Prancūzų dainininkas Bertranas Kanta netrukus vėl pasirodys scenoje. Jo fanai vėl jam plos ir šauks kaip didvyriui... Iki pat tragedijos jo grupės "Noir Desir" įrašai buvo geriausiai parduodami roko grupės įrašai Prancūzijoje. Ar dabar, kai Bertranas jau paleistas iš įkalinimo įstaigos, vėl bus toks populiarus?
Pusmečio romanas
Prieš keletą metų B. Kanta buvo dievinamas dainininkas, žvaigždė. 2003-iųjų vasarį Bertranas tapo antrojo vaiko tėvu. Bet visiškai atsitiktinai jis sutiko Mari Tretinjan. Tarp jų iš karto užsimezgė romanas. Meilė tęsėsi 6 mėnesius. Tai buvo aistra, nepaprastai stipri, ekstremali. Dėl jos rokeris metė viską - savo draugus, abu vaikus.
Tai tęsėsi iki pat fatališko šeštadienio Vilniuje... Dėl vaistų ir alkoholio mišinio B. Kanta buvo nugabentas į ligoninę, o jo draugė jau kovojo su mirtimi. Atgavęs sąmonę Bertranas pamatė šalia stovintį lietuvį policininką. Kai sužinojo, kad moteris, kurią jis dievina, guli nugrimzdusi į komą, jis bandė nusižudyti.
Tragedijos priežastimi tapo pavydas. Nutraukęs visus santykius su savo žmona Kristina, Bertranas reikalavo, kad Mari padarytų tą patį su savo vyru Samueliu. Visi žinome, kas atsitiko vėliau... Aktorės Mari Trentinjan mirtis, dainininko teismas Vilniuje. B. Kanta, nuteistas aštuonerius metus kalėti už "neplanuotą smurtą be intencijos nužudyti" ir už "pagalbos nesuteikimą pavojuje esančiam asmeniui", kalėjime išbuvo tik pusę bausmės laiko ir buvo paleistas lygtinai.
Taigi kalėjimo durys atsidaro, dainininkas sėda į savo draugo vairuojamą mersedesą ir nuvažiuoja, o paskui jį - pikapas su dainininko artimaisiais. Žandarai slapta lydi abu automobilius.
Rytą 3 val. eskortas atvyksta į Mustėjaus kaimą, kuriame yra dainininko namas. 2003 metais rugsėjo mėnesį jis buvo sudegintas, tačiau dabar atstatytas. Sunku prie jo prisiartinti nepastebėtam. Vietinė žandarmerija stebi kaimo apylinkes. Visiems aišku, kad po paleidimo lygtinai "Noir Desir" dainininkas nebus saugus, nes jau būnant kalėjime jis gaudavo daugybę grasinančių laiškų. Jų ypač pagausėjo, kai vyko neramios derybos dėl paleidimo. Bertranas turėjo tikėtis tokios reakcijos, nes jo prašymas paleisti sukėlė gyvą vyrų mušamų ir skriaudžiamų moterų asociacijos reakciją.
Taigi du privačios apsaugos tarnybos asmenys budi ir saugo namų ramybę... Laimei, tai, ko taip baiminosi pareigūnai, neatsitinka. Niekas nebando pulti Bertrano. Pirmoji naktis namuose buvo rami. O kitos?
Gyvybės kaina - ketveri metai
Mari Trentinjan likimas sukėlė didžiulį viešosios nuomonės protrūkį. Ir nenuostabu. Išgertuvių vakaras, iš pavydo pamišęs draugas ir kumščių smūgiais užmušta moteris. Bjauri istorija. Mirtimi grasinantys anoniminiai laiškai plaukte plaukė dainininkui jo kalėjimo metu. Kai kurie buvo tokie grėsmingi, kad tikrai kėlė nerimą. Dainininko artimieji taip pat sulaukdavo panašių laiškų. Net pats teismo vykdytojas, prieš priimdamas spredimą, gavo anoniminį laišką su grasinimu "nunerti kailį", o buvusi Bertrano žmona Kristina Rady užtiko įtartinus tipus prie savo namų Bordo mieste. Gali būti, jog jie lūkuriavo paties Bertrano. Aišku viena - neapykanta tebetvyro ir virš dainininko galvos kabo realus pavojus. Net mokykla, kurią lanko jo vaikai, pastoviai stebima.
Kai kas labai niršta, kad dainininkas buvo paleistas "tik" po 4 kalėjimo metų. Tiesa, kad nebrangiai sumokėta už moters gyvybę... Tačiau B. Kanta nepasinaudojo jokia malone. Šioje šalyje kiekvienas nuteistasis, nepriklausomai nuo nusikaltimo sunkumo, gali prašyti priešlaikinės laisvės, atkalėjęs pusę viso skirto laiko. Suprantama, su viena sąlyga: elgesys kalinimo metu privalo būti nepriekaištingas. Kaip tik toks Bertrano atvejis. Jis pasižymėjo kaip pats klusniausias kalinys. Jis dirbo su šluota ir plovė grindis, kaip ir kiti kaliniai. Jis atsisakė leidėjų pasiūlymo išleisti knygą apie visą šį įvykį. Be to, raštu, iškilmingai įsipareigojo niekada, net su menkiausia užuomina nedalyvauti jokiame kūrinyje, viešame pokalbyje ar laidoje, liečiančiuose Mari Trentinjan mirtį. B. Kanta atlygino abiejų aukos vaikų reikalautus nuostolius - 200 000 eurų. Ir galiausiai jis tęs kalėjime pradėtą psichoterapinį gydymą.
Taigi ko dar nori tie, kurie šaukiasi keršto? Ko jie baiminasi? Galbūt užmaršties. Laikui bėgant Bertranonusikaltimo siaubingumas pamažu blės visuomenės atmintyje ir jo taip labai nebesmerks...
Kai B. Kanta sėdėjo kalėjime, jis tikrai pažadėjo kurį laiką nesidemonstruoti viešai. Tačiau toks pažadas rodo, kad vieną gražią dieną, gal net anksčiau negu numatyta, jis vėl pasirodys scenoje. Galima įsivaizduoti, kas tada bus. Jo fanai jam šauks ir plos - tarytum nieko nebuvo nutikę. Be abejo, būtent tai kai kuriuos ir šokiruoja. Iš tikrųjų, jeigu B. Kanta būtų buvęs dailidė ar žvejys, jis be jokių problemų būtų galėjęs vėl imtis savo amato. Tačiau jis aktorius, menininkas, visų žinomas žmogus ir, net jeigu ir neteisinga, kiti iš jo laukia ypatingos atsakomybės.
Bertrano, jūrų laivyno karininko sūnaus, vaikystė prabėgo Havre. Vėliau šeima persikėlė į Bordo, kur paauglys ir sutiko dabartinius "Noir Desir" narius. Vos tik išgirdęs apie tragediją Lietuvoje, jie pirmieji kartu su buvusia žmona Kristina atskrido į Vilnių, kad būtų šalia savo lyderio. Šalia jo jie ir dabar.
Ar Bertranas bus pakankamai išmintingas, kad neskubėtų į savo buvusį pasaulį? Ar atsispirs įvairiems pasiūlymams ir savo grupei, kuri jau laukia naujų diskų ir gastrolių? Ar sugebės su iki šiol rodytu orumu iki galo gedėti mylimos moters? Su laisve dainininkui prasideda antras išbandymas.
Motina kovoja už moterų teises
Tuo metu, kai dukros žudikas žengė į laisvę, režisierė Nadin Trentinjan kūrė žeminamų ir mušamų moterų prieglaudos centrą penkioliktoje Paryžiaus apygardoje. Režisierė piktinosi: "Pagal įstatymą vyras, nužudęs savo draugę ar žmoną, rizikuoja įkalinimu iki gyvos galvos. Deja, skirtos bausmės retai viršija 8 metus. Bausmės atidėjimo sistemos dėka nuteistieji teatsėdi ketverius! Jeigu žiaurūs ir brutalūs vyrai žinotų, kad rizikuoja visu savo gyvenimu kalėjime, gal būtų mažiau našlaičių".