• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ŽIV infekuotieji - lyg į kampą užspeistos žiurkės

Daiva NORKIENĖ

Pasaulis žino ir diskutavo apie ŽIV sprogimą Alytaus kolonijoje. Europoje tai - vienas didžiausių epidemijos protrūkių. Pasaulis išgirdo ir apie tai, kad Lietuvos Vyriausybė sąmoningai nutraukė bet kokį ŽIV infekuotųjų ir sergančiųjų AIDS gydymą!

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis požymių rodo, kad Lietuvos laukia Afrikos likimas.

Užvakar Vilniuje, "Ritos smuklėje", įvyko Lietuvos AIDS centro vadovų bei žurnalistų susitikimas. Centro direktorius Saulius Čapslinskas su grupe medikų ką tik sugrįžo iš Barselonos, kur dalyvavo XIV tarptautinėje AIDS konferencijoje. Medikų nuotaikos po konferencijos buvo labai prieštaringos. Iš vienos pusės smagu, kad Lietuvoje šviečiamojo pobūdžio darbas gana intensyvus, taigi turime žymiai mažiau ŽIV infekuotųjų negu estai ar rusai. Kita vertus, Lietuvoje gali atsitikti kaip Afrikoje: žmonės krito it lapai, o pasaulis žiūrėjo ir nieko nedarė. Mat Lietuvos rinka yra per maža, kad brangius priešvirusinius vaistus gaminančios kompanijos dėl mūsų padarytų kokių nors nuolaidų. Tuo tarpu Lietuvos Vyriausybė nutraukė priešvirusinį ŽIV infekuotų ar sergančiųjų AIDS lietuvių gydymą. Matyt, mums tai yra per brangu.

REKLAMA

- Neseniai daviau interviu vienai televizijai, - atviravo AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas, - ir iš manęs žurnalistai norėjo išgauti, kad ŽIV infekuoti asmenys gali keršyti ir keršija sveikiesiems. Tą jie girdėjo iš gydytojos Julijos Rakickienės. Tai štai ką jums pasakysiu. Pamėginkite įsivaizduoti save žiurkės vietoje. Ką daro žiurkė, kai ją užspeičia į kampą? Žinoma, ginasi! Taip jaučiasi ir ŽIV infekuotieji, kurie žino, kad yra galinčių jiems padėti vaistų, tik jiems tokia pagalba neprieinama.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šių metų liepos 15-osios Lietuvoje užregistruoti 599 ŽIV infekuoti asmenys. Iš jų 208 gyvena Alytaus kolonijoje, 168 - Klaipėdoje, 110 - Vilniuje. Lietuvoje jau nebeliko nė vieno miesto ar rajono, kurio ŽIV dar nebūtų palietęs.

Vieno ŽIV ar AIDS paciento gydymas per metus kainuotų apie 35 000 litų. Tokia antivirusinė terapija mirtingumą nuo AIDS sumažina per pusę, taip pat labai sumažina infekcijos perdavimo pavojų, pagerina gyvenimo kokybę. AIDS centro vadovybė ne kartą raštu kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, į Valstybinę ligonių kasą, taip pat į Seimo Sveikatos reikalų komitetą, kad ŽIV priešvirusiniai vaistai būtų įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą. 185 pacientų gydymas (tokiam skaičiui žmonių jis reikalingas) per metus kainuotų apie 6,5 milijono litų. Artimiausiu metu, jei negaus šio gydymo, 12 žmonių gali mirti. Deja, teigiamo atsakymo nesulaukta. Lietuvos medikai Barselonos konferencijoje brangaus antivirusinio preparato surinko... nuo reklaminių stendų. Ten kelios dešimtys dėžučių buvo išdėliota labdaros tikslais. Ši ir kita medikų gauta labdara padės... vos šešiems tokio gydymo reikalingiems lietuviams. Visų kitų likimas - Dievo rankose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu vien iš Alytaus kolonijos į laisvę kasdien išeina ŽIV infekuotų asmenų. Visi jie rašė prašymus SAM, pageidavo veiksmingo nemokamo gydymo, nes "buvo užkrėsti valdiškoje įstaigoje". AIDS centro darbuotojai prognozuoja, kad epidemija Alytuje ir toliau plėsis.

REKLAMA

- Ką tik parsivežėme dar 500 tyrimų iš minėtos kolonijos ir manome, kad bus nustatyta naujų ŽIV užsikrėtusių asmenų, - sakė S. Čaplinskas. - Pirma, todėl, kad per ankstesnius tyrimus kai kurių infekcija galėjo būti nepastebėta dėl inkubacinio periodo. Antra, Alytaus kolonijoje mažai kas į gera pasikeitė. Kaip kaliniai naudojo narkotikus, taip ir tebenaudoja.

Beje, AIDS centro medikai savo nuogąstavimais atvirai dalinosi ir tarptautinėje konferencijoje. Taigi apie mūsų bėdas jau žino ir Vakarai. Deja, vargu ar kas nors mums iš šalies padės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų