Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Prieš kurį laiką "Akistatoje" rašėme apie Klaipėdoje nutikusį precedento neturintį atvejį, kuomet savanoriškai prisipažinus vienam policijos sulaikytam asmeniui, nuolatinės gyvenamosios vietos neturinčiam Juranui Vaičiui (29 m.), kilo įtarimas, jog per kelių mėnesių laikotarpį savo namuose rasti negyvi keturi klaipėdiečiai kaip tik šio vyriškio buvo nužudyti, o ne, kaip skelbė teismo eksperto išvados, mirė savomis mirtimis (dėl ligų, kuriomis sirgo).
Klaipėdos ekspertinio skyriaus teismo ekspertai drauge su kolegomis iš Teismo medicinos instituto atliko pakartotines ekspertizes ir nustatė, kad iš tiesų visų keturių tirtų velionių - garsios Klaipėdos krašto dailininkės Evelinos Strigauskaitės (36 m.), Aleksandros Popovos (73 m.), Alfonso Mileškos (56 m.) bei Zofijos Šimaitienės (73 m.) - mirties priežastys yra smurtinės. Visi jie buvo nužudyti (pasmaugti).
Artimiesiems - naujas smūgis
Sužinoję, kad planuojama ekshumuoti palaikus, palaidotųjų artimieji patyrė šoką. Daugelis iš jų ilgai negalėjo susitaikyti su tuo, kad apverktų, apraudotų, gražiai palydėtų, amžino poilsio atgulusių velionių poilsis ir ramybė bus sutrikdyti, kad vėl teks ruoštis gedulingai procesijai, bažnyčios prašyti mirusiuosius pašventinti ir palaiminti, iš naujo tvarkyti kapus... Tačiau kitos išeities nebuvo, mat tikslias mirties priežastis įmanoma nustatyti tik iš naujo apžiūrėjus mirusiojo kūną...
- Labai gerai, kad velionių artimieji suprato ekshumacijos būtinybę ir dėl to nepareiškė jokių didesnių pretenzijų, - kalbėjo Klaipėdos miesto VPK Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus vyr. tyrėja Daiva Simaitienė. - Po pakartotinių ekspertizių išvadų galutinai paaiškėjo, kad ekshumuota buvo ne veltui.
Pasak pareigūnės, ir teismo ekspertų, ir tyrėjų darbas buvo organizuotas taip, kad velionių artimiesiems nekiltų jokių papildomų problemų ar išlaidų.
- Mūsų pasamdyti darbuotojai kūnus atkasė, tie patys po tyrimo užkasė, - sakė Daiva Simaitienė.
Mirusiųjų artimieji esą buvo informuoti, jog gali ir nedalyvauti antrosiuose laidotuvėse...
Anot vyr. tyrėjos Daivos Simaitienės, ekshumacijos vyko sklandžiai, tik vienu atveju buvo šiek tiek apgadintas jau pastatyto paminklo pamatas. Ir jo sutvarkymo, ir kitas su ekshumacijomis susijusias išlaidas padengė policija, tiksliau - mokesčių mokėtojai. O tų išlaidų, kaip apytiksliai buvo paskaičiuota, susidarė ne tiek ir mažai - per 4 000 litų.
Bausmė - vienerius metus "nuo lavonų pasiilsėti"
Kaip jau rašėme, klaidingas ekspertizių išvadas pateikė minėtų asmenų skrodimus atlikęs klaipėdietis teismo ekspertas Remigijus Petrauskas (šis ekspertas atliko tris ekspertizes - ketvirtąjį lavoną tyrė jo kolega, kuris savo išvadose užrašė, neva tikslios mirties priežasties neįmanoma nustatyti dėl gerokai pažengusio lavono irimo proceso).
Tokiems faktams iškilus į viešumą Teismo medicinos instituto Klaipėdos ekspertinio skyriaus vedėjas Diomenas Vitkus prakalbo apie galimą atsistatydinimą iš užimamų pareigų. Tačiau tokiam ilgamečio, didžiulį patyrimą šioje srityje turinčio teismo eksperto žingsniui nepritarė nei kolegos, nei Teismo medicinos instituto direktorius daktaras Alvydas Pauliukevičius.
"Akistatos" žurnalistei ponas Diomenas Vitkus prisipažino dar neatsigavęs nuo to, ką prisiėjo išgyventi aiškinantis ir taisant apmaudžias, niekuo nepateisinamas kolegos klaidas.
- Dar taip neseniai mūsų skyriaus ekspertai pagal turimą kvalifikaciją ir žinias buvo garbingai lyginami su vakariečiais, - neslėpė apmaudo Diomenas Vitkus. - O kokia padėtis dabar? Ant visų "užplukdyta" tokia didelė "teršalų" dėmė, jog nenusiplaus per metus ar dvejus... Be galo dėl to skaudu... Prireikia didžiulių pastangų, kad gerą vardą nusipelnytum, o kaip lengva tą gerą vardą prarasti! Reikės ypač kruopščiai dirbti metų metus ir jokiu būdu nepadaryti nė menkiausių klaidų - gal tada ankstesni suklydimai pamažu užsimirš...
Be abejo, anot Diomeno Vitkaus, lengviausia būtų išvardinti priežastis, kodėl ekspertas galėjo suklysti. Tai esą ir darbui nepritaikytos patalpos (ekspertai dirba nedideliame kambarėlyje), ir medicininių reikmenų, įrangos stoka (skyrius teturi vienintelį sekcijinį stalą, verkiant trūksta šaldytuvų lavonams laikyti), ir per didelis darbo krūvis (kas savaitę vidutiniškai tenka atlikti keturiasdešimties mirusiųjų ekspertizes, taigi tenka pamiršti ir darbo valandas, kai kada - net ir išeigines dienas). Ir taip toliau. Tačiau nepaisant visų šių argumentų, skyriaus vedėjo nuomone, dėl padarytų klaidų negali būti jokio pateisinimo.
- Net ir sudėtingiausiomis sąlygomis dirbant reikia savo pareigas atlikti iki galo, kruopščiai ir atsakingai, - teigė Diomenas Vitkus, prisipažinęs labiau norėjęs skradžiai žemę prasmegti, nei raudonuoti prieš ekshumuotų asmenų artimuosius už apmaudžias kolegos klaidas.
Teismo ekspertas Remigijus Petrauskas, be abejo, neliko nenubaustas. Teismo medicinos instituto vadovai jam uždraudė vienerius metus atlikinėti mirusiųjų teismo ekspertizes - leidžiama dirbti tik su nukentėjusiaisiais (gyvaisiais). Tiesa, šiuo metu ekspertas R. Petrauskas atostogauja. Ilsisi. Anot skyriaus vedėjo, jei net bendradarbiai neatsigavę nuo skandalo sukeltos didžiulės psichologinės įtampos, ką kalbėti apie Petrauską...
Pareigingumu nepasižymėjo ir anksčiau
Žinoma, neklysta tik tas, kuris nedirba. Kita vertus, "Akistatos" turima informacija, teismo ekspertas Remigijus Petrauskas dideliu kruopštumu nepasižymėjo ir anksčiau, kai prieš kurį laiką tokias pat pareigas užėmė Šakiuose. Kaip prisiminė tuo metu šalies ekspertų darbui vadovavęs profesorius Antanas Garmus, institutas anuomet gavo ne vieną raštą, kuriame minėto rajono policijos komisariato ar apylinkės prokuratūros pareigūnai skundėsi būtent dėl teismo eksperto Remigijaus Petrausko darbo broko, aplaidumo. Ekspertas esą buvo kviečiamas pasiaiškinti, gaudavo nemažai pylos. Instituto vadovo kantrybė trūko, kai jį pasiekė Šakių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro kategoriškas pasiūlymas raštu: arba atleidžiate iš darbo teismo ekspertą, arba rašau pareiškimą aš... Papildomame pranešime buvo nurodyti visi eksperto darbo trūkumai, kurie Antanui Garmui leido padaryti išvadą, kad Remigijui Petrauskui teismo eksperto darbas - per sudėtingas. Iškviestas "ant kilimėlio" R. Petrauskas esą ir pats su tuo sutiko - iškart parašė pareiškimą...
Kur Remigijus Petrauskas darbavosi išėjęs iš instituto, nėra tiksliai žinoma, tačiau prieš porą metų, vos tik Teismo medicinos instituto direktoriaus pareigas užėmė daktaras Alvydas Pauliukevičius, į darbą Klaipėdos ekspertiniame skyriuje buvo priimtas ir Remigijus Petrauskas.
- Taip, aš žinojau, kad anksčiau dėl šio eksperto darbo buvo kilę šiokių tokių problemų, - "Akistatai" patvirtino Teisės medicinos instituto Klaipėdos skyriaus vedėjas Diomenas Vitkus. - Bet juk aš - irgi tik pavaldinys... Ne aš į darbą priiminėju... Matot, instituto direktorius yra labai geros širdies...
Kita vertus, anot Diomeno Vitkaus, ėmęs darbuotis Klaipėdoje, kolega R. Petrauskas niekuo neišsiskyrė iš kitų kolegų. Jis esą ir dirbo nežiūrėdamas į laikrodį, ir nepadarė jokių drausmės pažeidimų...
Jaučiamas ekspertų trūkumas
"Akistatos" korespondentė apie sunkų ir atsakingą teismo ekspertų darbą ne kartą kalbėjosi su Teismo medicinos instituto direktoriumi daktaru Alvydu Pauliukevičiumi. Direktorius nuolat pabrėždavo, koks sudėtingas yra kolegų darbas, ir kaip jis neįvertinamas. Štai kad ir ką tik aprašytas atvejis. Nors kilus skandalui instituto vadovybė dar kartą susitiko su Klaipėdos meru ir kitais savivaldybės atstovais (pagalbos buvo prašoma ir anksčiau), nors kruopščiai išgvildeno apgailėtinas ekspertų darbo sąlygas ir įtikino uostamiesčio valdžią, jog būtina kuo skubiau imtis visų įmanomų priemonių, kad padėtis šioje srityje pasikeistų į gerąją pusę, gražūs pažadai taip ir liko tik pažadais... Viskas, anot Diomeno Vitkaus, atsimuša į "prakeiktą pinigų stygių"...
O ką jau, anot skyriaus vedėjo Diomeno Vitkaus, kalbėti apie teismo ekspertų atlyginimą! Anksčiau dar esą buvo mokami priedai už kenksmingas darbo sąlygas (ekspertai esą nuolat jaučia didžiulį emocinį diskomfortą, įtampą, stresą, jiems kaip niekam kitam gresia užsikrėsti infekcinėmis ligomis, atitinkamai veikia lavoninės dujos, kurių, girdi, net musės neatlaiko - nugaišta, ir t. t.), dabar visos priemokos panaikintos. O už tūkstančio litų mėnesio atlyginimą, girdi, į tokias pareigas niekas neskuba veržtis... Jei padėtis nesikeis, galima esą prognozuoti, jog po metų kitų apskritai neliks kam atlikti teismo ekspertizių...
Žmogžudžiui "nei šilta, nei šalta"
Vyr. tyrėja Daiva Simaitienė "Akistatai" patvirtino, jog šiomis dienomis tikisi sulaukti keturiais tyčiniais nužudymais įtariamo Jurano Vaičiaus ambulatorinės teismo psichiatrinės ekspertizės išvadų. Pareigūnė viliasi, jog jokių įtarimų dėl savo psichikos būklės ligi šiol nesukėlęs klaipėdietis bus pripažintas esąs pakaltinamas, galįs stoti prieš teismą ir atsakyti už savo veiksmus.
Anot vyr. tyrėjos Daivos Simaitienės, suimtasis Juranas Vaičius už grotų jaučiasi gal net geriau nei laisvėje. Čia jis, girdi, ir pamaitintas, ir apnakvindintas, ko benamiui labai trūko laisvėje... Iš pokalbių su įtariamuoju tyrėja susidarė įspūdį, kad jam nė kiek neskauda širdies, kaip sakoma, "nei šilta, nei šalta" dėl įvykdytų šiurpių nusikaltimų.
Už keturių žmonių tyčinį nužudymą įstatymai numato pačią griežčiausią šalyje taikomą bausmę - laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Tikėtina, jog tokia ji ir bus skirta Juranui Vaičiui. Anot pareigūnės, suimtasis jau susitaikęs su likimu senatvės sulaukti belangėje.
Nors Juranas Vaičius turi ir motiną, ir brolį, nė vienas iš jų nepareiškė pageidavimo su suimtuoju pasimatyti ar perduoti jam kokį lauknešėlį. J. Vaičius tyrėjai užsiminė, kad su artimaisiais ir kitais giminaičiais jau seniai nutrūkę visi ryšiai. J. Vaičius nėra įgijęs net viduriniojo išsilavinimo, anksčiau ne kartą teistas, iki suėmimo gyvenęs kur papuola, kartais rasdavęs prieglobstį uostamiesčio landynėse. Jo pasirinktos aukos buvo daugiau ar mažiau pažįstamos. Beveik visi nužudytieji gyveno skurdžiai, vos sudurdavo galą su galu, gal dėl to ir plėšiko grobis skaičiuojamas keliolika litų... Visus nusikaltimus J. Vaičius įtariamas padaręs būdamas neblaivus.
Tiesa, per tyrimą buvo nustatyta, jog vieną iš keturių žmogžudysčių Juranas Vaičius įvykdė su bendrininku, irgi klaipėdiečiu Andrejumi Drozdovu (25 m.), kuris irgi suimtas. A. Drozdovas, kaip ir jo bendras, anksčiau ne kartą teistas, panašių, kaip ir Juranas, pomėgių...