Du trečdaliai apklaustųjų Lietuvos gyventojų yra susirūpinę demokratijos padėtimi Lietuvoje dėl pastaraisiais mėnesiais išaiškėjusių atvejų, kai specialiosios tarnybos klausėsi piliečių pokalbių telefonu.
Tai rodo visuomenės nuomonės tyrimas, kurį naujienų agentūros BNS užsakymu atliko Rinkos analizės ir tyrimų grupė RAIT.
66,2 procento respondentų nurodė, kad pastaruoju metu išaiškėję pokalbių klausymosi faktai jiems kelia susirūpinimą demokratijos padėtimi Lietuvoje.
32 proc. apklaustųjų teigia, kad specialiųjų tarnybų vykdomas pokalbių telefonu klausymasis jiems nekelia susirūpinimo, 1,7 proc. respondentų nepateikė atsakymo į šį klausimą.
RAIT apklausos duomenimis, atvejai, jog specialiosios tarnybos klausosi gyventojų pokalbių telefonu, vienodai kelia susirūpinimą daugumai gyventojų, nepriklausomai nuo jų lyties, amžiaus, išsilavinimo ir gyvenamosios vietos.
Birželį kilus skandalui dėl trijų parlamentarų įtariamo kyšininkavimo paaiškėjo, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba su teismo sankcija klausėsi kelių parlamentarų, verslininkų, valdininkų pokalbių, suteikusių pagrindą įtarimams dėl korupcijos skandalo.
Vėliau buvo paviešinti ir STT slapta įrašyti Vilniaus miesto partijų politikų, tarp jų - ir miesto mero liberalcentristo Artūro Zuoko, pokalbiai su verslininkais per 2003 metų sostinės mero rinkimų istoriją.
Visuomenės susirūpinimą pokalbių privatumu taip pat sukėlė rugsėjo pradžioje surengtos teisėsaugininkų kratos "Lietuvos telekome", ieškant ten įrangos, kuria galėjo būti neteisėtai įrašinėjami pokalbiai telefonu.
Per reprezentatyvią RAIT apklausą rugsėjo 16-19 dienomis tiesioginio interviu būdu apklausti 1065 Lietuvos gyventojai nuo 16 iki 74 metų.
Nuoroda į RAIT ir BNS būtina.
BNS