Prasidėjo mokslo metai, po atostogų į vaikų darželius sugrįžta mažiausieji. Akių ligų gydytojai baiminasi, kad gydymo įstaigose pagausės akis susižalojusių vaikų. Mat kad ir kaip juos tėvai, auklėtojai, pedagogai moko, kad būtų atsargūs su smailiomis rašymo, piešimo ar kitomis mokyklinėmis priemonėmis, akių traumų nepavyksta išvengti.
Pasak Kauno Šilainių pirminės sveikatos priežiūros centro akių ligų gydytojos Vilmos Rimaitienės, vaikams iki dvejų metų akių traumos pasitaiko retai, nes tėveliai tokio amžiaus mažylių nepalieka be suaugusiųjų priežiūros. O ir patys vaikai dar ne tokie žingeidūs, judrūs. Augdamas ir vystydamasis vaikas darosi judresnis, pradeda domėtis aštriais daiktais, duriančiais ir pjaunančiais įrankiais, o tokio vaiko apsauginiai įgūdžiai dar esti netobuli. Vaikas akį gali susižeisti pats arba jį gali sužeisti kiti.
Akių ligų gydytoja atkreipė dėmesį, jog vaikai akis dažniausiai susižeidžia pieštuku, flomasteriu, parkeriu, teptuko kotu - užtenka neatsargiai atsiremti, užkabinti akį, ir trauma - garantuota. Akytės susižalojamos ir nekokybiškais, prastai pagamintais žaislais. Lauke susižalojama besimušant lazdomis, besimėtant akmenukais ar kamuoliukais. Pasitaiko, kai vaikui akytes pakenkia tėvų ne vietoje paliktos įvairios buityje naudojamos medžiagos - rūgštys, plovimo ir valymo priemonės, šarmai, klijai, įvairūs kosmetikoje naudojami purškikliai.
Pasak gydytojos Vilmos Rimaitienės, vaiko akys - itin jautrus organas. Gyjant akies sužalojimams, susidaro grubūs randai, kurie neretai sutrikdo regėjimą. Todėl niekada - tiek vaikui dirbant, tiek žaidžiant - negalima pamiršti apie galimą pavojų. Vaiką nuo mažų dienų būtina išmokyti saugoti akeles.
Ką daryti, jei vaiką ištiko nelaimė? Pasak gydytojos Vilmos Rimaitienės, esant ir menkiausiam akies pažeidimui, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tik specialistas gali nustatyti traumos dydį ir pavojingumą. Kol sužalotas vaikas pateks į medikų rankas, jam reikia suteikti pirmąją pagalbą.
Jei pateko svetimkūnių (dulkių, smėlio, plaukas ir pan.), pasistenkite pažeistą vaiko akytę išvalyti švaria sudrėkinta vata ar nosinaite ir išplauti švariu vandeniu. Jei vaikui į akytę pateko cheminių medžiagų, būtina kuo skubiau išvalyti kietas detales ir ilgai (10-15 minučių) plauti švariu tekančiu vandeniu (vaikas paguldomas arba pasodinamas, akies vokai praskečiami ir prilaikomi).
Jei įtariate, kad akytės sužalojimas - kiauryminis, negalima akies nei plauti, nei valyti! Reikia nespaudžiant uždengti akį švariu tvarsčiu ar nosinaite ir kuo skubiau vežti pas gydytoją.
Kaip išvengti akių traumų?
Akių ligų gydytoja visų pirma tėvelių prašo nepirkti vaikams abejotinos kokybės, smailiakraščių, aštriais kampais žaislų; neleisti vaikams naudotis ar žaisti su adatomis, žirklutėmis, peiliukais, šakutėmis ar kitais mažiesiems pavojingais įrankiais; cheminius ploviklius ir kitus akims bei odai galinčius pakenkti skysčius laikyti vaikams neprieinamoje vietoje. Mokyti vaikus būti atsargius. Būtina nuo mažens mokyti higienos ir švaros, kad nešvariomis rankytėmis trindamas akytes vaikas pats sau nepakenktų.