Manija - labai pavojingas psichikos sutrikimas
Alvydas buvo ramaus būdo, sąžiningas, mėgstamas bendradarbių tarnautojas. Staiga vyriškis tapo ypač nuotaikingas ir šnekus, pernelyg veiklus, energingas. Netrukus jis pradėjo atvirai siekti... skyriaus viršininko vietos! Bendraudamas su kolegomis Alvydas pradėjo juos įtikinėti, kad būtent jis, o ne tuometinis vadovas būtų tinkamiausias, kad tik jis geriausiai išmano viršininko darbą. Kad patrauktų į savo pusę, Alvydas bendradarbius pradėjo net papirkinėti: ėmė kone kasdien vaišinti svaigalais, nešti į darbą šakočius, kitokias vaišes. Netrukus vyriškis atsidūrė psichiatrijos ligoninėje...
Kaip paaiškino kaunietis psichiatras-psichoterapeutas Ramutis Kazlauskas, Alvydui buvo diagnozuotas psichikos sutrikimas, tarp psichiatrų vadinamas manija. Žodis "Manie", išvertus iš graikų kalbos reiškia "susižavėjimas, pakvaišimas, niršulys". Pasak psichiatro-psichoterapeuto, manija - tai liguista būsena, kuriai būdinga pernelyg pakili nuotaika, aktyvumas, entuziastingumas, per daug gera nuomonė apie save, savo galimybių pervertinimas, nerealūs norai. Šalia to pastebimas ir paviršutiniškas mąstymas, išsiblaškymas, familiarumas, takto stoka, irzlumas. Buvęs itin pakilios nuotaikos, šnekus ir linksmas, manija sergantis asmuo be rimtesnės priežasties staiga gali pasidaryti piktas, dirglus, net agresyvus (tokiais atvejais diagnozuojama vadinamoji piktoji manija).
Gana dažnai manija sergantys pacientai yra labai išlaidūs, dosnūs kitiems - dėl to net nukenčia šeima.
Beveik visiems vyrams, sergantieji manija, padidėja lytinis potraukis ir pajėgumas. Dažniausios ir niekada neatsibostančios tokių ligonių temos - erotika, seksas. Pradinėse ligos stadijose aplinkiniams tai gali ir neužkliūti, tačiau vėliau, ligai progresuojant, taigi liguistai būsenai pasireiškiant vis stipriau, visa tai pamažu perauga į asocialumo formą, kyla asmenybės degradavimo pavojus.
Dar vienas išskirtinis manija sergančių ligonių bruožas, anot gydytojo, yra tai, jog jie - labai įtaigūs. Pavyzdžiui, vienas, kaip vėliau paaiškėjo, manija sirgęs vyriškis sugebėjo gauti labai rimtas, atsakingas pareigas, nes firmos vadovą įtikino įstengsiąs puikiai dirbti. Vėliau, žinoma, viskas išplaukė į paviršių.
Dėl perdėto aktyvumo tokie ligoniai nepakankamai pailsi, jiems gali sutrikti miegas.
Manija, anot psichiatro-psichoterapeuto, serga apylygiai tiek vyrai, tiek moterys. Vaikams toks psichikos sutrikimas diagnozuojamas labai retai. Liga gali būti paveldėta. Tokia būsena dažniau pasireiškia jautresnės nervų sistemos asmenims, taip pat po patirtų didelių stresų, gilių išgyvenimų. Ne vienas į gydytoją Ramutį Kazlauską kreipęsis pacientas, kuriam buvo diagnozuota manija, guodėsi turėjęs didelių problemų darbe (gavęs atleidimo lapelį).
Gana dažnai manija pasireiškia sergant maniakine depresija (manijos būseną keičia depresija arba atvirkščiai), šizofrenija, kitomis smegenų ligomis, gali išsivystyti po smegenų traumų, kuomet pažeidžiamos tam tikros smegenų sritys. Tačiau depresija žmones dažniau apima rudens- žiemos-pavasario (tamsiuoju) periodu, o manija gali išsivystyti bet kuriuo metų laiku. Beje, manija gali išsivystyti ir tuomet, kai depresijai gydyti skiriamos per didelės vaistų dozės. Todėl pradėjus vartoti antidepresantus ir pajutus anksčiau aprašytus negalavimus reikėtų paskirtus medikamentus tučtuojau nustoti vartojus ir kreiptis į gydantį psichiatrą.
Nemažai manija sergančių ligonių tam tikrais periodais (kai liga paūmėja) pasidaro itin kūrybingi. Dažniausiai tai pasireiškia į įvairias instancijas rašant skundus, ieškant priekabių smulkmenose, nereikšminguose dalykuose.
Manija sergantiems ligoniams gali pradėti kristi kūno svoris (tai nulemia padidėjęs aktyvumas).
Pats ligonis nesugeba savęs kritiškai vertinti, paprastai nesuvokia turįs psichikos problemų - tai pastebi bendradarbiai, namiškiai. Jie ir turi pasirūpinti, kad psichiatras tokiam ligoniui skirtų reikiamą gydymą.
Pradinės manijos stadijos gydomos ambulatoriškai, tačiau ligai pažengus ligoniui gali padėti tik stacionarinis gydymas, stiprūs psichotropiniai vaistai.
Pasitaiko, kuomet po gydymosi ligoninėje sugrįžę į namus tokie pacientai puola į depresiją vien dėl to, kad pagaliau suvokia turį rimtų sveikatos sutrikimų. Kai kuriems dėl to net gali kilti noras nusižudyti. Pasak psichiatro-psichoterapeuto, jokiu būdu nereikėtų padėties dramatizuoti, mat šiuo metu yra pakankamai efektyvių vaistų, kurie gali padėti ir sunkiausia ligos forma sergantiems pacientams. Žinoma, artimieji tokius šeimos narius (ar giminaičius) turėtų labiau pagloboti, pasirūpinti jų savijauta, saugumu.
Taigi jei jūsų artimas (šeimos narys, giminaitis), anksčiau buvęs ramaus, lėto būdo, staiga tapo ypač energingas, veiklus, kupinas nerealių idėjų ir sumanymų, aiškiai pervertinantis savo jėgas ir gabumus, jei dažnai keičiasi jo nuotaika (buvęs linksmas ir šnekus, staiga tampa piktas, agresyvus), jei ant liežuvio galo - seksas ir dar kartą seksas, darykite viską, kad jis kuo greičiau patektų į psichiatro kabinetą. Seniai žinomos tiesos: kuo liga pradedama anksčiau gydyti, tuo lengviau ją įveikti.
Norintieji konsultuotis pas kaunietį psichiatrą-psichoterapeutą Ramutį Kazlauską, turėtų iš anksto registruotis šiais telefonais: (8*37) 37 46 34, mob. (8*698) 4 38 08. Adresas: Kaunas, Jotvingių g. 16.