvo pripažintas kaltu dėl išprievartavimo ir nuteistas šešeriems metams. Bausmę jis atliko jaunimo centre Indianoje, nors tuo metu buvo 25-erių.

Kalėjime jis gavo „Nr. 922335” numerį – skaitė daug knygų, atsivertė į islamą ir buvo beveik pavyzdingas kalinys – susimušė tik kartą.

Kalėjime jis praleido kiek daugiau nei trejus metus ir buvo paleistas į laisvę 1995 m. gegužės 25 d.

Netrukus jis grįžo į ringą, o 1996 m. M. Tysonas susigrąžino WBC ir WBA čempiono titulus.

WBC diržo jis netrukus neteko, nes atsisakė kovoti su reitingo lyderiu Lennoxu Lewisu ir sutarė dėl ilgai lauktos kovos su E. Hollyfieldu.

REKLAMA

1996 m. lapkričio 9 d. M. Tysonas kovą pralaimėjo, kai 11 raunde buvo nokautuotas. Boksininko komanda skundėsi dėl galimai nelegalių varžovo smūgių galva, bet liko nieko nepešę.

Kitų metų birželio 28 d. įvykęs boksininkų revanšinė kova laikoma žinomiausia per visą bokso istoriją.

Trečiame raunde M. Tysonas nukando dalį varžovo ausies. Teisėjas trumpam sustabdė kovą ir atėmė kelis taškus iš M. Tysono, bet vos buvo leista tęsti kovą, jis tą patį padarė ir kitai E. Hollyfieldo ausiai bei buvo diskvalifikuotas.

Po šio incidento iš M. Tysono pusantrų metų laikotarpiui buvo atimta licenzija, o skandalai nesiliovė.

Teisme jis aiškinosi santykius su buvusiu vadybininku, o vėliau sukėlė eismo įvykį ir užpuolė du vyrus – dėl šio incidento jam teko trims mėnesiams grįžti į kalėjimą.

Gėdinga pabaiga

Sugrįžimo kovoje M. Tysonas jau pasibaigus pirmo raundo laikui smogė varžovui, taip šį sutraumuodamas – kova buvo nutraukta.

Dar keli skandalai nesutrukdė pasiekti pergalių ringe, o po vienos jų jis metė iššūkį L. Lewisui.

„Noriu tavo širdies. Noriu suvalgyti tavo vaikus”, – skandalingai pareiškė M. Tysonas.

Prieš šių boksininkų susirėmimą M. Tysonas dar nokautavo Andrew Golotą, bet pergalė iš jo buvo atimta, kai dopingo testas aptiko marichuanos pėdsakų.

2002 m. L. Lewisas aštuntame raunde nokautavo M. Tysoną – po šios akistatos M. Tysonas per trejus metus kovėsi dar triskart ir dukart buvo nokautuotas.

2003 m. jis užpildė dokumentus, prašydamas jam iškelti bankroto bylą. Tais pačiais metais M. Tysonas pasidarė garsiąją veido tatuiruotę.

Paskutinį kartą profesionaliai jis kovėsi 2005 m., kai šeštame raunde buvo nokautuotas Kevino McBride’o.

REKLAMA

„Atsiprašau, kad visus nuvyliau. Kaunuosi tik tam, kad apmokėčiau sąskaitas. Nebeturiu tam jėgų, nebeturiu tam aistros. Jaučiuosi blogai dėl visų šių žmonių ir norėčiau, kad jie galėtų atgauti pinigus”, – po pralaimėjimo tada sakė jis.

Gyvenimas po bokso

2006 m. M. Tysonas dar pasirodė keliose parodomosiose kovose, bet tai buvo viskas iki pat dabar, kai  nusprendė grįžti.

Tais pačiais metais jis buvo suimtas apsvaigęs nuo narkotikų prie vairo – netrukus buvo paskelbta, kad legenda gydysis reabilitacijos nuo klinikoje nuo įvairių priklausomybių.

Į viešumą M. Tysonas sugrįžo 2009 m., atlikęs trumpą vaidmenį filme „Pagirios” – tuo metu jis vis dar buvo priklausomas nuo narkotinių medžiagų.

Vėliau boksininkas nusifilmavo keliose dešimtyse projektų, kur taip pat atliko trumpus vaidmenis.

Minėti metai pažymėti ir šeimos tragedija – ketverių metų M. Tysono dukra įsipainiojo į bėgimo takelio laidus ir mirė. Praėjus vos porai mėnesių M. Tysonas susituokė su trečia žmona – Lakiha Spicer.

2013 m. boksininkas pradėjo kovą su antsvoriu – numetė daugiau nei 45 kg ir tapo veganu. 2017 m. M. Tysonas įsigijo marichuanos plantaciją, kuri pelną jam neša iki šiol.

Dabar jis sugrįžta ten, kur ir užgimė legenda.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų