Aurelija Žutautienė
Nuo gegužės įsigaliojus naujajai ikiteisminio tyrimo tvarkai, Lietuvos valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai vieninteliai tarp savo kolegų Vidurio bei Vakarų Europos šalyse privalės sugebėti patys atlikti visus nusikaltimo tyrimo veiksmus.
Kiekviena priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba bus savarankiška ikiteisminio tyrimo įstaiga.
Rengiant naująjį Baudžiamojo proceso kodeksą (BPK), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGT) tam atkakliai priešinosi. "Buvom jau beveik įrodę, kad mus, kaip kvotos organą, automatiškai versti ikiteisminio tyrimo institucija neracionalu. Ne tik todėl, kad taip tęsiamos sovietinės tradicijos. Dauguma priešgaisrinės apsaugos pareigūnų turi ne specialų teisinį, bet techninį inžinerinį išsilavinimą, jiems sudėtinga persikvalifikuoti. Tačiau mūsų nepaklausė. Padegimų bylų niekas nenori - jos labai sunkiai tiriamos, įkalčiai dažniausiai sudega, įrodymai sunkai surenkami. Čia vos ne mokslinis darbas", - sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Kazys Zulonas.
Kasmet dėl šalyje kilusių gaisrų iškeliama apie 700 baudžiamųjų bylų, o nuteisiama vidutiniškai tik 16 gaisrų kaltininkų. Iš viso Valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnams per metus tenka tirti apie 12 000 gaisrų, nustatinėjant jų kilimo priežastis.
PAGT specialistai žino daug atvejų, kai gaisrai su aiškiais tyčinio padegimo požymiais sukeliami siekiant nuslėpti kitus nusikaltimus (pavyzdžiui, vagystes ar turto prievartavimą).
Kai ikiteisminis tyrimas taps vientisa stadija, dauguma tyrimo veiksmų nebebus atliekami po kelis kartus. Jie turės būti atliekami greitai ir profesionaliai, kad teismas patikėtų byloje surinktais įrodymais, kuriais prokuroras grįs savo poziciją.
K. Zulonas nelinkęs spėlioti, kaip seksis ikiteisminis tyrimas pagal naująjį kodeksą - viską parodys praktika. Jeigu su policijos ir prokuratūros pareigūnais susiklostys dalykiški bendradarbiavimo ryšiai, problemos bus išsprendžiamos. Pagal naująjį BPK, priešgaisrinės priežiūros pareigūnai turėtų tirti trijų kategorijų nusikalstamas veikas: turto sunaikinimo bei sugadinimo, turto sunaikinimo ir sugadinimo dėl neatsargumo ir saugomų teritorijų ar saugomų gamtos objektų sunaikinimo ar suniokojimo tai atvejais, kai žala padaroma gaisru.
PAGD vadovas pabrėžia, kad priešgaisrinės apsaugos pareigūnai kiek galėjo ruošėsi integruotis į reformuojamą nusikaltimų tyrimo sistemą, tačiau jokių papildomų lėšų departamentas iki šiol negavo.
Specialistų skaičiavimais, vien nepaprastosioms išlaidoms - kompiuteriams ir kriminalistų tyrimo įrangai - reikia 350 000 litų. Šie pinigai geriausiu atveju bus skirti antrąjį šių metų pusmetį, jeigu Vyriausybė patvirtins Teisingumo ministerijos siūlomą nutarimo projektą dėl lėšų ikiteisminio tyrimo įstaigoms. O PGT inspektorius be "kriminalisto lagamino" su įranga gaisrų tyrimui, be kompiuterio, be elektroninių ryšių su Informatikos departamentu ir Ryšių departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos Informatikos departamentu yra niekas, sako K. Zulonas.
Papildomų etatų ikiteisminiam gaisrų tyrimui taip pat nenumatyta - viskas sprendžiama struktūriniais pakeitimais. Specializuoti ikiteisminio tyrimo padaliniai bus įkurti tik Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio priešgaisrinėse gelbėjimo tarnybose. Mažesniuose miestuose ir rajonuose valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ikiteisminį tyrimą privalės suderinti su visais likusiais darbais.
Pagal naująjį BPK prokuroras turės kontroliuoti bylų tyrimo eigą ir pats atlikti dalį tyrimo veiksmų, tačiau valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnams taip pat teks ne tik nustatinėti gaisro priežastis, surašyti įvykio vietos apžiūros protokolą, bet ir apklausti nukentėjusiuosius bei liudytojus.
Tuo tarpu PGT patalpose kol kas nėra techninių galimybių atlikti šias apklausas nepažeidžiant anonimiškumo reikalavimų, kaip ir nėra sąlygų pagal visas taisykles surengti įtariamojo atpažinimą, akistatą bei kitus tyrimo veiksmus. Nekalbant jau apie tai, kad kol kas neaišku, kaip būtų atlyginamos vertėjo darbo, nukentėjusiųjų ir liudytojų kelionės išlaidos ir panašiai.