Lietuvoje didėjant sergamumui užkrečiamomis žarnyno ligomis, medikai ragina gyventojus, ypač šiuo metu poilsiaujančius, dažniau plauti rankas, naikinti muses, negerti nepasterizuoto pieno ir nesivežti į gamtą greitai gendančių produktų.
Kauno Visuomenės sveikatos centro specialistai pažymi, kad dažniausiai apsinuodija ar ūmiomis žarnyno ligomis - dizenterija, salmonelioze - suserga soduose, prie ežerų ar upių poilsiaujantys šalies gyventojai.
Siekiant karštuoju sezonu išvengti žarnyno susirgimų poilsiaujantiems šalies gyventojams medikai rekomenduoja nevartoti upių, ežerų ar nežinomų šulinių vandens.
Pasak prevencinės medicinos specialistų, saugiausi gėrimai yra fasuotoje taroje. Tai vaisvandeniai, sultys ar geriamas vanduo, įsigytas parduotuvėse.
Į gamtą medikai nerekomenduoja vežtis greitai gendančių maisto produktų: kreminių gaminių, varškės, balto sūrio, kitų pieno produktų, rūkytų vištienos gaminių, virtos dešros, dešrelių ir kitų. Akcentuojama, kad izoterminėje taroje maistas taip pat išliks saugus neilgai - iki tol, kol bus šaltoje aplinkoje.
Primenama, kad žalią mėsą, kiaušinius, žemėtas daržoves į krepšį dėti bei ruošti būtina atskirai nuo gatavų maisto produktų.
Specialistai pataria saugoti maistą nuo vabzdžių, graužikų ir kitų gyvūnų, todėl maistą rekomenduojama laikyti uždaroje taroje bei kuo dažniau aplinkoje surinkti ir pašalinti šiukšles ir maisto atliekas.
Pagamintą maistą rekomenduojama suvalgyti nedelsiant, ilgai nelaikant kambario temperatūroje. Ypač svarbu laikytis asmens higienos: prieš valgį, gaminant maistą ar pasinaudojus tualetu rankas plauti keletą kartų, geriausiai tekančiu vandeniu ir būtinai su muilu.
Grybauti mėgstantiems poilsiautojams medikai pataria apdoroti grybus ne vėliau kaip per 2 valandas nuo surinkimo.
Patariama vengti žalios žuvies iš nepatikimų vandens telkinių, kurie gali būti užteršti nuotekomis. Taip pat patariama karštuoju metų laiku iš gatvės prekeivių nepirkti greitų užkandžių: karštų bandelių, kibinų ar čeburekų su įvairiais įdarais.
Rekomenduojama naudoti tik vienkartinius indus, kurių pakartotinai naudoti nepatariama.
Medikai įspėja, kad atsiradus pirmiesiems, nors ir neryškiems ligos požymiams (pykinimui, vėmimui, pilvo skausmams ar viduriavimui), būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.
Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro, dizenteriją sukeliančios bakterijos ilgai išbūna gyvybingos ant žalių ir gatavų maisto produktų. Ant salotų išsilaiko iki 6, ant agurkų - 6-17, ant uogų - 2-6 paras.
Pavojingiausi - užteršti pieno produktai. Grietinėje sukėlėjas išsilaiko 2-3 paras, o varškėje - 4-10 parų. Vandenyje dizenterijos užkratas laikosi ilgiausiai: vandentiekio vandenyje - net iki 27 parų, o šulinyje ir upėje - iki 1,5 mėnesio.
BNS