Medus valgyti sveika
"Kai valgau gryną medų, užima kvapą, - guodžiasi Filomena A. iš Kupiškio rajono. - Jei dedu jį į arbatą ar pieną - nieko. Kodėl taip atsitinka? Gal tai alergija medui ir man jo valgyti negalima?"
Paprasčiausiai jūs jautri kažkuriai medaus sudedamajai daliai. Reikėtų vengti tokio kontakto. Čia tikrai nėra alergija medui.
Medus - žmogaus sveikatai
Daugelis žino, kad susirgus kvėpavimo takų ligomis, labai naudinga pačiulpti medaus arba gerti karšto pieno su medumi. Tačiau ne visi žino, kad medų naudinga vartoti sergant stenokardija, ateroskleroze, hipertonija, virškinamojo trakto bei daugeliu kitų ligų. Medus ypač naudingas įvairių ligų profilaktikai bei bendram žmogaus organizmo stiprinimui. Išsivysčiusiose Vakarų šalyse medaus suvartojama dešimt kartų daugiau nei Lietuvoje. Mes, taupydami pinigus, nenorime pirkti medaus, tačiau daug daugiau prarandame vėliau pirkdami brangių vaistų ir mokėdami už gydymo paslaugas. Medus yra puikus būtinų žmogaus organizmui angliavandenių šaltinis, be to, valgydami medų, mažiau vartojame "baltojo priešo" - cukraus.
Medaus rūšių yra įvairių...
1. Vienas populiariausių ir mėgstamiausių bičių produktų yra liepų medus. Jis yra gelsvos arba gelsvai žalsvos spalvos, stipraus kvapo ir labiausiai vertinamas gydant peršalimo ligas. Ne mažiau veiksmingai malšina gerklės skausmą ir vertingas peršalus yra aviečių medus. Jo bitininkai Lietuvoje iškopia gana daug, nes šiuo metu vis daugiau kertant miškų, avietynai užima gana didelius plotus. 2. Labai specifinis yra grikių medus. Jis yra tamsiai rudos ar rusvos spalvos, aštraus skonio ir ne visiems priimtino kvapo. Bet jis labai tinka nusilpusiems ir sergantiesiems mažakraujyste žmonėms. 3. Labiausiai paplitęs yra pievų medus. Jis yra surinktas iš daugelio žiedų, malonaus kvapo, gelsvos ar geltonos spalvos. Tai puikus maisto produktas bei vaistas nuo nuovargio, peršalimo ir kitų ligų. 4. Su įtarumu ir nepasitikėjimu pirkėjai dažnai žvelgia į dobilų, o ypač - rapsų medų. Tai baltas, smulkios kristalizacijos, silpno aromato medus. Šių rūšių meduje mažiau mineralinių medžiagų, todėl toks medus rečiau vartojamas gydymo tikslams, bet maistui tinka. 5. Negalima nepaminėti tamsaus miško medaus. Tai ypač vertingas produktas, nes surenkamas palyginti ekologiškai švarioje aplinkoje. Šiame meduje galima rasti miško augalų nektaro, spygliuočių ir lapuočių medžių lipčiaus. Šis medus turi daugiausiai mineralinių medžiagų ir labiausiai vertinamas Vakarų šalyse.
Kur įsigyti kokybiško medaus?
Daugelis žmonių medų perka iš pažįstamo bitininko. Tai daug pigiau ir patikimiau. Kiti - maisto produktų parduotuvėse, tačiau čia medus pats brangiausias ir ne visada pats geriausias. Didelis medaus pasirinkimas turguje - kokio pageidausi, tokio ir gausi! Keista, bet ir žiemos metu turguje gali nusipirkti net ir "šviežio", skysto medaus. Meduoliams kepti toks medus gal ir tinka, bet sveikam maistui, o ypač vaistams - tikrai ne. Kadangi parduodama daug nekokybiško medaus, daugelis nebepasitiki bičių produktais, todėl bitininkai buriasi į draugijas ir kokybišku medumi prekiauja specializuotose parduotuves bei kioskuose.
Kaip gydyti medumi?
Liaudies medicinoje nuo gerklų kataro vartotas toks mišinys: kiaušinio trynys ir šaukštas medaus dedamas į stiklinę karšto pieno - geriama rytą nevalgius. Sloga ir gerklės skausmas gydomas karšta arbata (šalavijų), į ją įdėta medaus ir įpilta truputį acto. Tokią arbatą rekomenduojama gerti po valgomąjį šaukštą 6-12 kartų per dieną, taip pat skalauti ja gerklę. Kvėpavimo organų gleivinės atsparumui nuo peršalimo didinti patariama čiulpti ir kramtyti medų su koriu. Nuo smarkaus širdies plakimo siūlomas toks receptas: 2 arbatiniai šaukšteliai medaus, 0,5 stiklinės obuolių sulčių, 0,5 stiklinės vandens. Gerti kasdien, geriau iš ryto. Valgyti obuolius, vynuoges, spanguoles, žuvį. Vakare prieš miegą - 20 min. šilta vonia kojoms. Slogai ir prienosinių ančių uždegimui gydyti reikia čiulpti korinį medų arba korių akučių dangtelius su medumi. Taip daryti 4-6 kartus per dieną, o sunkiai sergant - net 20 kartų per dieną. Sunkiai užmiegantiesiems rekomenduojama 1-2 arbatinius medaus užgerti šilta arbata ar pienu. Aterosklerozės profilaktikai vartoti medų su koriais - žiemą po arbatinį šaukštelį kramtyti 1-2 kartus per dieną du mėnesius. Be to, vartoti vitaminus A ir C. Naudinga valgyti morkas, citrinas, juoduosius serbentus, aronijas. Nuo nemigos, raumenų traukulių, ypač naktimis, nuo silpnos atminties, sumažėjusio darbingumo vartoti 80-100 g medaus per dieną. Taip pat daug daržovių, vynuogių arba jų sulčių. Skrandžio rūgštingumui mažinti geriausiai tinka rapsų medus. Tam reikia rapsų medų ištirpinti iki 50 laipsnių temperatūros pakaitintame vandenyje. Stiklinėje ištirpinti šaukštą medaus (apie 10 proc. tirpalas). Gerti 1,5-2 val. prieš valgant du kartus per dieną. Vartoti keturias savaites. Kepenų ligoms, geltligei gydyti tirpalą ruošti kaip skrandžio rūgštingumui mažinti. Gerti pavalgius 2 kartus per dieną. Medus mažina kraujospūdį, sergant inkstų ligomis ir nėštumo metu tinka gydyti atsiradusią hipertoniją. Tam reikia 3 arbatinius šaukštelius medaus ištirpinti šiltame virintame vandenyje ir išgerti 3 kartus per dieną pavalgius. Taip daryti 3-4 savaites. Nusilpusiesiems po persirgtų infekcinių ligų rekomenduojamas toks receptas: paimti 100 g medaus, grietinėlės, žąsies taukų ir 100 g kakavos miltelių, įpilti 15 g šviežių alijošių sulčių, viską gerai sumaišyti ir gerti po vieną valgomąjį šaukštą 2 kartus per dieną, užgeriant stikline virinto šilto pieno. Taip gydomi vyresnio amžiaus vaikai.
Ar žinote, kad:
• Didžiausią medaus dalį sudaro gliukozė (34 proc.) ir fruktozė (apie 40 proc.). • Be šių angliavandenių, meduje yra mineralinių medžiagų: geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, vitaminų B1, B2, B6, C ir pantoteno rūgšties. • Meduje nėra cholesterolio. • Medus yra natūralus antioksidantas. • Vienas šaukštas medaus turi 60 kalorijų. • Medus yra puikus natūralus saldiklis. • Medaus nereikia pasterizuoti, nes jame labai mažai bakterijų, o pasterizuoti reikia indą, į kurį medus supilamas. • Laikyti medų reikia vėsioje ir sausoje vietoje, bet jo nešaldyti.
Paruošė Sandra Bytautienė