Dainius RADZEVIČIUS
Teisingumo ministras Petras Baguška sieks plėsti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimą Lietuvos regionuose.
Nuo 2005 metų gegužės pradėjusi veikti iš esmės reformuota valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sistema sparčiai populiarėja. Lietuvos žmonės įprato naudotis valstybės apmokamų advokatų paslaugomis ne vien baudžiamosiose bylose. Susipažinęs su Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje veikiančių tarnybų veikla, ministras P.Baguška konstatavo, kad "kokybiškai ir efektyviai dirbantys valstybės išlaikomi advokatai darbo trūkumu skųstis negali - žmonės naudojasi jų paslaugomis spręsdami darbo ginčus, šeimos teisines problemas, ginčus su valstybinėmis institucijomis ir kitais atvejais".
"Nuolat augantis valstybės apmokamų advokatų poreikis džiugina ir šiek tiek verčia nerimauti, nes tai reikalaus jau kitais metais plėsti penkių tarnybų veiklą", - pažymėjo ministras.
Teisingumo ministerijos iniciatyva Vyriausybė šių metų gegužės pabaigoje patvirtino didesnius pajamų lygius asmenims, kurie gali tikėtis nemokamai pasinaudoti valstybės apmokamo advokato paslaugomis spręsdami savo teisines problemas. Todėl jau šiuo metu jaučiamas didesnis klientų antplūdis. Tarnybų vadovai pateikė teisingumo ministrui pasiūlymus, kaip reikia toliau tobulinti valstybės apmokamų advokatų veiklą, kaip gerinti jų darbo koordinavimą.
"Gali būti, kad siūlysime keisti kai kuriuos teisės aktus, tačiau ši net Europos mastu gerų vertinimų susilaukusi teisinės pagalbos sistema turi žengti koja kojon su realiu gyvenimu", - pažymi teisingumo ministras. Todėl planuojama, kad šiuo metu atskirai veikianti pirminės teisinės pagalbos sistema su antrine pagalba bus labiau susiję. Pirminę pagalbą, t.y. teisines konsultacijas, teikia savivaldybės. Ateityje tikimasi, kad metodiškai jų veiklą kuruos to regiono valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Taip bus užtikrinamas sklandus darbas, nes dalis savivaldybėse teisinių konsultacijų ieškančių žmonių vėliau priversti pasinaudoti ir advokatų pagalba teisme.
Prieš metus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybose nuolat dirbo 32 advokatai, kurie teikė tik valstybės garantuojamą teisinę pagalbą. Prireikus papildomai buvo samdoma daugiau advokatų. Šiuo metu valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikia jau 52 advokatai. Per pirmuosius metus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos priėmė beveik 3,5 tūkstančio sprendimų suteikti antrinę teisinę pagalbą. Maždaug aštuoniems iš dešimties besikreipusiųjų valstybė apmokėjo visas išlaidas už advokato suteiktas teisines paslaugas.