• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skyrybos ir turto dalybos

Laikraščio skaitytoja L. K. iš Jonavos parašė du laiškus. Viename nurodo, jog santuokoje išgyveno lygiai metus. Vaikų neturi. Moteris prašo paaiškinti, kokiu būdu ji gali nutraukti santuoką, kiek tai kainuoja ir ar tokį veiksmą galima atlikti be teismo. Antrajame laiške moteris nurodo, jog iki santuokos įregistravimo jos vyras savo automobilį keitė į kitą ir užregistravo laiško autorės vardu. Šiuo metu ji su vyru kartu negyvena, nors nėra oficialiai išsituokusi. Kadangi sutuoktinis liko skolingas, moteris norėtų pasiimti minėtą automobilį. Kaip tai padaryti ir ar galima dėl to kreiptis į teismą?

REKLAMA
REKLAMA

Advokatas Aidas Venckus paaiškino, jog 2001 metų liepos 1 dieną įsigaliojus naujajam LR civiliniam kodeksui, nutraukti santuoką neteismine tvarka negalima. Jeigu tarp sutuoktinių nėra ginčo dėl santuokos nutraukimo ir abu su tuo sutinka, reikia, kad nuo santuokos sudarymo būtų praėję daugiau kaip vieneri metai (pvz., 12 mėnesių ir viena diena), sutuoktiniai turi būti sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių (turto padalijimo, vaikų gyvenamosios vietos, jų išlaikymo ir panašiai), abu sutuoktiniai turi būti veiksnūs. Esant paminėtoms sąlygoms, abu sutuoktiniai bendru prašymu turi gyvenamosios vietos apylinkės teismo prašyti santuoką nutraukti ir patvirtinti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kuri yra būtina norint nutraukti santuoką tokiu būdu. Prašyme turi būti nurodytos priežastys, dėl kurių, sutuoktinių manymu, santuoka iširo, ir duomenys apie sutuoktinių ar vieno iš jų kreditorius bei nurodymas, kad kreditoriams pranešta apie civilinės bylos dėl santuokos nutraukimo iškėlimą. Sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių turi būti aptarta, kokias pavardes pasilieka sutuoktiniai po santuokos nutraukimo, su kuriuo iš jų nustatoma vaikų gyvenamoji vieta ir kaip sutuoktiniai materialiai išlaikys savo nepilnamečius vaikus ir dalyvaus jų auklėjime, kaip padalijamas visas santuokoje įgytas turtas, ar sutuoktiniai vienas kitam teiks išlaikymą. Sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių nurodžius, kad santuokoje įgyto turto nėra (arba nurodžius ne visą turtą), nuo teismo nutarties įsigaliojimo sutuoktiniai neteks teisės prašyti padalinti santuokoje įgytą turtą, kuris nebuvo nurodytas pateiktoje sutartyje. Nutraukiant santuoką nurodytu būdu sutuoktiniai atleidžiami nuo žyminio mokesčio valstybei. Tokiu atveju santuokos nutraukimo išlaidas sudarys tiktai prašymo nutraukti santuoką ir minėtos sutarties paruošimas (jeigu sutuoktiniai patys nesugebės to padaryti ir kreipsis į advokatą).

Jeigu automobilis iki santuokos sudarymo įsigytas ir užregistruotas vieno sutuoktinio, jis bus laikomas asmenine sutuoktinio nuosavybe. Jei toks turtas santuokos metu buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis ar darbu, teismo sprendimu toks turtas gali būti pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, neatsižvelgiant į tai, jog jis vieno sutuoktinio įgytas iki santuokos sudarymo. Jeigu tokio teismo sprendimo nėra, sutuoktinis, kuris savo vardu iki santuokos sudarymo buvo įsigijęs turto ir jis yra asmeninė jo nuosavybė, turi teisę tą turtą valdyti ir juo disponuoti (parduoti, padovanoti ir t. t.) savo nuožiūra, be kito sutuoktinio sutikimo. Jeigu nekilnojamasis daiktas ar privalomai registruojamas kilnojamasis daiktas (šiuo atveju - automobilis) buvo įgytas iki santuokos sudarymo už vieno sutuoktinio asmenines lėšas ir tik įregistruotas viešajame registre kito sutuoktinio vardu, pirmasis sutuoktinis turi teisę kreiptis į teismą, kad jam būtų pripažinta nuosavybės teisė į visą šį turtą, kuris, nors ir užregistruotas kito sutuoktinio vardu, tačiau įgytas iki santuokos sudarymo ir išimtinai tik už jo asmenines lėšas. Įsiteisėjus teismo sprendimui, kuriuo jam būtų pripažinta teisė į nurodytą turtą, jis taptų to turto savininku, o turtas - jo asmenine nuosavybe. Jeigu iki to momento vienam sutuoktiniui iš kito teismo sprendimu bus priteista negrąžinta paskola ar tam tikra pinigų suma, pastarasis turės teisę prašyti areštuoti kitą sutuoktinio asmeninį turtą (šiuo atveju - automobilį) ir nukreipti priteistos pinigų sumos išieškojimą į tą turtą, jį priverstinai parduodant varžytynėse, arba išieškotojas turės teisę pasiimti šį turtą natūra už pradinio įkainojimo sumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų