O šiandien pristatome dešimt pagrindinių krepšinio įvykių, kurių lietuviai 2024 m. laukia labiausiai. Kokie klausimai tautiečiams neduoda ramybės?
Ar Lietuvos rinktinė pateks į Paryžiaus olimpines žaidynes?
Lietuvos rinktinė liepos pradžioje vyks į Puerto Riką, kur dalyvaus olimpinėje atrankoje. Pirmajame etape A grupėje Kazio Maksvyčio auklėtiniai kausis su Meksikos ir Dramblio Kaulo Kranto rinktinėmis.
Paraleliai B grupėje varžysis Puerto Rikas, Italija ir Bahreinas. Į olimpines žaidynes pateks tik turnyro nugalėtojas.
Akivaizdu, kad didžiausi Lietuvos konkurentai kovoje dėl kelialapio į olimpines žaidynes – Puerto Rikas ir Italija.
Puerto Rikas žaidžia itin fizišką ir atletišką krepšinį, o savų žiūrovų akivaizdoje rinktinės žaidėjų motyvacija bus aukščiausiame taške. Jeigu Puerto Rikas surinks ryškiausias savo žvaigždes, tai bus labai rimtas varžovas.
Daugelis dar pamena 2023 m. pasaulio čempionatą, kuomet Lietuvos krepšinio mėgėjai ketvirtfinalyje vylėsi sulaukti Italijos rinktinės. Deja, įvykiai Filipinuose sukrito kita linkme, tačiau su taip trokštama Italija galėsime susitikti atrankos turnyre.
Tiesa, Gianmarco Pozzecco auklėtinių nuvertinti nevalia. Taikliarankius italus į kitą emocinį lygį pakelia vyr. treneris, o G. Pozzecco asistentas Edordo Casalone atlieka puikų taktinį darbą ruošiant komanda konkrečiam varžovui. Jeigu italams pasitaikys sėkminga diena, nuo jų kirčių gali kristi bet kuri turnyro komanda.
Apibendrinus, Lietuvai tikrai pasisekė su burtais – kelias link olimpinės svajonės atrodo itin realus. Bus įdomu pažiūrėti, ar krepšininkai susidoros su spaudimu ir pateisins turnyro favoritų vardą.
Nuo 1992 m. Lietuva dalyvavo 7 iš eilės olimpinėse žaidynėse – tris kartus iš eilės laimėjo bronzos medalius, dukart pateko į ketvertuką ir du sykius pasirodymą baigė ketvirtfinalyje.
Lietuva kol kas praleido tik 2020 m. Tokijo olimpines žaidynes.
Atrankos turnyrai vyks liepos 2–7 dienomis. Paryžiaus žaidynės prasidės liepos 27 dieną.
Atrankos turnyrą ir olimpines žaidynes transliuos tv3.lt ir TV3 televizija.
Kaip seksis naujajam „Žalgirio“ treneriui Andrea Trinchieri?
Treneris Kazys Maksvytis netikėtai atvedė „Žalgirį“ į Eurolygos „Top 8“, o su Lietuvos rinktine pasaulio čempionate užėmė 6 vietą. Tai – solidūs pasiekimai, tačiau darbas ant dviejų karščiausių kėdžių Lietuvos krepšinyje reikalauja daug jėgų.
K. Maksvyčio vadovaujami žalgiriečiai sezoną dar pradėjo neblogai, tačiau vėliau įkrito į duobę Eurolygoje. Tuomet prasidėjo kalbos apie galimą jo pakeitimą.
Ir nors klubo krepšininkai gruodžio viduryje herojiškai užstojo savo trenerį, kai į jo vietą komandos vadovai norėjo paskirti Andrea Trinchieri, visgi K. Maksvytis galiausiai paliko trenerio postą praėjus dviem savaitės po chaoso Kaune, kai rezultatai taip ir nepasikeitė.
Tad permainos Kaune įvyko, o dabar įdomiausias klausimas, kaip seksis naujajam „Žalgiro“ vairininkui Andrea Trinchieri?
A.Trinchieri paskutinius trejus metus treniravo Miuncheno „Bayern“ ekipą. Anksčiau jis taip pat treniravo Belgrado „Partizan“, Bambergo „Brose Baskets“, Kazanės „Unics“, keletą Italijos klubų bei Graikijos vyrų krepšinio rinktinę. Eurolygoje specialistas dirbo aštuonis sezonus, o 2021-aisiais ir 2022-aisiais jo vadovaujamas Miuncheno „Bayern“ pateko į Eurolygos atkrintamąsias, o kartą buvo arti finalinio ketverto.
2014-aisiais italas buvo išrinktas geriausiu Europos taurės treneriu, o titulus iškovojo visose šalyse, kuriose jam teko dirbti.
Italas garsėja kaip geras taktikas, tačiau reiklus ir principingas treneris. Bus labai įdomu stebėti, kaip pokyčius priims komandos sirgaliai, kurie ligi šiol vis pilnai užpildydavo areną ir išreikšdavo palaikymą K. Maksvyčiui.
Be galo įdomu bus stebėti ir kaip keisis pačios komandos žaidimas bei kokias naujoves A. Trinchieri įves.
Ar permainų supurtytas „Žalgiris“ visgi pateks į Eurolygos įkrintamąsias?
Kauno „Žalgiriui“ 2023 m. buvo itin permainingi ir dviprasmiški. Legendinis Lietuvos klubas nustebino Europą patekdamas į Eurolygos atkrintamąsias varžybas. Vis tik kelis kartus didesnį biudžetą už Vilniaus „Rytą“ turintys kauniečiai LKL finalo serijoje susidūrė su itin rimtomis problemomis, kai Lietuvos čempionais tapo tik paskutinėse penktosiose finalo serijos rungtynėse.
Nors buvo tikimasi, kad šio sezono „Žalgiris“ bus dar stipresnis ir konkurencingesnis Eurolygoje, pirmasis sezono ratas to neparodė. Kauniečiai po pirmųjų 17 rungtynių prestižiniame turnyre yra iškovoję tik 5 pergales ir tarp 18 komandų užima vos 16 vietą.
Šiuo metu žalgiriečius nuo įkrintamųjų skiria jau 4 pergalės, o panaikinti tokį deficitą bus sudėtinga, nors nėra visiškai neįmanoma.
Šoje situacijoje nebent gali suveikti naujojo trenerio A. Trinchieri efektas, kuris sugebės prikelti duobėje atsidūrusius žalgiriečius.
„Žalgiris“ Eurolygos turnyrą pradėjo puikiai, kai per 4 rungtynes iškovojo 3 pergales, tačiau vėliau pasipylę pralaimėjimai gerokai kirto per žaidėjų galvas ir jų pasitikėjimą savimi.
Belieka tikėtis, kad antrajame rate „Žalgiris“ atras savo pergalingą žaidimą, o krepšininkų nebekankins traumos.
Emocinį foną 2024 m. gali užduoti jau pirmoji metų savaitę. Sausio 2 d. „Žalgiris“ išvykoje žais su Vilerbano ASVEL, o ketvirtadienį namuose priims Berlyno ALBA.
Visas Eurolygos rungtynes galite stebėti „Go3“ televizijoje.
Ar Marcusas Fosteris užkurs pirtį „Žalgiriui“?
Paskutinėmis 2023 m. dienomis įvykęs kalėdinis stebuklas jau kursto „Ryto“ gerbėjų vaizduotę. Iš Kinijos klubo atleistas Marcusas Fosteris jau pasiekė Vilnių ir vėl padės sostinės klubui siekti pergalių.
Nominalus praėjusio sezono „Ryto“ lyderis antrajai sezono daliai suteikia naujų spalvų, ypač LKL čempionate. Šio sezono „Žalgiris“ atrodo tikrai pažeidžiamas, o „Rytas“ su M. Fosteriu tampa dar pavojingesniu varžovu.
Jeigu anksčiau kėlėme klausimą, kas su „Žalgiriu“ žais LKL finale, dabar šį klausimą reiktų perfrazuoti – kiek „Rytas“ pajėgus ištęsti LKL finalo seriją? Ji bus žaidžiama iki 3 pergalių ir labai realu, kad viskas, kaip ir pernai, gali spręstis penktosiose serijos rungtynėse.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad paskutinį kartą „Rytas“ LKL čempionu tapo 2022 m., kai finalo serijoje nugalėjo Panevėžio „Lietkabelį“.
Paskutinį kartą LKL finalo seriją „Rytas“ prieš „Žalgirį“ laimėjo tolimaisiais 2010 m. Galbūt istorijos ratas apsisuko ir atėjo „Ryto“ laikas pergalei prieš principinį varžovą?
Visas LKL rungtynes jums patogiu metu galite stebėti „Go3“ televizijoje.
Ar lietuvis pagaliau vėl laimės Eurolygą?
2015 m. buvo paskutiniai, kuomet Lietuvos atstovas laimėjo Eurolygą. Tai buvo Jonas Mačiulis, kuris Europos karūną iškovojo su Madrido „Real“ klubu. Praėjo jau beveik 10 metų, o joks Lietuvos krepšininkas ar treneris daugiau taip ir nelaimėjo prestižinio Senojo žemyno trofėjaus.
Neskaičiuojant „Žalgirio“, šį sezoną Eurolygoje rungtyniauja 6 krepšininkai, o Šarūnas Jasikevičius stovi už Stambulo „Fenerbahče“ vairo.
Eurolygos čempiono titulo siekia Rokas Jokubaitis („Barcelona“), Marius Grigonis (Atėnų „Panathinaikos“), Donatas Motiejūnas („AS Monaco“), Tadas Sedekerskis (Vitorijos „Baskonia“), Ignas Brazdeikis Pirėjo „Olympiakos“) ir Rokas Giedraitis (Belgrado „Crvena Zvezda“).
Jonas Kazlauskas išlieka vieninteliu Lietuvos treneriu, kuriam pavyko laimėti Eurolygą. Tai jis padarė 1998–1999 m. vadovaudamas „Žalgiriui“ ir buvo šalia šio pasiekimo pakartojimo 2011–2012 m., kai atvedė Maskvos CSKA į finalą. Š. Jasikevičius vadovaudamas „Barcelonai“ 2020–2021 m. taip pat atvedė klubą į Eurolygos superfinalą, tačiau titulo taip ir neiškovojo.
Galbūt pagaliau vėl atėjo lietuvių triumfo metas Eurolygoje?
Ar turėsime dar vieną NBA čempioną lietuvį?
NBA čempionate šį sezoną vėl rungtyniauja du lietuviai – Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis. Jonui tai yra jau dvyliktasis sezonas stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje, o Domantui – aštuntasis.
Sužaidus 30 reguliaraus sezono rungtynių lietuvių atstovaujamos Naujojo Orleano „Pelicans“ ir Sakramento „Kings“ komandos patenka į atkrintamųjų traukinį, tačiau teigti, kad kažkuri iš ekipų turi vilčių pakovoti dėl NBA čempionų žiedų, būtų per drąsu.
Lažybininkai D. Sabonio „Kings“ šansus triumfuoti čempionate tarp 30 komandų įvardina tryliktoje vietoje, o J. Valančiūno „Pelicans“ galimybes – keturioliktoje vietoje.
Kur kas realiau lietuviams triumfuoti būnant ne aikštėje, o atliekant kitas svarbias funkcijas klube. Denverio „Nuggets“ klubo vadovaujančiose pareigose vis dar dirba Tomas Balčėtis ir Martynas Pocius. Denveris gina NBA čempionų titulą ir kol kas yra viena geriausių Vakarų konferencijos komandų.
Į čempionų žiedus labai rimtai taikosi ir Bostono „Celtics“, kur tarptautinių skautų vadovu dirba Benas Matkevičius. Jau dešimtmetį „keltų“ organizacijoje dirbančiam lietuviui 2023–2024 m. triumfas taptų puikiu atpildu už įdėtą darbą.
„Celtics“ pastarąjį penkmetį nuolat šmirinėja NBA elite, tačiau lemiamo žingsnio taip ir nesugeba žengti. Šį sezoną Bostonas atrodo labai susitelkęs ir nusiteikęs pirmą kartą nuo 2008 m. tapti NBA čempionu. Būtent Bostono galimybės triumfuoti šiuo metu vertinamos geriausiais balais.
Dalaso „Mavericks“ klube skautu antrąjį dešimtmetį dirba Alvydas Pazdrazdis, kuris NBA čempionu yra tapęs 2011 m. Nors tikimybė nėra didelė, Dalasas su Luka Dončičiumi gali pakartoti trylikos metų senumo Dirko Nowitzki sėkmę. Bukmekerių prognozėse „Mavericks“ titulo lenktynėse įvardinama kaip dešimta geriausia komanda.
Čikagos „Bulls“ krepšinio operacijų viceprezidentu dirba Artūras Karnišovas, tačiau legendinis „Bulls“ klubas šį sezoną taikosi ne į čempionų vardus, o galvoja, kaip suburti komandą ateities pergalėms.
Kas taps LKF prezidentu?
Vydas Gedvilas 2021 m. rugsėjo pradžioje tapo Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu (LKF), tačiau treji metai greita prabėgo ir jau šią vasarą krepšinio kuluaruose užvirs rinkiminė kova.
V. Gedvilas ir Mindaugas Balčiūnas prieš kelis metus atliko puikų darbą telkdami Lietuvos krepšinio bendruomenę ir užtikrintai laimėjo rinkimus.
Nors V. Gedvilas išlaiko nemažą palaikymą tarp LKF vienijančių organizacijų, nusivylimas V. Gedvilo komandos darbu didėja. Naujienų portalo tv3.lt šaltinių duomenimis, daugiausiai nusivylimo jaučiama dėl LKF vadovybės tendencijų į atsakingas pareigas federacijoje paskirti gerus vadovų pažįstamus ar ištikimybę parodžiusius draugus, kurie nebūtinai yra geriausi savo srities specialistai, galintys kurti maksimalią pridėtinę vertę.
Kai kurie LKF nariai yra nusivylę ir neištesėtais V. Gedvilo pažadais, kurių rinkimų kampanijos metu buvo pridalinta labai daug.
Kol kas neaišku, kas V. Gedvilui sieks mesti iššūkį rinkimų kovoje. Jonas Kazlauskas šiuo metu yra Vilniaus miesto savivaldybės narys, Robertas Javtokas yra sakęs, kad dalyvavimas rinkimuose jo nebedomina. Tarp galimų kandidatų – Ramūnas Butautas ir Šarūnas Sakalauskas.
Konkrečias pavardes turėtume sužinoti artėjant vasarai.
Ar Palangos „Olimpas“ pravers LKL duris?
Jono ir Gedvydo Vainauskų 2023 m. vasarą pradėtas Palangos „Olimpo“ projektas įgauna pagreitį.
Sandžio Buškevico ir Renaldo Seibučio treniruojama komanda per 24 rungtynes pasiekė 19 pergalių ir NKL čempionate rikiuojasi trečioje vietoje, tik nežymiai nusileisdama Telšių ir Marijampolės ekipoms.
„Olimpas“ tapo tikra sensacija, kai KMT grupės turnyre pasiekė net 3 pergales prieš LKL komandas. Palangiškiai po kartą įveikė Pasvalio „Pieno žvaigždes“, Kėdainių „Nevėžį“ ir „Šiaulius“ bei liko per plauką nuo dalyvavimo KMT ketvirtfinalyje.
Klubo generalinis vadybininkas J. Vainauskas yra prasitaręs, kad dalyvavimas KMT turnyre „Olimpui“ suteikė neįkainojamos patirties, tačiau kartu prisidėjo prie kelių prarastų taškų NKL čempionate.
Kaip bebūtų, jau pirmąjį savo gyvavimo sezoną „Olimpas“ turi labai realias galimybes laimėti NKL čempionatą ir sportiniu keliu patekti į LKL lygą. Būtent tai yra pradinis Vainauskų valdomo klubo tikslas.
„Olimpui“ vilčių teikia ir tai, jog naujame NKL formate nebelieka finalo ketverto – pusfinaliuose ir finale bus rungiamasi iki 3 pergalių, o tai panaikina staigmenos ir atsitiktinumo faktorių. Tai, pasak, J. Vainausko, yra „Olimpo“ stiprybė.
Net jeigu „Olimpas“ nelaimėtų NKL, tikimybė jau kitą sezoną žaisti aukščiausioje šalies lygoje yra didelė.
Marijampolės „Sūduva“ negali žaisti LKL čempionate, nes neturi reikalavimus atitinkančios arenos, o „Telšiai“ nėra tikri, ar sugebėtų surinkti minimalų reikalingų biudžetą, kuris kitą sezoną sieks beveik milijoną – 800 tūkstančių eurų.
Kol kas realiausias scenarijus, kad LKL čempionate „Olimpas“ galėtų pakeisti „Gargždus“, kurie susiduria su labai rimtomis finansinėmis problemomis ir neturi reikalavimus atitinkančios arenos, todėl savo namų rungtynes žaidžia Klaipėdoje.
Šis scenarijus Lietuvos krepšiniui būtų idealus variantas – LKL šeimą papildytų ambicingas „Olimpo“ projektas, galintis užtikrinti tvarkingą finansų valdymą. Be to, Palanga turi LKL reikalavimus atitinkančią areną.
Ar Kęstutis Kemzūra išdirbs „Wolves“ klube iki sezono pabaigos?
Šį sezoną Vilniaus „Wolves“ iškovojo kelias skambias pergales, o ryškiausios jos buvo LKL čempionate patiesus „Žalgirį“, „Rytą“, o Europos taurėje buvo fiksuota trijų iš eilės pergalių serija.
Vis tik Naujuosius metus „Wolves“ pasitinka niūriomis nuotaikomis, Lyderiais turėję būti legionieriai niekaip neišsigydo traumų, o Europos taurėje fiksuoja 5 pralaimėjimų seriją. Sudėjus LKL pirmenybes, Kęstučio Kemzūros auklėtiniai pralaimėjo jau 7 rungtynes iš eilės.
Nors klubą valdantis turtingiausias Lietuvos žmogus Gediminas Žiemelis yra viešai pasakęs, kad K. Kemzūra klube išdirbs visą sezoną, klaiki atkarpa gali pakeisti vadovybes nuotaikas trenerio atžvilgiu.
Europos taurės atkrintamosios dar iki Naujųjų metų tapo miražu, o LKL čempionate pralaimėjimai Utenos ir Panevėžio klubams entuziazmo taip pat nepridėjo.
Nors K. Kemzūra negali pademonstruoti pilno komandos pajėgumo dėl traumų, jos yra sudėtinė žaidimo dalis ir tuo teisintis nereikėtų.
Europos taurės rungtynes jums patogiu metu galite stebėti „Go3“ televizijoje.
Ar sulauksime staigmenų KMT turnyre?
Ištraukus Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) ketvirtfinalio porų burtus paaiškėjo, kad pusfinalyje tikrai žais „Šiauliai“ arba Jonavos „Cbet“. Būtent šie klubai susitiks dviejų rungtynių serijoje, po kurių ir paaiškės vienas iš finalo ketverto dalyvių.
Kitoje poroje „Žalgiris“ susitinka su „Wolves“. Atsižvelgiant į esamą „Wolves“ duobę, „Žalgiris“ turėtų užtikrintai susitvarkyti su „Vilkais“ ir eilinį kartą žengti į KMT finalo ketvertą.
Jame greičiausiai bus ir „Rytas“, kuris pirmosiose ketvirtfinalio rungtynėse su Utenos „Juventus“ iškovojo pergalę 13 taškų persvara. Prieš atsakomąsias rungtynes Vilniuje Giedriaus Žibėno auklėtiniai turi komfortabilų pranašumą ir mažai tikėtina, kad „Juventus“ sostinėje gali laimėti didesniu nei 13 taškų skirtumu.
Bene didžiausia intriga vyrauja Klaipėdos „Neptūno“ ir „Lietkabelio“ poroje. Jau pirmose sezono rungtynėse Mindaugo Brazio auklėtiniai tėškė antausį „Lietkabeliui“, tačiau nuo rugsėjo komandos gerokai pasikeitė. „Lietkabelyje“ nebėra Roberto Štelmaherio, kurio vietą užėmė sugrįžęs Nenadas Čanakas. Tuo metu „Neptūną“ papildė Ąžuolas Tubelis, kuris uostamiesčio klubo galimybes pakylėjo į naują lygį.
„Neptūnas“ Kaune šį sezoną jau nugalėjo „Žalgirį“ ir jeigu nebūtų paleidęs dviejų savo rankose jau turėtų pergalių, Naujuosius sutiktų būdamas ketvirtoje LKL turnyrinės lentelės vietoje.
Apibendrinus, šioje poroje įvykiai gali pasisukti bet kuria linkme.
KMT ketvirtfinaliai prasidėjo gruodį ir tęsis visą sausio mėnesį, o finalo ketvertas Kaune įvyks vasario 17–18 d.
Sekite sporto naujienas kartu su tv3.lt ir viską sužinosite pirmieji!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!