• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio ekonomikai reikšmingos pasaulio prekybos derybos Meksikoje sekmadienį žlugo turtingoms ir skurdžioms valstybėms neradus bendros kalbos dėl žemės ūkio reformos bei biurokratizmo ir korupcijos prevencijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo didžiausias smūgis siekiant liberalizuoti pasaulio prekybą nuo tada, kai 1999 metais Sietle derybas sužlugdė gatvių protestai ir panašus neturtingųjų valstybių maištas.

REKLAMA

Nesutariančios šalys per penkių dienų Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) susitikimą Kankune pirmiausia nerado bendros kalbos dėl žemės ūkio. Galų gale derybos žlugo neturtingoms valstybėms atsisakius diskutuoti apie naujas taisykles, kurios ribotų pasaulinę prekybą žlugdančią biurokratiją ir kyšininkavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Antiglobalistų džiaugsmui, smarkiai liaupsintam pasaulio prekybos paktui, kuris turėjo būti išleistas iki kitų metų pabaigos, iškilo grėsmė.

Neturtingosios valstybės, žlugus deryboms, pareiškė pasiekusios politinę pergalę ir įrodžiusios, jog jos nepasiduos pasaulinėje prekyboje dominuojančioms šalims - JAV ir Europai - bei nepasirašinės sau nepalankių susitarimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes visada įspėjome žmones, kad kol jie neklausys besivystančių valstybių, taip ir nutiks", - tvirtino Malaizijos prekybos ministras Rafidas Azizas (Rafidah Aziz).

PPO, kuriai priklauso 146 nariai, susitikimą Kankune surengė siekdama sustiprinti pasitikėjimą jautria pasaulio ekonomika.

REKLAMA

Nors diplomatai ir nemanė galį sugrįžti prie tam tikro protekcionizmo, pasaulio ekonomiką žlugdžiusio 1930-aisiais, jie pareiškė, jog derybų žlugimas gali paskatinti regioninių prekybos blokų formavimąsi ir dvišalių susitarimų atsiradimą.

Tačiau tokiu atveju labiausiai nukentėtų tos pačios neturtingosios valstybės, kurios ir lėmė derybų žlugimą. Jų ekonomikos yra per daug silpnos, kad dvišalėse derybose būtų patrauklios partneriams.

JAV ir Europos Sąjungos (ES) derybininkai skundėsi, kad Brazilija, Indija ir kitos pagrindinės besivystančios valstybės prie derybų stalo daugiau tuščiažodžiavo nei teikė realius pasiūlymus.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų