Genadijus SKRIPKA
Nuodingas medžiagas vežusio traukinio avarija Ukrainoje galėjo įvykti dėl sabotažo. Šalies transporto ir ryšių ministras Mykola Rudkovskis pranešė, kad liudininkai girdėjo, kaip prieš pat avariją nugriaudėjo nedidelis sprogimas. "Traukinį lydintis asmuo iš Kazachstano girdėjo negarsų sprogimą. Tada jis pažvelgė pro langą ir pamatė, kaip nuo bėgių nuvažiuoja pirmoji ir antroji cisternos. Ukrainos piliečiai, buvę netoli įvykio vietos, taip pat užfiksavo sprogimą", - pareiškė ministras.
Pagal kitą versiją, nelaimė įvyko dėl fosforo nutekėjimo iš vienos cisternos. Ištekėjusi cheminė medžiaga ir sukėlė gaisrą. Taip pat neatmetama galimybė, kad nelaimė nutiko dėl netinkamos geležinkelio būklės.
Traukinio avarija įvyko liepos 16-ąją Lvovo srityje. Iš viso nuo bėgių nuriedėjo 15 cisternų su fosforu, iš jų 6 užsidegė. 58 vagonų prekinis sąstatas gabeno fosforą iš Kazachstano į Lenkiją.
Ukrainos pareigūnams prireikė kelių dienų, kol užgesino gaisrą. Į pagalbą buvo pasitelkti net armijos cheminiai daliniai. Gesinti fosforą nėra taip paprasta, nes lieti vandeniu jo negalima. Fosforas reaguodamas su vandeniu išskiria kenksmingus garus, o specialių putų šįkart neužteko.
Nors nelaimės metu nežuvo nė vienas žmogus, užsiliepsnoję chemikalai užteršė aplinkines vietoves. Nuodingų medžiagų debesis apnuodijo ir dalį Baltarusijos.
Kadangi šiomis dienomis Lietuvoje vyravo vakarų vėjai tai teršalai mūsų šalies nepasiekė, tačiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija buvo perspėjusi lietuvius nevykti į Lvovą ir kitas vakarines Ukrainos teritorijas. Baiminamasi, kad šiose vietose iškilo pavojus žmonių sveikatai.
Gamtosaugininkai avariją vadina ekologine katastrofa, kai kas ją spėjo pavadinti antruoju Černobyliu. Aišku, nelaimės mastai žymiai mažesni, tačiau, kaip ir Černobylio atveju, vėl žmonėms trūko viešumo, o skelbiama informacija buvo prieštaringa. Pavyzdžiui, Nepaprastųjų situacijų ministerija paskelbė, kad jokio pavojaus žmonių sveikatai nėra ir visi aplinkinių gyvenviečių gyventojai esą gali nesibaimindami grįžti namo, o Aplinkos apsaugos ministerijos pranešimuose sakoma, kad ore teršalų yra keliasdešimt kartų daugiau negu leidžia medicinos normos.
Geltonasis fosforas - toksinė kristalų pavidalo medžiaga. Ore ji užsidega savaime, todėl vežama cisternose, užpilta vandeniu. Degant išsiskiria tiršti nuodingi dūmai, kurie erzina akis, kvėpavimo takus. Patekę ant kūno fosforo kristalai sukelia nudegimus, o įkvėpti garai sukelia kepenų įrimą, inkstų ligas. Kadaise geltonasis fosforas buvo naudojamas degtukų gamyboje, tačiau vėliau jis buvo pakeistas mažiau kenksmingomis medžiagomis.
Kazachstano firma, tiekusi fosforą Lenkijai, pasiruošusi priimti ir perdirbti ne tik fosforo likučius, bet ir užterštą gruntą.