• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tradicinis gimdymas, kai gulima ant nugaros, atsirado akušerijoje tik XVIII a. Prancūzijoje vien tik dėl patogumo tiems, kas priimdavo gimdymą, t.y. vyrams.

REKLAMA
REKLAMA

Iki to laiko, daugumoje šalių moterys gimdydavo kabėdamos padedant vyrams, tupint, stovėdamos, o sąrėmių metu stengdavosi vaikščioti arba netgi laipioti per kliūtis. Ilgą laiką vertikalus gimdymas buvo vienintelis ir priimtiniausias naujos gyvybės atėjimo būdas.

REKLAMA

Kas yra vertikalus gimdymas

Vertikalus gimdymas praeina štai tokius etapus: • Gimdos kaklelio atsidarymas. Vertikalaus gimdymo metu šiuo etapu moteris gali laisvai jaustis: stovėti, vaikščioti, tupėti, kaboti ant vyro ir pan. Taip kaklelio atsidarymas vyksta „minkščiau“ ir ne taip skausmingai. Statistiškai įrodyta, kad vaikštant gimdymas sutrumpėja 2-3 valandomis nei kad gulint. • Vaisiaus išstūmimas. Gimdyti vaiką moteris gali pagal savo poreikius: sėdėdama ant specialios kėdės, tupint, stovėdama ant kelių. Dažniausiai moteris intuityviai pasirenka komfortišką pozą sau ir savo vaikui. Sėdėdama arba stovėdama moteris sudaro sąlygas sklandžiam kūdikio išstūmimui gimdymo keliu. Nors antrasis etapas vertikalaus gimdymo metu trunka ilgiau nei kad gulint, tačiau tai yra geriau vaiko užgimimui – visas kelias įvyksta palaipsniui ir jis būna švelnesnis. • Placentos gimimas. Placenta vertikalaus gimdymo metu gimsta greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

Gimdymas gulint ir vertikalus gimdymas – kur čia skirtumas?

Gimdymas gulint, kaip procesas, turi tam tikrus trūkumus: • Toks gimdymas ne toks fiziologiškai patogus tiek moters organizmui, tiek ir pačiam vaikui; • Skausmas horizontalaus gimdymo metu yra didesnis, nei gimdant stovint ar sėdint; • Gulint kūdikis gauna mažiau deguonies: gimda užspaudžia kraujotakos sistemą link stuburo, taip pat ir aortą, todėl kraujo tėkmė sumažėja; • Gimdymas gulint yra lėtesnis, todėl dažnai prireikia stimuliacijos, kas kenkia motinos ir vaiko sveikatai; • Horizontalaus gimdymo metu moteriai reikia daugiau jėgos išstūminėti vaiką; • Pagrindinė rolė horizontalaus gimdymo metu atitenka medicininiam personalui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vertikalus gimdymas skirtingai nuo horizontalaus suteikia aktyvią rolę pačiai moteriai. Vertikalaus gimdymo metu moteris pagimdo vaiką greičiau ir lengviau, su mažesniu skausmu, dažniausiai neprireikia papildomos stimuliacijos, o tam padeda ir svorio trauka, ir nugaros, ir pilvo, ir dubens raumenys, taip pat ir kiti organai. Vertikalus gimdymas fiziologiškai patogesnis gimdančiajai ir vaisiui.

REKLAMA

Jei tokiam požiūriui pritaria ir pats gydytojas, tuomet gimdyvės galimybės prasiplečia: ji renkasi tai, kas jai iš tikrųjų patogu. Jei konkrečiai moteriai nepatinka toks gimdymo metodas, ji visuomet gali rinktis gulimąją padėtį ir pilnai atsiduoti gimdymo priežiūros personalui.

Pagal statistiką, vertikalaus gimdymo metu patiriama nuo 1 iki 5 proc. traumų, kai tuo tarpu horizontalaus gimdymo metu – nuo 5 iki 25 proc. Taip pat vertikalaus gimdymo metu sumažėja gimdos infekcijos, taip pat ir kraujo netekimo rizika.

REKLAMA

Vertikalus gimdymas, sveikata ir kūdikio vystymasis

Vertikalus gimdymas turi pozityvią įtaką ne tik sveikatai, bet ir vaiko vystymuisi. Štai pagrindiniai naudos aspektai: • Sumažėja vaisiaus hipoksijos rizika, kuri atsiranda perspaudus gimdą; • Sumažėja nuskausminamųjų ir stimuliuojamųjų priemonių poreikis, kurie gali neigiamai paveikti vaiko vystymąsi ir sveikatą; • Sumažėja kūdikio gimimo traumų: nuo 35 proc. iki 3,5 proc. atvejų; • Vertikalaus gimdymo kūdikiai turi aukštesnius rodiklius pagal Apgaro skalę; • Vertikalaus gimdymo kūdikiai greičiau priauga svorio; • Sumažėja neurologinių sindromų rizika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vertikalus gimdymas turi tikrai nemažai privalumų. Tačiau jie galimi tik tinkamai tam pasiruošus ir jei gimdymas yra ne išskirtinis atvejis. Jei yra kažkokios nėštumo komplikacijos, galimos natūralaus gimdymo kliūtys, būtina aktyvi medicinos personalo priežiūra ir medicininė technika, moteris privalės rinktis gimdymo pozas, kurias jai nurodys gydytojai.

Nepaisant visko, tegul jūsų gimdymas praeina lengvai!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų