• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spąstus paspendė disertacija

Praėjusią savaitę Seimas nepaskyrė prezidento patarėjos teisės klausimais Tomos Birmontienės Konstitucinio Teismo teisėja.

REKLAMA
REKLAMA

Per slaptą balsavimą už valstybės vadovo Valdo Adamkaus pasiūlytą kandidatūrą balsavo 54 parlamentarai, prieš - 53, dar 4 biuleteniai buvo sugadinti. Pagal galiojančią tvarką kandidatas paskiriamas teisėju, jei už jį balsus atiduoda pusė plius vienas iš balsavusių parlamentarų. Biuletenius sugadinę Seimo nariai laikomi balsavusiais.

REKLAMA

Už Seimo pirmininko Artūro Paulausko pasiūlytą Konstitucinio Teismo Teisės departamento direktorės Ramutės Ruškytės kandidatūrą balsavo 94, prieš - 10 parlamentarų. Už Aukščiausiojo Teismo pirmininko Vytauto Greičiaus pasiūlytą šio teismo teisėjo Romualdo Kęstučio Urbaičio kandidatūrą balsavo 98, prieš - 7 parlamentarai.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau antradienį T. Birmontienė Seime sulaukė pasiūlymo atsiimti savo kandidatūrą. Kai kurie parlamentarai priekaištavo teisininkei dėl neva abejotinos praeities ir tvirtino, kad jos paskyrimas teisėja paniekintų kovotojus už Lietuvos laisvę bei nepriklausomybę.

Seimo nariams užkliuvo T. Birmontienės disertacija tema "Tarybinės milicijos kūrimasis Lietuvoje", kurią ji Maskvos M. Lomonosovo universitete apgynė mūsų šalyje jau prasidėjus Sąjūdžiui. Pasak mišriai Seimo narių grupei atstovaujančio Petro Gražulio, šiame darbe esą buvo niekinami visi, kovoję ir žuvę už Lietuvos laisvę bei nepriklausomybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas teigia nesitikėjęs, kad Parlamentas nepaskirs Tomos Birmontienės Konstitucinio Teismo teisėja, ir tikina negalįs paaiškinti tokio sprendimo priežasčių.

"Tikėjausi, kad patvirtins visus kandidatus. Tik dėl T. Birmontienės gal tikėjausi mažesnės persvaros nei dėl kitų dviejų. Visi trys kandidatai yra geri savo srities specialistai", - teigė Parlamento vadovas.

REKLAMA

Jis sakė negalįs paaiškinti, kodėl tiek daug Seimo narių balsavo prieš prezidento Valdo Adamkaus pasiūlytą kandidatę, mat beveik visos frakcijos žadėjo balsuoti už šią kandidatūrą. "Niekas neišsakė priešiškų tokių minčių, niekas nepasakė, kad balsuos prieš", - stebėjosi Seimo pirmininkas.

REKLAMA

A. Paulauskas nenorėjo sutikti, kad antradienio balsavimas rodo galimą valdančiosios dauguma konfrontaciją su Prezidentūra. Naujosios sąjungos pirmininkas patikino, kad koalicijos partneriai nederino savo pozicijų šiuo klausimu.

Kartu jis pabrėžė, kad T. Birmontienės biografijos faktai, dėl kurių ji sulaukė priekaištų, neturėjo užkirsti jai kelio į Konstitucinį Teismą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Česlovas Juršėnas patikino, kad sprendimas nepaskirti prezidento patarėjos Konstitucinio Teismo teisėja nėra valdančiosios koalicijos pasipriešinimas šalies vadovui. "Tikrai ne. Balsavo įvairios frakcijos. Tai yra Seimo nesutikimas, bet ne vienos kurios nors frakcijos arba valdančiosios koalicijos", - po antradienį įvykusio balsavimo tvirtino parlamento vicepirmininkas.

REKLAMA

Balsavimo rezultatus Seimo vicepirmininkas pavadino labai nesmagiu dalyku ir dideliu praradimu. "Gaila profesionalės, išmanančio žmogaus, konstitucinės teisės specialistės, kurios kol kas nebus Konstituciniame Teisme", - pažymėjo socdemas.

Opozicinės Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Algis Čaplikas pareiškė apgailestaująs, kad kaltinimai dėl tariamų T. Birmontienės praeities ydų nulėmė jos paskyrimą į Konstitucinio Teismo teisėjos pareigas, juoba kad panašių faktų esama daugelio sovietinėje Lietuvoje dirbusių mokslininkų biografijose. "Priekaištai, kad kažkas tarybiniais laikais rašė tam tikras disertacijas, atrodo juokingi", - pažymėjo liberalcentristas.

REKLAMA

"Neabejoju, kad siūlydamas T. Birmontienę į Konstitucinį Teismą prezidentas V. Adamkus pasvėrė ir įvertino visas aplinkybes, todėl šiandieninis Seimo sprendimas vertintinas kaip nepasitikėjimas šalies vadovu", - teigė frakcijos seniūnas.

Tačiau balsavimo rezultatai esą labiau rodo tuščias ambicijas, o ne suplanuotą veiksmą. A. Čapliką taip pat nustebino Tėvynės sąjungos frakcijos nenuoseklumas - jos vadovai iš pradžių pritarė prezidento pasiūlytai kandidatei, o paskui pakeitė savo poziciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnė Irena Degutienė Eltai pareiškė negalinti pasakyti, kaip balsavo konservatoriai, mat balsavimas buvo slaptas. "Priekaištų dėl kompetencijos T. Birmontienei neturėjome ir būtume iš karto balsavę už. Bet kai kurie frakcijos nariai atkreipė dėmesį į moralinius aspektus dėl disertacijos temos", - sakė I. Degutienė.

REKLAMA

Kas per moteris Toma Birmontienė ir kokia ta jos disertacija, taip išgąsdinusi parlamentarus?

Poltavoje (Ukraina) gimusi Tamata Birmontienė 1979 metais baigė Vilniaus universitetą ir tapo SSRS vidaus reikalų ministerijos Minsko aukštosios mokyklos Vilniaus fakulteto dėstytoja. Nuo 1990-ųjų dėstė Lietuvos teisės universitetuose, o nuo 1998-ųjų Lietuvos teisės akademijoje buvo Konstuticinės teisės katedros vedėja. Tokius duomenis apie 2001-aisiais tapusią profesorę pateikia enciklopedija. Beje, profesrės vardą T. Birmontienė gavo už tarptautinį indėlį į sveikatos teisės tyrimus.

REKLAMA

Parlamentarams labiausiai užkliuvo pirmoji T. Birmontienės disertacija "Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje". Beje, jos fragmentai internete buvo pasirodę prieš gerus metus T. Birmontienei sutikus tapti prezidento Valdo Adamkaus patarėjų teisės klausimais grupės vadove. Kovotojus už Lietuvos laisvę T. Birmontienė savo disertacijoje vadina buržuaziniais nacionalistais, banditais. Netgi pateikia skaičius, kad jie 1944 - 1945 metais užmušė 3 858 žmones. Disertacijoje teigiamai vertinami liudies gynėjų būriai. Žodžiu, sovietinės ideologijos persunkta disertacija. O ar galėjo tuo laiku būti kitaip? Galėjo tik tokiu atveju, jei būtų pasirinkta kita tema. O tie, kurie rašė apie marksizmo-leninizmo įtaką karvių pieningumui ir panašiai disertacijas, rašė pagal mokslinio komunizmo tezes, būtinai panaudojant bent po kelias Markso ir Lenino raštų citatas. Kita vertus, T. Birmontienės pasirinkta tema gal ir ne atsitiktinė - jos tėvas buvo liaudies gynėjas, vėliau sovietinis funkcionierius. Parlemantarams užkliuvo net ir tai, kad sovietmečiu buvusi Tamara, nepriklausomoje Lietuvoje tapo Toma. Nuo 1998-ųjų profesorė buvo tarptautinių komisijos nacių ir sovietinės okupacijos režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narė. Logiškai galvojant, nors dabar ir ne Brežnevo ar Andropovo laikai, kai vaikai atsakydavo už tėvų klaidas, bet profesorei ir į tą komisiją nevertėjo eiti. Juk tai lyg ir savo tėvo darbų įvertinimas. Matyt, nevertėjo. Nors tai ir ne politinės pareigos, bet į jas tvirtina Seimas. Taip, daugelis rašė panašiai disertacijas, daugelis šlovino socializmą ir komunizmą, bet jie nesiveržia į politiką. O tie, kurie apie savo praeitį nepagalvoja, kartais ir nusvyla. Kai kam pasiseka, prasmukti, bet reikia būti pasiruošus viskam.

REKLAMA
REKLAMA

Konstitucinio Teismo istorijoje jau buvo precedentas, kai Seimas tik iš antro karto paskyrė Konstitucinio Teismo teisėją. 1993 metais buvo atmesta tuometinio Aukščiausiojo Teismo pirmininko Mindaugo Lošio pasiūlyta Stasio Stačioko kandidatūra. Seimas jai pritarė tik Aukščiausiojo Teismo vadovui antrą kartą pasiūlius tą patį kandidatą.

Nauji Konstitucinio Teismo teisėjai R. Ruškytė ir R. K. Urbaitis pakeis Egidijų Jarašiūną ir Joną Prapiestį, kurie Konstitucinio Teismo teisėjais tapo 1996 metais. Tuo pačiu metu Konstitucinio Teismo teisėju buvo paskirtas ir prezidento pasiūlytas Augustinas Normantas, tačiau šis teisėjas eis savo pareigas, kol bus paskirtas jo įpėdinis.

Konstitucinį Teismą sudaro 9 teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai. Kas treji metai jis atnaujinamas vienu trečdaliu. Konstitucinio Teismo teisėjus skiria Seimas, o jų kandidatūras teikia prezidentas, Seimo irmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų