• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos psl.

Vaistai gali ir pagydyti, ir susargdinti

Dar nuo visuotinio deficito laikų įpratę kaupti bet kokių daiktų atsargas, dažnas iki šiol namuose turime ir nemažą vaistinėlę. Suskaudo galvą - iškart griebiamės tabletės, susopo sąnarius - ieškome veiksmingo tepaliuko, persivalgę ryjame virškinimą gerinančius fermentus. O ar kuris susimąstome, jog bet kurie vaistai turi šalutinį poveikį, o vartojami dideliais kiekiais (savo nuožiūra, ne pagal gydytojo nurodymą) gali ne pagydyti, o dar labiau susargdinti!

REKLAMA
REKLAMA

Laiko stoka, pajutus negalavimus, ne vieną iš mūsų verčia skubėti ne į polikliniką, pas gydytoją, o į vaistinę. Ten trumpai paaiškiname, kuo skundžiamės, ir vaistininkas be jokios apžiūros ar tyrimo "nustato ligą" - pasiūlo įsigyti vienokių ar kitokių (dažniausiai brangių, plataus veikimo) medikamentų. Gydytojai įspėja, jog prieš vartojant net ir tuos medikamentus, kurie vaistinėse parduodami be receptų, reikėtų pasitarti su savo gydytoju - apylinkės terapeutu. O gal jūs turite ir daugiau sveikatos problemų (pavyzdžiui, jūsų nesveikos kepenys ar inkstai, sergate lėtiniu skrandžio uždegimu, ir t. t.), kurias vaistinėje įsigyti ir pradėti vartoti vaistai tik dar labiau padidintų? Nereikėtų žavėtis ir per televiziją ar spaudos leidiniuose plačiai reklamuojamais vaistais ar juos vartojusios pažįstamos patarimais, mat vienam žmogui jie padeda, o kitam gali turėti priešingą poveikį. Visada vartokite tik tuos vaistus, kuriuos jums paskyrė gydantis gydytojas.

REKLAMA

Kartais pasitaiko, jog tam tikros srities specialistas (okulistas, neurologas, kardiologas) ligoniui išrašo vaistų net nepasiteiravęs, ar šis nesergąs kitomis ligomis. Todėl bet kuriuo atveju, gavus specialisto receptą, reikėtų sugrįžti pas terapeutą ir pasitikslinti, ar vaistai suderinami su jau vartojamaisiais, ar nebus nepageidaujama jų tarpusavio sąveika. Ypač reikėtų susirūpinti vaistų suderinamumu, jei vartojate trejus ar daugiau skirtingų medikamentų (kuo daugiau rūšių vaistų vienu metu vartoja ligonis, tuo didesnė tikimybė, kad atsiras nepageidaujamas vaistų šalutinis poveikis).

REKLAMA
REKLAMA

Pasak kaunietės gydytojos terapeutės Alvydos Gesaitienės, vartojantieji vaistus turėtų griežtai laikytis gydytojo rekomenduotų dozių, gerti taip, kaip nurodyta - po valgio, valgio metu ar prieš valgį - ne savo nuožiūra, kada atsiminėte. Jei vaisto anotacijoje nenurodyta kitaip, visus vartojamus vaistus reikėtų užgerti skysčiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai teigia, jog neturinčių šalutinio poveikio vaistų nėra. Todėl nereikėtų piktnaudžiauti net tokiais, atrodo, nekaltais medikamentais, kaip aspirinu ar paracetamoliu. Antai aspiriną labai atsargiai turėtų vartoti ligoniai, turintys skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opą, sergantys kokia nors lėtine su kraujavimu susijusia liga ar bronchine astma (aspirinas gali išprovokuoti astmos paūmėjimą ir net dusulio priepuolį). Paracetamolis gali pakenkti ligoniams, sergantiems inkstų ir kepenų ligomis. Be receptų parduodami kontracepciniai vaistai, neišsiaiškinus, ar jie tinka individualiam organizmui, gali turėti įtakos endokrininių liaukų veiklos funkcijų sutrikimui, širdies kraujagyslių sistemos veiklos pablogėjimui ar kraujo kokybei.

REKLAMA

Jei išrašęs receptą gydytojas perspėjo, kad vaistus reikia vartoti prieš valgį, ligonis juos turėtų išgerti maždaug 15 minučių iki atsisėdimo prie stalo. Virškinamojo trakto veiklą gerinantys preparatai skiriami gerti valgio metu arba iškart po valgio (taip geriamas ir aspirinas, nes šios tabletės labai dirgina skrandžio gleivinę). Vaistai, kuriuos nurodyta vartoti po valgio, turėtų būti geriami praėjus vienai dviem valandoms. Raminamieji vaistai paprastai geriami pusvalandis prieš miegą.

REKLAMA

Gydytoja Alvyda Gesaitienė įspėja, jog jei nesilaikoma vaistų vartojimo taisyklių, žymiai sumažėja medikamentų efektyvumas, gali būti neutralizuotas jų veikimas. Pavyzdžiui, kalcio preparatus reikia gerti tik prieš valgį, nes pavartotas po valgio kalcis gali susijungti su maisto produktų rūgštimis.

Labai pavojinga išgerti per didelį medikamentų kiekį. Apsinuodijus vaistais (jei po savarankiško vaistų vartojimo pradėjo pykinti, ėmė svaigti galva, apėmė silpnumas ir pan.), būtina kuo greičiau išplauti skrandį ir būtinai kviesti greitąją pagalbą. Kad to neatsitiktų vaikams, namų vaistinėlė turi stovėti mažiesiems neprieinamoje vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų