• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai, tiriantys žmogaus vystymąsi dar iki jo gimimo, teigia, kad keturių mėnesių embrionas, būdamas gimdoje, sugeria iš aplinkos didžiąją dalį informacijos. Todėl būsimos mamos skatinamos rūpintis savo kūdikio gerove dar jam būnant įsčiose. Mamoms į pagalbą pasiruošę pedagogai, bendradarbiaujantys su medikais. Jie kviečia nėščiąsias į specialiuosius muzikos kursus, o vėliau ragina mamytes ir toliau lankyti tokias mokyklėles jau su vaikeliu.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikai auga gabesni

- 1997 metais, kuomet buvau Lietuvos muzikos akademijos Muzikos pedagogikos specialybės pirmakursė ir reikėjo rašyti įvairius referatus, į mano rankas pateko žurnalo "Muzikos barai" straipsnis apie tai, kad Džordžijos valstijos (JAV) gubernatorė Zell Miller skyrė 105 tūkstančius JAV dolerių dar negimusių vaikų muzikiniam ugdymui, - pradžią, nuo kada susidomėjo iki tol negirdėta veikla, prisimena Marijampolėje dirbanti Jolita Mačiulskienė, Vilkaviškio vyskupijos krikščioniškosios kultūros centro vidurinės mokyklos muzikos mokytoja.

REKLAMA

Negimusių vaikų ir kūdikių bei mažylių iki ketverių metų muzikinis ugdymas - mokytojos Jolitos "arkliukas" jau ne pirmi metai. Vienam jos auklėtinių, kuris pirmąsias pamokėles patyrė saugiai gyvendamas motinos pilve, dabar jau šešeri. Anot mokytojos, berniukas, grįžęs iš vaikų darželio, klavišiniu instrumentu nesunkiai iš klausos atkuria girdėtų dainelių melodijas, o skaityti jis pradėjo būdamas ketverių.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtos muzikos srities atstovai teigia, kad dar iki gimimo muzika ugdyti kūdikiai gimsta fiziškai stipresni, būna gero svorio. Kai kurie pediatrai pritaria: tokie kūdikiai atrodo augesni - dvejų neturintys pypliai informacijos imlumu ir savo žodynu niekuo nenusileidžia trečiuosius bebaigiančiųjų gudrumui. Specialistai aiškina, kad muzikos klausymasis ir intonavimas dar būnant embriono stadijoje tolygiai skatina abiejų žmogaus smegenų pusrutulių vystymąsi, todėl ūgtelėję vaikai atsiskleidžia ir kaip humanitarinių, ir kaip tiksliųjų mokslų žinovai. Vadinasi, reguliari muzika, dainos skatina vystytis įsčiose augančio vaiko smegenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Muzika - tarsi vaistas

Šia tema rašiusi ne vieną darbą mokytoja Jolita, konferencijų, paskaitų, seminarų lektorė, sako, kad įsčiose esantis embrionas labai anksti geba reaguoti į garsus. Anot mokslininkų ultragarsu atliktų tyrimų, 16-ąją savaitę gemalas jau gali atsakyti į išorinius garsus. Šie, sklindantys per kraują į placentą, gimdoje gali būti girdimi labai stipriai. Pagal vaisiaus reagavimą į muziką medikai gali nusakyti jo sveikatos būklę. 14 savaičių vaisius turi ypač gerą atmintį. Todėl, anot Jolitos, nenuostabu, kad gimęs kūdikėlis reaguoja - galvutės pasukimu, susikaupimu - į muziką, kurią girdėjo būdamas motinos įsčiose. Taigi nėščia moteris, dainuodama lopšines ar nuolat klausydamasi muzikos, vėliau tik džiaugsis, kai gimęs kūdikis atpažins jau girdėtus garsus, jausis saugus ir mylimas.

REKLAMA

J. Mačiulskienė sako, kad muzika - tai tarsi vaistas, ji gali padėti ir gimdant. Lengvai atpalaiduojantys garsai sumažina kvėpavimo greitį, stresą ir skausmą, padeda greičiau pagimdyti.

Mokytojos Jolitos teigimu, pats tinkamiausias laikas pradėti formuoti asmenybę - pirmieji nėštumo mėnesiai. Labai svarbu - liaudies lopšinės, kuriose tarsi užkoduoti pasitikėjimo savimi, optimizmo, ramybės, reikalingumo jausmai. Pirmuosius tris nėštumo mėnesius specialistai taip pat pataria klausytis viduramžių muzikos, vėliau - vėlesnių laikotarpių.

REKLAMA

- Klasikinė muzika padeda formuotis vaisiaus kaulų struktūrai, garsinės vibracijos atlieka visų vidaus organų masažą, pasiekia giliausius audinius ir ląsteles, suaktyvina kraujotaką, pakelia organizmo tonusą, stiprina raumenų sistemą, - muzikinio ugdymo privalumus žmogaus organizmui vardijo mokytoja Jolita, ne kartą konsultavusis ir su gydytojais ginekologais bei akušeriais, ir su pediatrais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesorius M. Lazarevas yra ištyręs, kad besilaukiančioms mamytėms rekomenduojama rytais klausytis garsiau skambančios muzikos, vakarais - tyliau. Pirmąją savaitę - nuo 20 iki 30 decibelų garsu, o vėliau galima po truputį didinti. Mamos pilve įsikūrusį vaikutį ramiau veikia liaudies ir klasikinės - laiko patikrintos - muzikos garsai, o išgirdęs sunkią, trankią (techno, repo) muziką, mažylis paprastai reaguoja nerimastingu spyriu. Taigi jaunutės mamos, nors ir kokios būtų "metalinės" muzikos gerbėjos, dėl vaikučio turėtų to atsisakyti.

REKLAMA

Anot Jolitos, sąlytis su muzikos garsų pasauliu naudingas ne tik kūdikiui, bet ir pačiai nėščiajai. Muzika atpalaiduoja, atitraukia nuo kasdienybės rūpesčių, kartu tai yra gera proga pabendrauti su dar negimusiu vaikeliu.

- Gimus vaikeliui, nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų toliau reikia mokytis muzikos, - sakė mokytoja Jolita. - Kūdikių smegenų aktyvumas yra du kartus didesnis nei suaugusiųjų, tad muzikinis ugdymas labai svarbus smegenų raidai. Jolita įsitikinusi, kad kartais muzika padeda ir "ožiukus išvaryti". Mokytoja patartų motinoms, netekusioms kantrybės dėl vaikučių užgaidų, pasistengti ramiai suskaičiuoti iki dešimties ir ... padainuoti dainelę... Be to, muzika padeda ir vaikui ilgai neužmiegant.

REKLAMA

- Be jokios abejonės, dainuodama būsimoji mamytė savo kūdikiui duos daug daugiau, negu duotų nuolat baimindamasi dėl būsimo gimdymo, - apibendrino Jolita Mačiulskienė.

Letos KAULINIENĖS nuotr.:

- J. Mačiulskienės muzikos pamokos tęsiamos ir gimus mažyliui

(išsiųstos foto - "muzika 1", "muzika 4")

2006 01 24

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų