Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Vilniuje, Vidaus reikalų Ministerijos kultūros ir sporto rūmuose, veikia antroji respublikinė nuteistųjų kūrybos darbų paroda. Pirmąsyk tokia paroda buvo surengta pernai, lapkričio mėnesį. Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos direktorius Jonas Blaževičius teigė, jog ši Paroda - sudėtinė seminaro dalis, kurio pagrindinė tema - nuteistųjų auklėjimas ir mokymas, jų užimtumas. Dar 1995 metais dailininkas Bronius Grušas Vilniaus GRPDK įkūrė "Rasų" studiją. Draugėn susirinkę kaliniai mokėsi piešti, raižyti medį, susipažino su keramikos paslaptimis. Kūrybinė mintis vystėsi ir kitose kolonijose, tačiau ten nuteistieji dirbo individualiai. Dabar panašios studijos B. Grušo dėka įkurtos jau septyniose įkalinimo įstaigose.
Didžiausią parodos dalį užima Alytaus GRPDK darbai. Čia taip pat galima susipažinti ir su jau minėtos "Rasų" studijos, visų keturių Pravieniškių kolonijų, Marijampolės GRPDK, pirmąkart parodoje dalyvavusių Šiaulių tardymo izoliatoriaus nuteistųjų darbais bei labai kruopščiai atliktais Panevėžio moterų kolonijos atstovių rankdarbiais, žaislais, paveikslais.
Kartu su šia paroda suorganizuotas seminaras, kuriame dalyvavo atstovai iš Lenkijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos, Sankt Peterburgo. Pakalbinta Oslo probacijos tarnybos vadovė Anė Marit Thursrud sakė, kad nuteistieji kuria ir Norvegijoje, tokių solidžių parodų ten niekas neorganizuoja. Svečias iš Sankt Peterburgo Valerijus Balanas patikino, jog visų įkalintų asmenų kūryba (tiek Lietuvoje, tiek Rusijoje) yra panaši, turi tokių pačių bruožų.
Danijos Fiūnso savivaldybės tarptautinių ryšių konsultantas Holgeris Dunsas pripažino, jog panašios studijos yra ir Danijos kalėjimuose, tačiau tokios didelės parodos neorganizuojamos. Jo nuomone, labai svarbu, kad nuteistieji yra užimti, nes nieko neveikiančiam kaliniui atlikti bausmę yra labai sunku.