• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Lūpų pūslelinė - ir žiemą, ir vasarą

Lūpų pūslelinė yra viena iš labiausiai paplitusių žmogaus virusinių infekcijų. Jos virusą nešioja beveik 90 proc. žmonijos, o simptomai išsivysto apie 20 proc. infekuotų žmonių. Virusą gali suaktyvinti peršalimas, stiprus UV spindulių poveikis ar stresas, todėl nemalonioji pūslelinė gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku. Kodėl vieniems žmonėms ji pasireiškia, o kitus "aplenkia"?

REKLAMA
REKLAMA

Sukėlėjęs ir požymiai

Puslelinę sukelia žmogaus herpeso virusas. Paprasčiau tariant, žmogaus organizmui ginantis nuo virusų, iš pažeistų ląstelių formuojasi pūslelės, kurioms pratrūkus, virusų gali patekti ant kitų kūno vietų, gali atsirasti naujų pažeidimų, galima užkrėsti ir kitus žmones. Dažniausiai virusu užsikrečiama per glaudų kontaktą (bučiuojantis, liečiant pažeistą odą) su sergančiu žmogumi (rečiau - nešiotoju), kuriam virusas ligos nesukėlė. Virusas gali būti perduodamas ir oro lašeliniu būdu. Užsikrėtus herpeso infekcija, virusas visam gyvenimui įsitvirtina žmogaus organizme. Ligos paūmėjimai, dažniausiai pasireiškiantys tose pačiose, kaitaliojasi su besimptomiais periodais. Infekcijos paūmėjimą išprovokuoja įvairūs veiksniai: viršutinių kvėpavimo takų infekcija, ultravioletiniai spinduliai, aukšta temperatūra, peršalimas, odos traumos, nuovargis, psichologiniai stresai, menstruacijos. Kartais aiškios priežasties nebūna.

REKLAMA

Perštėjimas, deginimas ir niežulys yra pirmieji lūpų pūslelinės simptomai dar prieš pasirodant pūslelėms. Šios besisunkiančios pūslelės kelia niežulį ir yra ypatingos užkrato nešėjos. Todėl gydantis svarbu jas išdžiovinti ir taip užkirsti infekuotų išskyrų plitimą.

Kad virusas neįsigalėtų

Kadangi virusas apsigyvena žmogaus organizmo nerviniuose ganglijuose ar galviniuose nervuose visam gyvenimui, tai galima gydyti tik jo pasireiškimo simptomus. Gerai, kad šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti medikamentų, kurie sustabdo infekcijos plitimą ir sutrumpina ligos trukmę. Vaistinėse be recepto parduodama daug tepalų, kremų ar gelių, tačiau pirkdami vaistą turėtumėte būti budrūs - atkreipti dėmesį į jo sudėtį, galiojimo laiką. Greitas ir efektyvus poveikis to vaisto, į kurio sudėtį įeina silicio dioksido gelis, nes jis sutraukia ir džiovina, o tai skatina gijimo procesą. Moterims ir ligos laikotarpiu rūpi grožis, todėl galima rinktis gelio pavidalo vaistą, kuris būna permatomas ir nėra toks matomas kaip kremai.

REKLAMA
REKLAMA

Lūpų pūslelinės profilaktika

* Sveikas gyvenimo būdas, įvairus ir pilnavertis maistas, mankšta, pakankamai miego - visa tai stiprina organizmo imuninę sistemą, taigi kartu saugo nuo pūslelinės. * Esant stipriems saulės spinduliams, būtina naudoti apsaugines priemones nuo UV spindulių.

Paruošė Kęstutis Bytautas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų