• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Joninių savaitgalio išbandymai vairuotojams

Naktį suvartotam puslitriui degtinės „išvaryti“ iš organizmo reikia mažiausiai 10 valandų

Jonines ar kitais vardais pavadintą vasaros saulėgrįžos šventę švenčia ne vien lietuviai. Mūsų krašte senos tradicijos evoliucionuoja, tačiau tikroji šventės prasmė vis dar išlieka. Tiesa, dėl vienos naujos tendencijos etnologai kritikos tikrai negaili – kažkada buvusi „blaivi“ šventė dabar tapo vos ne pelningiausiu metu alkoholio gamintojams, tad vairuojančiai lietuvių daliai Joninių savaitgalis yra gana rimtas visų „dorybių“ išbandymas.

Statistika negailestinga

Pasak draudikų, Joninių dienomis avaringumas šalies keliuose didėja maždaug penktadaliu. „Statistika „negailestinga" švenčių dienoms ir visokiems ilgiesiems savaitgaliams. Joninių dienos ypatingos tuo, kad tai pirmoji rimta vasaros šventė, todėl žmonės, norėdami greičiau atsidurti gamtoje, pamiršta atsargumą ar kultūrą keliuose, o tai netrunka virsti eismo įvykiais,“ - sako draudimo bendrovės „If“ Žalų centro vadovas Audrius Smaliukas.

Draudikams antrina ir kelių policijos pareigūnai. Jie pastebi, kad Joninių savaitgaliai yra vos ne patys bjauriausi. Pasak pareigūnų, vidurvasarį vairuotojai labiau linksta pervertinti savo galimybes, stipriai viršija greitį. Tai patvirtina vasaros ir žiemos švenčių avaringumo palyginimas - didžiųjų žiemos švenčių metu, Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpiu, avaringumas ženkliai nepadidėja, tuo tarpu vidurvasarį, Joninių švenčių statistika bjauresnė: paprastai Joninių laikotarpiu fiksuojama 20 proc. daugiau avarijų. Ir nors vairavimo ir alkoholio derinys mūsų šalyje vis mažiau toleruojamas, „girtų“ avarijų šventiniais savaitgaliais pasitaiko dar nemažai.

REKLAMA
REKLAMA

Pagirios irgi pavojingos

Net ir tuomet, jei po rimtos šventės alkoholio kiekis organizme neviršija normos, pagiringas vairuotojas dar negali tinkamai vairuoti automobilio. Tai įrodė tyrimai, kuriuos atliko britų medikai iš Brunelio universiteto. Remiantis šio tyrimo duomenimis, išvakarėse iš širdies šventę vairuotojai, nors ir galėjo vairuoti pagal KET nustatytus reikalavimus, elgėsi neadekvačiai. Teigiama, kad pagiringi vairuotojai keturis kartus dažniau viršijo greitį ir keturis kartus dažniau neteisingai manevravo. Be to, medikai nustatė, kad pagiringų vairuotojų reakcija buvo sulėtėjusi dvigubai. Taigi, kelyje sprendimus jie priiminėjo gerokai lėčiau.

REKLAMA

Gydytoja Aušra Merkienė taip pat yra kategoriškos nuomonės: „Pažvelkite vien į pagirių simptomus. Tai ir bendras kūno nuovargis, troškulys, galvos skausmas, silpnumas, pykinimas ir ženkliai sumažėjusi koncentracija. Toks žmogus yra akivaizdžiai nedarbingas, o vairuotojas - dar ir pavojingas,“- teigė medikė.

Be viso to, prabudus po audringo šventinio vakarėlio, labai sunku pačiam objektyviai įvertinti organizmo būseną. Juk po ranka paprastai kokybiško alkotesterio nebūna. Kaip teigia medikai, jei žmogus dar yra gerokai apgirtęs, jo nekamuoja jokie pagirių simptomai. Jis ramiausiai sėda prie vairo, nors pats nesuvokia, kad elgiasi visiškai neadekvačiai. „Alkoholis pats savaime nėra baisus, tačiau pavojingiausia, kad net ir jam skaidantis iš organizmo, jis iš žmogaus atimą bet kokią savikritikos ir adekvataus situacijos vertinimo galimybę,“- tikino gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Statistika, atrodytų, yra visagalė, tačiau dėl pagiringų vairuotojų kaltės įvykusios avarijos čia neegzistuoja. Pernelyg slidu: jei kraujo tyrimas rodo, kad žmogus vairuodamas nenusižengė mūsų šalies įstatymams, niekas neužsiima kapstytis psichofizinės nelaimėlio būsenos subtilybėse. Tiesa, Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai neoficialiuose pokalbiuose yra užsiminę, kad, jei pagiringų vairuotojų sukelti eismo įvykiai būtų vertinami taip pat, kaip ir girtų, statistika pasikeistų ženkliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stebuklingų vaistų nėra

Mus konsultavusi gydytoja A. Merkienė teigė, kad Joninių naktį suvartotam puslitriui degtinės „išvaryti“ iš organizmo reikia mažiausiai 10 valandų. Jokių stebuklų nėra, liaudiški receptai čia nepadės.

„Štai kad ir riebus maistas. Sutinku, jis padeda neprisigerti, bet skaidant alkoholį jis didesnės įtakos neturi. Galimas net atvirkštinis variantas. Jis apsunkina organizmą, tad alkoholis kitą dieną skaidomas dar lėčiau. Akimirksniu išblaivėti nepadės nei aspirinas, nei pagirių simptomų šalinimui skirti vaistiniai preparatai,“- sakė gydytoja Aušra Merkienė.

REKLAMA

Medikė pastebi, kad svarbiausia kamuojant pagirioms išlaukti gana ilgą laiko tarpą. Reikia gerti labai daug skysčių, nepakenktų vitaminų B6 pagrindu pagaminti vaistiniai preparatai.

„Gydo tik laikas. Štai rimtesnių problemų su alkoholiu turintiems žmonėms, kurie švenčia kelias dienas iš eilės, normali būsena po detoksikacijos procedūrų atsistato tik po 2-3 dienų. Na, o po įprastesnės šventės, kai alkoholiniai gėrimai draugų kompanijoje vartojami tik vieną vakarą, prie vairo leisčiau sėsti tik po gerų 10 valandų miego, solidžios skysčių dozės ir sočių pietų. Išlaukti reikia,“- reziumavo medikė.

Pats sveikiausias dalykas, kai į šventę atvažiuojame automobiliu, niekuomet „neperlenkti lazdos“. Tuomet nebus ir pagirių. O jei jau užvaldė nuodėmės - geriau išsikviesti taksi.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų