Tuberkuliozės gydymas trunka mėnesius ir net metus
Šią pavojingą infekcinę ligą sukelia tuberkuliozės bakterijos (mycobacterium tuberculosis), kurias XIX amžiaus pabaigoje atrado mokslininkas Robertas Kochas.
Pasaulinė sveikatos organizacija praneša, kad tuberkulioze serga apie 15-20 milijonų gyventojų. Didžioji dalis ligonių gyvena vadinamosiose besivystančiose šalyse, kur nėra tinkamos medicininės priežiūros (specifinio gydymo), žemas pragyvenimo lygis.
Mirtingumas nuo tuberkuliozės pasauliniu lygiu siekia maždaug 20 procentų (visų ligonių). Pavyzdžiui, Lietuvoje pernai nuo šios ligos mirė 328 žmonės. Didžioji dauguma mirusiųjų - asocialūs asmenys, kurie į medikus kreipėsi gerokai pavėlavę, ligai įsisenėjus.
Mūsų šalyje pernai šia infekcine liga susirgo 2 097, 2001-aisiais - 2 225, 2000-aisiais - 2 230 žmonių. Kaune pernai užregistruoti 159 nauji ligoniai, užpernai - 197. Taigi, pasak Romainių tuberkuliozinės ligoninės poliklinikos vedėjos gydytojos Stanislavos Manukian, galima teigti, jog susirgusiųjų skaičius šalyje nedidėja, padėtis kontroliuojama, epidemiologiniai protrūkiai negresia.
Lietuvoje tuberkulioze dažniausiai suserga darbingo amžiaus vyrai (jie daugiau rūko, suvartoja daugiau alkoholio, daug fiziškai dirba, mažiau dėmesio skiria organizmo stiprinimui), o štai daugelyje Azijos šalių šia liga dažniau serga moterys (daug gimdžiusios, nualinusios organizmą).
Pasak gydytojos Stanislavos Manukian, maždaug 85 procentais atvejų ši infekcija išplinta plaučiuose, o likusiai pacientų daliai tuberkuliozė nustatoma kituose vidaus organuose (pavyzdžiui, inkstuose, akyse, stubure, kauluose ir kt.). Pasitaiko, kad tuberkuliozės židinių aptinkama ir plaučiuose, ir kituose organuose.
Tuberkuliozė, kaip minėta, yra užkrečiama liga. Jos platinimo šaltinis - bakterijas skleidžiantis ligonis (ypač tinkamai nesigydantis). Paprastai užsikrečiama oro lašeliniu keliu (čiaudėdamas ir kosėdamas ligonis į aplinką paskleidžia daug tuberkuliozės bakterijų). Jei šeimoje yra tuberkulioze sergantis ligonis, atsiranda didelė tikimybė, kad šia liga užsikrės ir kiti šeimos nariai.
Gydytoja pabrėžė, jog didelį vaidmenį vaidina organizmo individualios savybės: imuninis atsparumas, gretutinės ligos ir šioms ligoms gydyti vartojami vaistai, žalingi įpročiai (alkoholizmas, rūkymas, narkotikai), mityba ir t. t.
Kokie pirmieji šios ligos požymiai? Pasak gydytojos Stanislavos Manukian, apie 20 procentų ligonių, kuriems per profilaktinį patikrinimą (atlikus plaučių rentgenogramą) aptinkama tuberkuliozės židinių, nejaučia jokių išskirtinių ligos simptomų. Kitaip sakant, žmogus iš pradžių gali net neįtarti, kad jo plaučiuose susiformavo tuberkuliozės židinys, nes ligos pradžia kartais esti nepastebima. Tik laikui bėgant, tai yra organizmui nusilpus, atsiradus nepalankioms darbo ir buities sąlygoms, gali pradėti reikštis klinikiniai ligos simptomai. Ligonį kamuoja kosulys, nuovargis, sumažėja apetitas, ima kristi kūno svoris, skrepliuojama, šiek tiek pakyla temperatūra (vėliau, priklausomai nuo ligos išplitimo, temperatūra gali pakilti net iki 39 ar 40 laipsnių). Ligai dar labiau pažengus, tai yra pradėjus irti pažeistam plaučių audiniui, skrepliuose gali atsirasti kraujo priemaišų.
Gydytoja atkreipė dėmesį, jog įkvėpęs tuberkuliozę sukeliančių bakterijų žmogus, nors ir užsikrečia šia liga, tuberkulioze gali ir nesusirgti. Naujai apsikrėtus tikimybė susirgti tuberkulioze per dvejus metus atsiranda maždaug penkiems iš 100 apsikrėtusiųjų, todėl prieš pradedant gydymą išsiaiškinama, ar ligonis - tik infekuotas minėtomis bakterijomis, ar jau sergantis tuberkulioze. Nuo to priklauso ir gydymo eiga, trukmė, skiriamų medikamentų schemos ir panašiai. Maždaug 85- 90 procentų sergančiųjų tuberkulioze pasveiksta.
Pasak gydytojos Stanislavos Manukian, trumpiausiai tuberkuliozė gydoma pusę metų, tačiau sunkesniais atvejais gydymas gali užtrukti ir kelerius metus. Svarbiausia, kad, pajutęs pagerėjimą, ligonis nepradėtų gydytis savarankiškai, savo nuožiūra - nenutrauktų skirtų vaistų vartojimo, nekeistų gydymo. Mat tokiais atvejais tuberkuliozę sukeliančios bakterijos gali įgyti atsparumą vaistams ir gydymas truks gerokai ilgiau, bus sudėtingesnis. Ir išsigydžius tuberkuliozė gali atsinaujinti.
Profilaktika
Jei šeimoje yra sergantysis tuberkulioze, būtina dažnai vėdinti kambarius, dažnai keisti ir dezinfekuoti (iškaitinti) patalynę, drėgnai valyti baldus, gyvenamosiose patalpose palaikyti švarą ir tvarką. Labai svarbu ir tinkamai maitintis (maistas turi būti vitaminingas, pilnavertis, neperkrautas riebalais ir angliavandeniais). Būtina kuo greičiau atsisakyti žalingų įpročių - alkoholio, rūkymo. Reikia tinkamai sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, vengti stresų, pervargimo, fizinio išsekimo. Būtina grūdinti organizmą, stiprinti jo imuninį atsparumą.