• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Būtina stiprinti imunitetą

"Mano anūkei dažnai išberia lūpas. Prašau plačiau papasakoti apie herpeso virusą, kaip su juo kovoti", - rašo Irena iš Plungės.

REKLAMA
REKLAMA

Pavasarį, esant nepastoviems - tai drėgniems, tai šaltiems - orams, padaugėja žmonių, besiskundžiančių lūpų niežėjimu bei išbėrimu. Tuo pat metu pasireiškia paraudimas, patinimas, galiausiai iškyla skaidraus skysčio pripildytų pūslelių. Tai labai paplitusios virusinės infekcijos - paprastosios pūslelinės, kurią sukelia virusas herpes simplex, simptomai.

REKLAMA

Pajutus pirmuosius paprastosios pūslelinės požymius, norint išvengti viruso plitimo, reikia imtis priemonių ir užkirsti kelią tolimesniam ligos vystymuisi. Turėtumėte žinoti, kad kol lūpos išbertos, reikia: nebučiuoti vaikų, naudotis individualiu rankšluosčiu, nesidalyti muilu, kosmetika, indais ir valgymo įrankiais. Prisilietus prie viruso pažeistos vietos, odą nuplauti karštu vandeniu su muilu.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jau užsikrėtus virusu, reikia stengtis išvengti jo proveržių: stiprinti imunitetą, vengti stresų, pervargimo, tinkamai maitintis, vartoti vitaminų, valgyti daugiau daržovių ir vaisių. Patartina vengti kofeino, alkoholio, tiesioginių saulės spindulių.

Kaip sustiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis? Imuninei sistemai labai svarbūs vitaminai ir mikroelementai, ypač svarbūs B grupės vitaminai (jų yra bulvėse, daržovėse, ankštinėse kultūrose, grūduose), vitaminas A (jų yra morkose, špinatuose, brokoliuose, kopūstuose, mangolduose, moliūguose, melionuose, abrikosuose, persikuose), vitaminas E (jų yra augaliniuose aliejuose, sojos produktuose, kukurūzuose) ir selenas (jų yra svogūnuose, grybuose, česnakuose, šparaguose, šakniavaisiuose).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galingas imuninės sistemos ginklas - mikroelementas cinkas. Jo deficitas organizme - viena iš dažniausių imuniteto susilpnėjimo priežasčių. Daug cinko yra ankštinėse kultūrose, riešutuose, saulėgrąžų sėklose.

Taip pat gera nervų sistemos būklė padeda išvengti herpeso paūmėjimo. Jei jūsų organizme yra pūslelinės virusas, infekcijos jūsų organizme dėl nervinės įtampos gali padažnėti ar tapti nuolatinė. Nepalankus psichologinis klimatas provokuoja infekciją stipriau nei galima pagalvoti. Užsitęsus stresui, pūslelinė gali būti nuolatinė: pūslelės vienoje vietoje išdžiūsta, kitoje - iškyla. Pirmiausia pasistenkite išvengti stresinių situacijų, kad padėtumėte imuninei sistemai kovoti su infekcija (padeda ramybė, šiluma). Be to, aprūpinkite imuninę sistemą pakankamu maisto medžiagų kiekiu.

REKLAMA

Gydymas

Daugelis žmonių lūpų pūsleline serga lengvai ir gydymas nereikalingas. Lūpų pūslelinė paprastai išgyja per 7-10 dienų. Pasireiškus pirmiesiems herpeso infekcijos požymiams, pažeistą vietą ir gretimą odos plotą rekomenduojama tepti tepalais, kurių sudėtyje yra acikloviro. Reikia nepamiršti, kad jie veiksmingi tik ligos pradžioje. Pažeista odos vieta tepama plonu kremo sluoksniu 5 kartus per dieną. Dažniausiai gydoma 5 dienas - kol pūslelės sudžius ir apsitrauks šašais, kad į pažeistą odą nepatektų papildoma infekcija.

REKLAMA

Tačiau kai lūpų pūslelinės eiga užsitęsia, bėrimai labai išplinta, liga kartojasi 6 ir daugiau kartų per metus arba ligonio imunitetas nusilpęs, paprastoji pūslelinė gali tapti rimta liga, kurią reikia gydyti antivirusiniais vaistais. Tada vartojamos acikloviro tabletės, kurios parduodamos vaistinėse įvairiais pavadinimais be recepto. Tabletes reikėtų gerti apytikriai tuo pačiu dienos metu, iš viso 7 dienas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi šis virusas "gyvena" nervų sistemos ląstelėse, jo iš ten "išgyvendinti" neįmanoma, todėl jis tik laukia progos, kol nusilpsta organizmo imunitetas, patiriamas stiprus stresas, peršąlama, perkaistama ir pan., o tada jau pasireiškia. Tabletėmis galima virusą "užmigdyti" įvairiam laikotarpiui, o nuo pačio žmogaus gyvenimo būdo priklausys, ar jis pasireikš, ar ne.

Paruošė Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų