• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš metus Baltarusijoje žuvusio (nužudyto?) Lietuvos saugumo karininko pulkininko Vytauto Pociūno žūties aplinkybes tirs premjero Gedimino Kirkilo sudaryta speciali komisija, į kurią įtraukti europarlamentarai Vytautas Landsbergis bei Aloyzas Sakalas, Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Povilas Malakauskas, generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis, užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas bei jo patarėjas Jurgis Jurgelis, Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas ir visuomeninio judėjimo "Piliečių santalka" pirmininkas, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas, atsargos generolas majoras Jonas Kronkaitis. Komisijai vadovaus filosofas Vytautas ALIŠAUSKAS. Komisijos pirmininko paprašėme paaiškinti komisijos sudarymo priežastis bei jos darbo tikslus.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies Generalinė prokuratūra atliko tyrimą, kurio duomenimis, Lietuvos konsulate Gardine dirbęs Vytautas Pociūnas 2006 m. rugpjūčio 23 d. tarnybinės komandiruotės Breste metu žuvo dėl nelaimingo atsitikimo. Todėl Generalinė prokuratūra pernai lapkričio 30 d. nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl V.Pociūno žūties. Kodėl prireikė sudaryti Jūsų vadovaujamą komisiją? Ar abejojama Generalinės prokuratūros išvadomis?

REKLAMA

Ši komisija sudaryta ne tam, kad Generalinės prokuratūros tyrimo išvados būtų pertikrintos ar revizuotos. Komisijos tikslas - atsakyti į visuomenei rūpimus klausimus. Atskiri visuomenės veikėjai bei jų grupės kreipėsi į premjerą, prašydamos pateikti savąjį įvykių įvertinimą. Prokuratūra vadovaujasi griežta teisine įrodinėjimo sistema, kuri nesuteikia laisvės platesnei interpretacijai. Prokuratūrą domina atsakymas "Taip" arba "Ne". Mes galime atsakyti ir "Galbūt".

REKLAMA
REKLAMA

Premjero Gedimino Kirkilo sudaryta komisija, kuriai Jūs vadovausite, sulaukė nevienareikšmių Prezidento Valdo Adamkaus, teisininkų bei politikų nuomonių. Prezidentas per patarėją Laurą Bielinį pirmadienį pareiškė, kad darbo grupės sukūrimas yra abejotinas, mat sukelia grėsmę Konstitucijoje ir įstatymuose nustatytam prokurorų veiklos nepriklausomumui, nes prokurorų atliktą tyrimą dėl V.Pociūno mirties aplinkybių gali įvertinti tik teismas. Ar, Jūsų manymu, pagrįsti šalies vadovo nuogąstavimai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento žodžiai yra labai svarbūs. Mes ir neketiname vertinti prokuratūros atlikto darbo. Prezidento žodžius vertinu kaip geranorišką perspėjimą nežengti kai kurių žingsnių, kurie galėtų būti sunkiai suderinami su šalies Konstitucija. Į šį įspėjimą mes žiūrime labai rimtai ir atsakingai.

REKLAMA

Ar, bandant užkirsti kelią Jūsų vadovaujamos komisijos veiklai, nepažeidžiama piliečių teisė žinoti visas didelio rezonanso visuomenėje sulaukusio tragiško įvykio aplinkybes?

Iš tiesų reakcija į komisijos sudarymą yra kiek netikėta. Netgi kai kurie visuomenės veikėjai, dar neseniai kritikavę prokuratūros sprendimą, dabar staiga ėmė jaudintis dėl šios komisijos įsteigimo, ja piktintis, užuot palaikę būsimą komisijos darbą. Šis posūkis yra gana keistas. Stebinančiai susijungė dalis tų žmonių, kurie pasisakė už tolesnį bylos tyrimą, ir tų, kurie buvo prieš.

REKLAMA

Kokios galėtų būti šio reiškinio priežastys?

Išties sunku pasakyti, kodėl staiga taip pasikeitė dalies visuomenės veikėjų pozicija. Kai kurie iš jų veikiausiai norėjo išlaikyti tolesnio tyrimo iniciatyvą savo rankose, kas yra gana svarbu politinėje veikloje. Kiti galbūt ne visai teisingai suprato komisijos funkcijas, arba jos nebuvo tinkamai komunikuotos visuomenei. Be abejo, taip pat yra žmonių, nepasitikinčių premjeru bei manančių, kad dabar valdžioje esančios politinės jėgos nėra kompetentingos objektyviai atlikti tyrimą bei pateikti jo išvadas. Tokiems įvairiems negatyviems požiūriams susiplakus, komisijai tenka patirti nemažą spaudimą. Jį atlaikyti galima. Kitas klausimas - kiek komisijai bus leidžiama produktyviai dirbti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo ko tai priklausys? Kokios sąlygos turi būti sudarytos, kad komisija nešališkai ir objektyviai galėtų atlikti savo darbą?

Komisija pirmiausia turi pradėti savo veiklą, apsispręsti dėl darbo principų bei išsiaiškinti, kokios yra darbo galimybės. Visuomenės nuomonė yra labai svarbus faktorius, bet taip pat labai svarbu, kokią poziciją užims ir kokių veiksmų imsis Generalinė prokuratūra, ar bus atnaujintas tyrimas dėl V.Pociūno žūties aplinkybių.

REKLAMA

Kaip vertinate Generalinės prokuratūros priimtą sprendimą atmesti V.Pociūno našlės, žurnalistės Liudvikos Pociūnienės prašymą atnaujinti tyrimą dėl jos vyro žūties? Kiek pagrįstas, Jūsų manymu, buvo L.Pociūnienės prašymas?

Prašyme buvo išdėstyti pakankamai svarūs klausimai, į kuriuos reikia rasti atsakymus. Tačiau prokuratūra, peržiūrėjusi šį prašymą, nematė reikalo atnaujinti tyrimą ir nutarė, kad vis vien negalės pakeisti savo kategoriško atsakymo "Taip, tai buvo nelaimingas atsitikimas" į "Galbūt". Teisiškai šis "Galbūt" nėra funkcionalus atsakymas, tačiau tiek visuomenei, tiek velionio V.Pociūno artimiesiems jis gali būti labai svarbus.

REKLAMA

Ar, Jūsų manymu, atliekant šį ikiteisminį tyrimą, išties geranoriška buvo Baltarusijos pozicija? Tai vienas iš svarbių momentų, kuriuo mūsų komisijai reikia pasidomėti. Tačiau kol nesame susipažinę su ikiteisminio tyrimo medžiaga, į šį klausimą sunku vienareikšmiškai atsakyti. Yra pagrindo spėti, kad baltarusiai perdavė Lietuvai ne visą jiems žinomą informaciją. Esu tikras, kad Baltarusija gali būti, nebūtinai šiandien, perspektyvus partneris tęsiant tyrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek klausimai, kylantys dėl V.Pociūno žūties, sietini su įvairiomis įtampomis, tvyrančiomis VSD viduje bei aplink šią instituciją?

Esu įsitikinęs, kad Valstybės saugumo departamente susidariusias problemas turi spręsti departamento direktorius. Juk jo pagrindinis darbas ir yra vadovauti šiai labai svarbiai valstybės institucijai. Nemanau, kad šiandien kas nors turėtų brautis į departamento reikalus ir bandyti iš išorės organizuoti VSD veiklą.

REKLAMA

Ar Jūsų vadovaujama darbo grupė dirbs tik su vieša informacija, ar galės naudotis ir Generalinės prokuratūros, VSD atliktų tyrimų duomenimis? Ar komisija bendraus su Baltarusijos atstovais? Generalinis prokuroras paskelbė perduodąs bylą dėl V.Pociūno žūties aplinkybių teismui, ir artimiausiu metu belieka laukti teismo sprendimo. Tai yra labai svarbus faktorius, turėsiantis svarios įtakos tolesniems komisijos žingsniams bei darbo būdams.

REKLAMA

Komisiją pavedęs sudaryti premjeras G.Kirkilas ne kartą buvo kritikuotas, esą užima neobjektyvią poziciją VSD skandalo metu ir palaiko A.Janušką, su kuriuo, kaip spėjama, konfliktavo velionis V.Pociūnas. Atrodo, sudarydamas šią komisiją, premjeras išsklaidys įtarimus dėl savo galimo šališkumo?

REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriems politikams bei visuomenės veikėjams buvo nepriimtina premjero pozicija V.Pociūno žūties aplinkybių tyrimo metu. Todėl ir mūsų komisija šie žmonės linkę nepasitikėti bei netiki premjero nuoširdumu. Be abejonės, politiko nuoširdumo klausimas skamba kaip, sakyčiau, savotiška provokacija. Bandyti atsakyti į klausimą, kada politikas yra nuoširdus, vargu ar verta. Kur kas prasmingiau klausti, kiek racionalūs ir visuomenei naudingi yra politiko veiksmai.

Kada galime tikėtis pirmųjų komisijos darbo rezultatų? Kokių veiksmų gali būti imtasi sulaukus komisijos išvadų?

Esu tikras, kad komisija stengsis išvengti bereikalingos skubos ir pernelyg ankstyvų, paviršutiniškų, tačiau visuomenės nuomonei galinčių turėti įtakos išvadų. Komisijos išvados bus tarpinio pobūdžio, nes, be jokios abejonės, gali iškilti naujų klausimų. Galbūt prašysime kompetentingas institucijas kreiptis dėl papildomos informacijos į Baltarusiją, ieškosime kitų kelių atsakyti į iškylančius klausimus. Bet kokiu atveju, nemanau, kad komisijos atliekamas tyrimas bus spartus. Komisija yra sudaryta ministro pirmininko pavedimu, todėl ir išvadas pateiksime jam, o jau tada premjeras spręs, kokie tolesni veiksmai bus arba nebus reikalingi.

Dėkoju už pokalbį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų