Antradienį Seimas paskyrė generalinį prokurorą Antaną Klimavičių, buvusį Konstitucinio Teismo teisėją Joną Prapiestį ir Vyriausiojo administracinio teismo teisėją Gintarą Godą Aukščiausiojo Teismo teisėjais.
Jų kandidatūras Seimui pateikė Prezidentas Valdas Adamkus.
"Prezidentas sveikina Seimo sprendimą ir džiaugiasi, kad yra baigtas Aukščiausiojo Teismo teisėjų korpuso formavimas. Prezidentas tikisi, kad Aukščiausiasis Teismas savo veikloje vadovausis ne vien įstatymų raide, bet ir dvasia", - žurnalistams komentuodama Seimo sprendimą sakė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė.
V. Adamkus pasirašė dekretą dėl teikimo Seimui A. Klimavičių atleisti iš generalinio prokuroro pareigų ir dėl pavedimo laikinai vadovauti Generalinei prokuratūrai Vytautui Barkauskui, dabartiniam generalinio prokuroro pavaduotojui.
Kaip ilgai gali užtrukti naujojo generalinio prokuroro paieška ir paskyrimas, R. Grumadaitė nesiėmė prognozuoti.
G. Godos kandidatūrai pritarė visi 105, J. Prapiesčio - visi 106 balsavę parlamentarai. Už A. Klimavičiaus kandidatūrą balsavo 84 įvairių frakcijų atstovai, prieš - du liberalcentristai ir po vieną socialdemokratą bei liberaldemokratą. Balsuojant susilaikė 17 beveik visoms frakcijoms atstovaujančių parlamentarų.
Seimas pritarė A. Klimavičiaus kandidatūrai į teisėjus, nepaisant Seimo narių išsakytos kritikos dėl nebaigtos generalinio prokuroro kadencijos. Be to, politikams nepatiko kai kurie ankstesni pareigūno pareiškimai, pavyzdžiui, gana tiesmukiškai pareikšta nuomonė dėl įtariamųjų Seimo narių korupcijos byloje.
Pasak opozicinės Liberalų ir centro frakcijos nario Raimondo Šukio, generalinis prokuroras iš Seimo tribūnos ne kartą paskelbė pareiškimų, prasilenkiančių su nekaltumo prezumpcija. "Ne tik todėl, kad garsiai pradėtos, didžiulę įtaką Lietuvos politiniam ir visuomeniniam gyvenimui turėjusios bylos subliūško, ne tik todėl, kad šios bylos, dėl kurių atsakomybės kol kas niekas neprisiėmė ir neatsiprašė tų žmonių, sužlugdė žmonių likimus ir politinę karjerą", - kalbėjo parlamentaras.
Anot jo, A. Klimavičius neišvengė politikavimo ir nuo to neapsaugojo savo kolegų. "Buvo prognozių, kad gali kartotis teisėsaugos pareigūnų dalyvavimai politinėje veikloje vienokia ar kitokia forma, ir buvo klausimų, ar generalinis prokuroras suvaldys tuos procesus, - teigė liberalcentristas. - Drįstu pasakyti: nesuvaldė ir turėtų prisiimti atsakomybę bei per likusius dvejus su puse kadencijos metų šiuos trūkumus ištaisyti".
R. Šukio žodžiais, "garsiai pradėtos" bylos turėtų pasiekti teismą, o jei jos bus nutrauktos, A. Klimavičius turėtų pats nuspręsti, ar gali likti generaliniu prokuroru.
Liberalcentristui užkliuvo tai, kad A. Klimavičius į teisėjus siūlomas likus nemažai laiko iki jo kadencijos pabaigos: "Jei prokuroras dirbo gerai, manau, kad jis turėtų dirbti, jei yra darbo trūkumų, apie juos turi būti garsiai pasakyta".
Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius, pasiūlęs kandidatus į teisėjus, esą neparodė pagarbos Seimui ir šalies vadovui. R. Šukys iškėlė prielaidą, kad prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo vadovas manipuliuoja Seimu.
Kitos opozicinės Liberalų demokratų frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis pareiškė, jog "bandymas tokiu būdu pakeisti neįtikusį generalinį prokurorą yra nepriimtinas ir neteisingas kelias". Jo teigimu, nors vienas generalinis prokuroras turėtų savo pareigose išbūti visą kadenciją.
Šios frakcijos atstovas Egidijus Klumbys priminė, kad V. Adamkus pats buvo pasiūlęs A. Klimavičių į generalinius prokurorus, todėl stebėjosi, kodėl dabar siūlo jį į kitą postą.
"Yra dvi versijos. Arba prokuroras per daug gerai dirba ir maišo įtakingoms personoms, tarpstančioms prezidento šešėlyje. Norima pademonstruoti, kad jis išeina į ne mažiau svarbias pareigas. Jei generalinis prokuroras dirbo prastai, kam tuomet reikia jį skirti Aukščiausiojo Teismo teisėju? Manau, kad realizuojamas pirmasis variantas", - kalbėjo E. Klumbys.
Kandidatus į Aukščiausiojo Teismo teisėjus pasiūlęs V. Greičius atmetė Seimo narių kritiką. Jis pabrėžė, kad visos kandidatūros buvo renkamos atidžiai, pasitarus su kolegomis.