• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

Kai vaikas šlapinasi į lovą

"Mano sūnui - 10 metų, bet jis naktimis šlapinasi į lovą. - rašo Indra S. iš Vilniaus. - Kaip pagelbėti vaikui? Kur kreiptis? Ir kokios gali būti šitos bėdos priežastys?"

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai naktinę enurezę laiko gerybine būkle - tokia, kurią gali "pagydyti laikas". Tačiau vaikas ir jo šeima patiria daug neigiamų psichologinių ir socialinių pasekmių. Vaikų naktinis šlapimo nelaikymas arba naktinė enurezė - tai būklė, kai vyresni nei 5 metų vaikai naktimis šlapinasi į lovą. Gali būti pirminė ir antrinė naktinė enurezė. Pirmine vadiname tokią, kuomet vaikas nuo gimimo šlapinosi naktimis į lovą, o sulaukęs 5 metų, toliau šlapinasi. Antrinė naktinė enurezė - kai vaikas buvo nustojęs naktimis šlapintis į lovą, o vėliau jam vėl atsinaujino naktinis šlapimo nelaikymas. Dažniausiai vaikai serga pirmine naktine enureze (80-85 proc. atvejų).

REKLAMA

Naktinio šlapimo nelaikymo priežastys

Įrodyta, kad vaikai turi genetinį polinkį sirgti naktine enureze. Literatūros duomenimis, net 35-75 procentai tėvų vaikystėje (5 metų amžiaus ir vyresni) irgi šlapinosi naktimis į lovą. Nustatyta, kad genai, susiję su naktiniu šlapimo nelaikymu, susikaupia 13-ose chromosomoje. Manyta, kad naktinį šlapimo nelaikymą sukelia miego sutrikimas, šlapimo pūslės disfunkcija ar psichologinės problemos. Tačiau tobulėjant medicinos technikai išaiškinta, kad tokių vaikų miegas nesutrikęs, o šlapimo pūslės funkcija normali. Daugelis tėvų bei gydytojų mano, kad tokie vaikai yra labai jautrūs, emociškai nestabilūs, sutrikęs jų psichinis vystymasis. Bet pasaulyje atlikti klinikiniai tyrimai nepatvirtino šių teorijų.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikams, sulaukusiems 5 metų, dažnai prasideda fiziologinė baimė. Tam tikri gyvenimo aplinkos pasikeitimai (pradėjus lankyti darželį, mokyklą), stresai gali išprovokuoti naktinį šlapimo nelaikymą, bet tai daugiau ligos pasekmė, o ne priežastis.

Pastaraisiais metais atliktos didžiulės studijos parodė, kad daugumai vaikų (apie 80-90 procentų), kurie serga pirmine naktine enureze, būna sutrikęs antidiuretinio hormono (vazopresino, biologiškai aktyvios medžiagos) gamybos bioritmas dėl centrinės nervų sistemos nesubrendimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur reikėtų kreiptis

Lietuvoje paprastai dėl šios problemos kreipiamasi į neurologus ir pediatrus. Tačiau kaip ir visame pasaulyje, vis dažniau konsultuoti ima ir urologai. Jeigu vaiko šlapinimasis naktį į lovą tapo problema, būtinai reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju - jis parinks tinkamiausią gydymą.

REKLAMA

Kaip turi elgtis tėvai?

Tėvai, kurių vaikai turi šlapinimosi sutrikimų, visų pirma turėtų būti labai supratingi. Jokiu būdu negalima vaiko smerkti, nes dėl tokio elgesio situacija tik pablogės. Barimas - pati didžiausia tėvų klaida, nes vaikai dėl to nekalti. Būtinas šeimos narių palaikymas, skatinimas (pvz., žodinis ar daiktinis) už kiekvieną sausą naktį. Svarbu nepamiršti, kad tokie vaikai tikrai pasveiks. Literatūros duomenimis, 15 proc. sergančių vaikų per metus pasveiksta savaime. Vaikams svarbu jaustis saugiems ir mylimiems, todėl tėvai privalo paaiškinti savo mažyliui apie jo problemą. * Reguliuoti per dieną išgeriamų skysčių kiekį. Reikėtų duoti gerti daugiau skysčių dieną, o riboti juos po pietų, ypač po 19 val. * Vakare mažiau duoti valgyti vaisių, pavyzdžiui, vynuogių, obuolių. * Būtina laikytis poilsio režimo, eiti miegoti 20-21 val.

REKLAMA

Gydymo galimybės

* Enurezę galima pabandyti gydyti tokiu elgesio terapijos metodu: šlapimo pūslės treniravimu (kai vaikas mokomas sulaikyti šlapimą vis ilgiau). * Kitas elgesio terapijos būdas - perspėjimo sistema, kuri skleidžia garsinį signalą, kai tik lova pradeda šlapti. Yra skambučio metodas, kai vaikui šlapinantis sudrėksta specialūs davikliai ir pasigirsta signalas - vaikas prikeliamas ir eina baigti šlapintis į tualetą (tokių aparatų galima įsigyti vaistinėse). * Taip pat gydymui galima pasitelkti žolelių arbatas, tik reikia nepamiršti, jog tai - papildomi skysčiai, kurie skatina šlapimo išsiskyrimą. Liaudies medicinoje naudojamos bruknių lapų, jonažolės arbatos. Taip pat patartina valgyti medų. * Mokyklinio amžiaus vaikus jau galima gydyti vaistais, kuriuos turėtų paskirti gydytojas (skiriamas vaistas desmopresinas). Minimalus gydymo kursas - 3 mėnesiai. Rekomenduojama gydyti 6 mėnesius, jeigu būtina - ir ilgiau. * Galima pasitelkti fizioterapines priemones: masažą, elektroforezę su atropinu šlapimo pūslės projekcijoje, refleksoterapiją. Tačiau šių priemonių efektyvumas vertinamas labai prieštaringai. * Rekomenduojama sudaryti vaiko šlapinimosi kalendorių, kuris padės tiek medikams, tiek pačiam vaikui. Šio kalendoriaus esmė tokia: jei vaikas ryte atsikelia sausas, jis turi nupiešti saulutę, o jei šlapias - debesėlį ar lietų. Toks kalendorius neretai padidina paties vaiko susidomėjimą savo problema ir tai palengvina šio sutrikimo gydymą. * Svarbiausia, reikia kalbėtis su vaiku apie šią problemą taip, kad jam viskas būtų aišku. Tėvai turi užtikrinti saugumą ir ramybę savo vaikui.

Norint greičiau sulaukti rezultato, reikia vaiko, gydytojo ir tėvų tarpusavio sutarimo.

Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų