Lietuvos krepšininkai Europos bronzą iškovojo pirmą kartą. O po metų Pekine vyksiančioje olimpiadoje dalyvaus jau penktą kartą iš eilės. Europos čempione Lietuva tapo 1937, 1939 ir 2003 metais, o sidabrą iškovojo 1995-aisiais.
Madride mūsų krepšininkams medalius užkabino premjeras Gediminas Kirkilas, o pirmadienio naktį su bronzos medaliais sugrįžusiems sportininkams prie sostinės Baltojo tilto buvo surengta didžiulė fiesta.
"Galiu daug kalbėti, bet pasakysiu trumpai - nieko pasaulyje nėra geriau kaip žaisti už jus, už Lietuvą ir už trispalvę", - Lietuvos vėliavą pabučiavo ir tūkstantinę minią pasveikino Šarūnas Jasikevičius.
"Noriu padėkoti sirgaliams, kurie mus palaikė Ispanijoje, kartu su mumis kovojo ir net kraują praliejo. Tai pat negaliu nepadėkoti tiems, kurie mus palaikė Lietuvoje ir likusiuose pasaulio kraštuose. Be jūsų - mes niekas", - triumfavo rinktinės treneris Ramūnas Butautas.
Iš pasitenkinimo klykiančią minią dar labiau užvedė "antrasis Lietuvos himnas" - daina "Trys milijonai", tai privertė uždainuoti ir rinktinės žaidėjus. Jau du kartus per sutikimą nuskambėjusią dainą dar pakartoti paprašė Š.Jasikevičius: "Nežinau, kas čia pas mus didžėjus, bet "pavarom" dar kartą".
Tik užgrojus pirmiesiems akordams, Šaras griebė į rankas mikrofoną ir be jokių trukdžių ir užsikirtimų sudainavo Lietuvos sporto superhitą. Įkvėpti komandos draugo sėkmės balso stygas pramankštino D.Songaila, J.Mačiulis, R.Šiškauskas, R.Kaukėnas, broliai Lavrinovičiai.
"Jūs - patys kiečiausi!", - dainuodamas suspėjo šūktelėti Šaras. Ne vieno sirgaliaus akyse pasirodė džiaugsmo ašaros.
Specialia dovana aistruoliams tapo krepšininkų iš trenerio R.Kuncaičio išprašyta daina "Um pa pa", sulaukusi audringo sirgalių palaikymo.
Lietuvos politikai irgi jau seniai suprato, kad geriausias būdas pasireklamuoti - tai būti su krepšininkais jų triumfo akimirkomis. Tačiau sirgaliai dažniausiai tokius valdžios vyrus nušvilpia.
Kai 2003 metais Lietuvos krepšininkai tapo Europos čempionais, jų sutikimas vyko Kaune, Nemuno ir Neries santakoje esančiame stadione. Tuomet žmones, susirinkusius sveikinti krepšininkų, erzino tai, jog ant scenos šalia sportininkų išsirikiavo būrys valdžios atstovų. "Per juos krepšininkų nesimato", - piktinosi minia.
Kaip tik čia buvęs tuometinis Kauno meras Arvydas Garbaravičius pasakė garsiausią ir nerišliausią savo kalbą. A.Garbaravičius iš pradžių nustebino pareikšdamas, kad auksą Lietuvai parvežė Kauno komanda. "Kaunas yra krepšinio sostinė ne tik Lietuvoje... Kaunas turi kuo didžiuotis, tai mūsų treneris Antanas Sireika, tai mūsų kapitonas Saulius Štombergas", - kalbėjo A.Garbaravičius. Vėliau jis ėmė dėkoti Vyriausybei ir Prezidentūrai, Kauno moksleiviams ir studentams, kalbėjo, kad Kaunas ir Vilnius nėra priešai.
Po kelių mėnesių elektroniniu paštu pasklido šokių muzikos kūriniai "Kauno miesto meras" ir "Visos Lietuvos treneris", kuriais smagiai pasišaipoma iš A.Garbaravičiaus kalbos.
2003 metais krepšininkus Santakos stadione sveikino ir tuometinio prezidento Rolando Pakso patarėjas Gintaras Šurkus. Jis nespėjo nė žodžio ištarti, kai minia ėmė švilpti. Dar aktyviau žmonės reiškė nepasitenkinimą, kai jis pranešė, jog krepšininkus sveikina R.Paksas, tuo metu viešėjęs Užkaukazėje.
Lietuvos rinktinė 1995-aisias buvo sutikta sausakimšame Vilniaus "Žalgirio" stadione. Tąkart krepšininkus sveikino tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius. Tačiau Vyriausybės vadovo kalbos nesigirdėjo - tūkstančių sirgalių švilpimas užgožė premjero žodžius
Ir šį kartą Vilniuje sutiktus krepšininkus bandė sveikinti politikai, tačiau jiems sunkiai sekėsi. Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui per sirgalių šūksnius ir švilpimą dar pavyko krepšininkus pasveikinti su pergale, o Darjušą - su šeimos pagausėjimu. Vilniaus meras Juozas Imbrasas, išgirdęs minios švilpimą ir ūžimą, atsisakė suteikto žodžio.