• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už 300 dolerių į pragarą

Užsirašyti į šią ekskursiją reikia prieš du mėnesius. Tokia norinčių eilė apsilankyti Černobylio atominėje elektrinėje. Para uždraustoje zonoje kainuoja 300 dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

- Ekskursijos organizatoriai mane pasitiko Kijeve, - laikraščio "Moskovskij komsomolec" korespondentui papasakojo Volodia. - Tiems, kurie pageidavo, išdavė skaitiklius. Aš irgi paprašiau. Fonas Kijeve buvo normalus. Mane pasodino į "Žigulius" ir nuvežė prie miestelio Ditiatki - tai 30 kilometrų nuo Černobylio. Čia praleidimo punktas, bet ukrainiečių pasieniečiai netikrino. Matyt, jiems tokios ekskursijos - tai kasdienybė.

REKLAMA

Komercines ekskursijas ukrainiečiai organizuoja jau keleri metai. Pelnas eina į šalies biudžetą. Į zoną per dieną įleidžiama po 60 turistų. Ekskursijas organizuoja kelios firmos, bet jų programa vienoda. Iš pradžių apžiūrime negyvą Pripetės miestą. Įspūdis neužmirštamas - viskas kaip po atominio karo. Po to gidai veda turistus į apžvalgos aikštelę. Nuo jos atsiveria puikus vaizdas į gigantišką sarkofagą iš švino. Norintys čia gali nusipaveiksluoti. Ką nors pasiimti atminčiai gidai nerekomenduoja, nes viskas aplink vis dar spinduliuoja radiacija. Po to norintys važiuoja į valgyklą. Organizatoriai sako, kad produktus čia kasdien atveža iš Kijevo.

REKLAMA
REKLAMA

- Užsieniečiai paprastai nevalgo, - tęsia Volodia. - Daugelis jų atvažiuoja su specialiais rūbais, su Geigerio skaitikliais. Rusai, kaip visada, į viską spjauna - valgo, ką duoda, atvažiuoja ir išvažiuoja su tais pačiais rūbais.

Internete galima susirasti ir asmeninį gidą, kuris organizuos taip vadinamą "Kairiąją kelionę". Už 200 dolerių tokie gidai nuveda į tokias vietas, kur beveik niekas nevaikšto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mirties mieste Pripetėje nuolat budi 5 milicininkų brigada. Jie čia ne dėl to, kad gaudytų neregistruotus turistus. Visi gidai su jais dirba ranka rankon. Jų tikslas - iškrapštyti iš mirties miesto tuos, kurie nori pasislėpti nuo viso pasaulio. Vieni slepiasi nuo kreditorių, kiti nuo šeimos, treti - nuo milicijos. Atbėga ne tik iš Ukrainos, bet ir iš Baltarusijos, Rusijos. Jie apsigyvena butuose ir dažnai čia baigia savo amžių. Milicininkai vėliau randa tik suirusius kūnus.

REKLAMA

Mašinai kelią zonoje nuolat perbėga šernai, briedžiai. Per 20 metų jų čia prisiveisė nesuskaičiuojama galybė. Kažkas į zoną paleido kelis Prževalskio arklius. Dabar jų irgi kelios dešimtys.

- Žvėrims Černobylyje gerai, o štai žmonėms - liūdna. Ypač tiems, kurie gyvena apleistuose kaimuose, - pasakoja turistas Volodia. - Keista, bet jauni tose vietose greitai numiršta, o štai šimtamečių neima jokia radiacija.

REKLAMA

Liūdna žiūrėti į lyg mumiją išdžiūvusią 93 metų senutę. O ji džiaugiasi svečiais iš Maskvos ir tiesia lašinių bryzelį ir degtinės stiliuką. "Gerkite į sveikatą. Labai nuo radiacijos padeda, - aiškina moteris.

Vietos valdžia jau nuleido rankas ir liovėsi per prievartą iškeldinti žmones iš užterštos teritorijos.

Kiek kitokį vaizdą Černobylyje pamatė agentūros Reuter korespondentė Elizabet Paiper. Ji rašo, kad ekskursija į uždarą zoną kraują pakaitins ne tik adrenalinu, bet ir radiacija, kurios lygis kelis kartus viršija normą. Baisiausia tai, kad sarkofagas, kurį rizikuodami savo gyvybe pastatė avarijos padarinių likviduotojai, gali griūti. Viduje esantis kuras ir toliau skaidosi bei reaguoja su kitomis medžiagomis. Jei sarkofagas grius, į orą pakils tonos radioaktyviųjų dulkių. Svarstoma galimybė apgaubti sarkofagą dar vienu apsauginiu skydu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų