• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šimtai lietuvių dirba "mulais"

Žilvinas VIZGIRDA

Grįždami į Londoną po atostogų Vakarų Afrikoje, du jaunuoliai su lietuviškais pasais buvo sulaikyti Ganoje, įtarus juos kokaino kontrabanda. Rytų Londone gyvenantys šešiolikmetis Mindaugas P. ir devyniolikmetis Andrius G. įtariami prariję dešimtis kokaino paketėlių prieš lipdami į lėktuvą Akros oro uoste. Spauda praneša, kad jaunuoliai mėgino išvežti mažiausiai 4 kilogramus kokaino, kurio dalį buvo prariję, kitą - suslėpę batuose ir bagaže. Tokio kokaino kiekio "gatvės kaina" - per 2,5 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Prabilusiems - mirtis

"Akistata" jau ne kartą rašė apie narkotikų kontrabandą. Dažniausiai - apie tuos, kurie kvaišalus gabena į Lietuvą. Šį kartą plačiau nagrinėjame narkotikų kurjerių veiklą. Per metus užsienio valstybėse vidutiniškai sulaikoma dvi dešimtys mūsų tautiečių, užsiimančių kvaišalų pervežimu.

REKLAMA

Narkotikų gabenimo biznis - paprastas kaip vieno cento moneta. Pietų Amerikos džiunglėse - Kolumbijoje, Ekvadore, Venesueloje - auga milijonai kokos medžių, iš kurių lapų narkomafijos laboratorijose ekstrahuojamas kokainas. Šio narkotiko galima įsišvirkšti, bet dažniau juo svaiginamasi uostant. Kokainas (balti milteliai, žargonu vadinami "kreku") sukelia nuostabią euforiją bei energijos antplūdį. Deja, skirtingai nuo rūkomosios marihuanos, kokainas pavojingas tuo, kad greitai sukelia stiprią priklausomybę. Dėl to Vakarų šalyse susidariusi didžiulė kokaino paklausa, kurią Pietų Amerikos narkomafija pasiruošusi užpildyti bet kokia kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausia kliūtis narkotikus nuvežti į Vakarų šalis - gera jų pasienio kontrolė. Vienas iš būdų - pasamdyti neturtingus piliečius, kurie už atlygį apsiimtų nugabenti narkotikus iš Pietų Amerikos į JAV ar Vakarų Europą. Tokie narkotikų gabentojai vadinami "mulais".

Prieš keletą metų, kai Lietuvos Respublikos piliečio pasas tapo pripažintas visame pasaulyje, narkotikų platintojai pradėjo verbuoti ir mūsų tautiečius padirbėti "mulais". "Akistatos" žiniomis, už tai pasiūlomas kelių, rečiau - keliolikos tūkstančių JAV dolerių atlygis, o sąlyga viena: įkliuvus privalu tylėti, neišduoti nei kas davė narkotikus, nei kas turėjo juos paimti atskridus. Antraip gali būti atkeršyta mirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Danų muitininkai jau laukė

"Mulai" dar vadinami gyvaisiais konteineriais arba rijikais. Rijikai rizikuoja ne tik įkliūti ilgiems metams nelaisvės - dar daugiau jie rizikuoja savo sveikata ir gyvybe.

Į Vakarų Europą uždarbiauti vykdavęs vos 20 metų sulaukęs joniškietis Laimonas P. nežinojo, kad noras greitai ir lengvai praturtėti jam atneš staigią, bet skausmingą mirtį. Prieš trejetą metų vieną sausio mėnesio dieną iš Amsterdamo (Olandija) į Kopenhagą (Daniją) atskridusį lietuvį sulaikė muitininkai.

REKLAMA

Danų muitininkai neatskleidžia, kodėl jaunas vaikinas jiems sukėlė įtarimą, tačiau, manoma, pareigūnai turėjo rimtų žinių, kad Laimonas veža narkotikus. Jie atvykėlį nusivedė į atskirą patikrinimo kambarį ir gerai apžiūrėjo bagažą bei drabužius. Nieko įtartino neradę, pareigūnai visgi liepė nusišlapinti į specialų indą ir nunešė į netoliese esančią laboratoriją. Netrukus medikai davė atsakymą - šlapime ryškūs kokaino pėdsakai.

REKLAMA

Sulaikytas Laimonas, ilgai "nesilaužęs", prisipažino iš tiesų skrandyje gabenantis apie pusę kilogramo stipraus narkotiko - kokaino. Įkliuvėlis pridūrė, kad narkotikų milteliai buvo supilstyti į prezervatyvus ir sandariai užrišti. Prieš skrydį Laimonas juos prarijo.

Po apklausos vyruką buvo ruošiamasi vežti į gydymo įstaigą, kur narkotikų kurjeris butų gavęs laisvinamųjų ir išsituštinęs ant naktipuodžio. Iki atvyks automobilis su apsauga, lietuvis buvo uždarytas į sulaikomų asmenų kamerą. Staiga jis pasijuto labai blogai ir ėmė šauktis pagalbos. Atskubėję iškviesti medikai padėti nebespėjo - Laimonas rastas jau miręs. Skrodimo metu nustatyta, jog netikėtai pratrūkus vienam prezervatyvui, mažiausiai keliasdešimt gramų kokaino pateko į skrandį, o jau 0,5-1,5 gramo šio narkotiko yra mirtina dozė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Narkotikų nesulaukė

Narkotikų gabenimas skrandyje tragiškai baigėsi ne tik Laimonui. Telšiškio Vaido J. (29 m.) kūnas 2004-ųjų vasario 11-ąją rastas Islandijos krantus skalaujančioje Norvegijos jūroje. Aukos skrandyje ekspertai aptiko apie 400 gramų amfetamino, supakuoto į nedidelius guminius maišelius. Vaidas mirė ūmiai apsinuodijęs, skrandžio sultims praėdus vieną iš prezervatyvų.

REKLAMA

Jo bendrai Vaidą pasitiko Reikjaviko oro uoste ir kompanija laukė, kol krovinys natūraliai pasišalins iš organizmo. Nors buvo pasirūpinta ir vidurius laisvinančiais vaistais, tačiau laukta buvo bergždžiai. Vaidui prasidėjo didžiuliai skausmai, o po kurio laiko, taip ir nepasirodęs medikams, jis mirė.

REKLAMA

Beje, vėliau Islandijos ekpertai patvirtino, jog laiku suteikus pagalbą, vyrukas būtų išgyvenęs. Tačiau ir jis, ir jo kompanionai bijojo kreiptis į medikus ir dėl to, kad būtų praradę kvaišalus, ir dėl to, kad bijojo papulti į policiją. Vėliau jo bendrai subadė vaikino lavoną, pririšo svarmenis ir įmetė į jūrą. Subadyta buvo dėl to, kad kūne nesikauptų dujos ir jis kuo ilgiau neiškiltų į paviršių. Kremuoti Vaido palaikai buvo parvežti į Lietuvą ir praėjus pusantro mėnesio nuo žūties jis atgulė tėvynėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moterys turi pranašumą

2002-ųjų balandžio 1-ąją Venesuelos sostinėje Karakase, Simono Bolivaro oro uoste, sulaikyti net 3 lietuviai: Tauragės rajono gyventojas Vaidotas M. (29 m.), Ignalinos rajone registruotas Evaldas M. (29 m.) bei marijampolietis Vidmantas M. (31 m.). Visi trys "mulai" buvo nusipirkę bilietus skrydžiui į Amsterdamą (Olandija). Trijulės skrandžiuose pareigūnai rado prezervatyvuose supakuoto kokaino. Sukišusi įkliuvėlius į žiauriais kalinių santykiais garsėjantį Los Tekeso kalėjimą, Venesuelos policija oficialiai užklausė kolegų Lietuvoje apie suimtuosius. "Akistatos" duomenimis, mūsų Policijos departamento narkotikų kontrolės tarnyba į Venesuelą nusiuntė raštą, kad visi 3 suimtieji yra bedarbiai, neteisti, policijos kartotekose apie juos įrašų nėra. Žodžiu, paprasti neturtingi žmogučiai, norėję greitai ir lengvai daug uždirbti.

REKLAMA

Gana dažnai "mulais" samdomos moterys - tikimasi, kad jos mažiau kris į akis muitininkams. Moterys narkotikus dažniau slepia ne skrandyje, o drabužiuose, rankinėse bei vienoje savo kūno vietoje, kurią iš padorumo nutylėsime. Lietuvos pilietės užsienyje su narkotikais įkliūva rečiau, tačiau jų vežamas kvaišalų kiekis kartais stebina.

REKLAMA

Abiem rekordininkėms nepasisekė

2000-aisiais Pietų Amerikos šalyje Peru su Lietuvai rekordiniu kokaino kiekiu įkliuvo 20 metų vilnietė Solveiga G. Peru sostinės Limos oro uosto muitininkai, patikrinę Solveigos lagaminą, aptiko dvigubą dugną, po kuriuo slėpta net 5,8 kilogramo kokaino. Solveigos kelionės tikslas buvo Amsterdamas, kuris yra vienas iš Vakarų Europos narkotikų centrų. Tam, kad pareigūnams maršrutas mažiau kristų į akis, vilnietė iš Peru ketino skristi į Čilės sostinę Santjagą, o tik iš ten - į Olandiją.

REKLAMA
REKLAMA

Vilnietės "rekordas" laikėsi tik 2 metus. 2002-ųjų kovo 24-ąją mums jau žinomame Venesuelos Simono Bolivaro oro uoste pareigūnai sučiupo Mažeikių rajono gyventoją Gražiną K. Ši 34 metų moteris ketino per muitinę slapta pernešti net 9 kilogramus kokaino! Tačiau teisme policija jau aiškino, kad narkotikų buvo nuo 200 iki 400 gramų. Bet ir to užteko, kad teismas jai paskirtų 15 metų kalėjimo. Venesueloje narkotikų gabenimas priskiriamas prie labai sunkių nusikaltimų ir čia teismai per daug "nesicackina". Žmogus, prisipažinęs gabenęs narkotikus, į kalėjimą sodinamas 10 metų, o neprisipažinęs - 15 metų. Šios šalies kalėjimuose, kurie yra tikras pragaras, bausmę atlieka daugiau kaip 10 lietuvių. Dėl to Venesueloje gyvenantys lietuviai prieš keletą metų išplatino pareiškimą, kuriame rašė: "Dvylika mūsų tautiečių, atvažiavusių iš Lietuvos, buvo suimti oro uostuose ir įkalinti dėl narkotikų vežimo iš Venesuelos į Europą. Lietuvių gerą vardą, kurį per 50 metų išlaikėme, šie atvykėliai per porą mėnesių sugriovė. Šiuo metu turėti Venesueloje lietuvišką pasą lygu įtraukti žmogų į įtariamųjų sąrašą".

REKLAMA

Teko tūpti ant puodo

Visgi dar po metų moterų "mulių" rekordą sumušė vyras - 21 metų Telšių gyventojas Valdas K. Jis 2003-iųjų vasarį Kolumbijos sostinės Bogotos oro uoste užsiregistravo skristi į Madridą (Ispanija) ir sėkmingai perėjo per muitinės postą, tačiau pareigūnams visgi sukėlė įtarimą ir buvo dar kartą nuodugniau patikrintas. Tada jo lagamine tarp drabužių rasta net 12,5 kilogramo kokaino! Narkotikai buvo sukaišioti į kelnes ir švarkus, kuriems specialiai buvo pasiūtas dvigubas pamušalas.

Vis dėlto dažniausiai mūsų tautiečiai rizikuoja lėktuvu gabendami ne daugiau kaip kilogramą kokaino ar kitų narkotikų. Klaipėdiečio Giedriaus Slušnio istorija, galima sakyti, klasikinė.

2002-ųjų vasario 9-ąją, šeštadienį, iš Venesuelos per Amsterdamą į Vilnių atskridęs G. Slušnys (32 m.) muitininkams sukėlė įtarimą. Pareigūnai po siūlelį iščiupinėjo vyro drabužius bei lagaminą, tačiau nerado nieko įtartino. Tada įtariamajam buvo pranešta, jog jis vežamas į Vilniaus universitetinę greitosios pagalbos ligoninę peršviesti. Tai išgirdęs Giedrius akivaizdžiai išsigando, pareigūnams ėmė siūlyti 100 JAV dolerių, kad tik jį paleistų. Pinigų, žinoma, niekas neėmė, prašymai nepadėjo.

REKLAMA

Ligoninėje peršvietus vyro skrandį buvo aiškiai pamatyta, kad jis pilnas apvalių mažų paketėlių. Giedriui neliko nieko kita, kaip tik išgerti vidurius laisvinančių vaistų ir sėstis ant naktipuodžio...

Netrukus pareigūnai plovė 114 prezervatyvų su kokainu, kurio iš viso rasta beveik puskilogramis - 438,63 gramo. Pasak medikų, sulaikymas G. Slušniui išgelbėjo gyvybę - kai kurie paketėliai buvo aptirpę nuo ilgai juos ėdusių skrandžio sulčių, todėl įtarta, jog kokaino jau patekę į kurjerio kraują. "Mulą" skubiai imta gelbėti - iš pradžių jis buvo paguldytas į tos pačios ligoninės Toksikologijos bei intensyvios terapijos skyrių.

2002-ųjų lapkritį Vilniaus apygardos teismas G. Slušnį už didelio kiekio narkotinių medžiagų įsigijimą bei stambaus masto narkotikų kontrabandą nuteisė kalėti 9 metus griežtojo režimo pataisos namuose. Taip pat konfiskuota ketvirtadalis kontrabandininko turto, paskirta 1250 litų bauda.

G. Slušnys teisinosi buvęs nepažįstamojo pasamdytas pervežti narkotikus skrandyje už 5000 JAV dolerių atlygį, tačiau nežinia, ar kurjeris kalba teisybę. Jis neišdavė nei kas kokaino parūpino, nei kas turėjo paimti. Konfiskuotas kokainas panaudotas mokyti narkotikų ieškantiems tarnybiniams šunims.

REKLAMA

Su kokainu prieš kelerius metus du lietuviai įkliuvo ir Amsterdame. Šipolio oro uoste 57 metų neįgalus vyras ir 27 metų jį lydėjusi moteris buvo sulaikyti, kai atskrido iš Jamaikos. Patikrinus lietuvio medinį kojos protezą, jame rasta kilogramas kokaino.

Vilioja lengvi pinigai

Koks pagrindinis motyvas tapti narkotikų kurjeriu? Kriminalistai susipažinę su kurjerių bylomis sako, kad nors priežastys skirtingos, bet galima išskirti ir kelias bendras. Jaunesni tam ryžtasi dėl naivumo ir greito praturtėjimo. Vyresni - dėl skurdo, darbo neturėjimo, nusivylimo gyvenimu. Dar viena priežastis - prievarta. Patekę į narkotikų platintojų grupuotes žmonės nebegali atsisakyti dalyvauti jų veikloje ir nori nenori turi nešti kryželį, kurį patys pasirinko. O tas kryželis nėra toks lengvas. Pavyzdžiui, lenkai tiesiog vengia Pietų Amerikos.

Prieš kelerius metus lenkų nusikalstamų grupių nariai buvo vieni aktyviausių narkotikų kontrabandininkų iš Pietų Amerikos į Europą. Viliojami nemažų pinigų lenkų narkotikų kurjeriai gabeno kokainą paslėptą bagaže, o kiti - ir skrandžiuose.

Tačiau dabar narkotikų kontrabanda besiverčiančių lenkų gaujos sunkiai suranda kurjerių, kurie susigundytų užsidirbti tokiu būdu. Lenkijos vidaus saugumo agentūros darbuotojų nuomone, tai visų pirma lėmė baimė patekti į Ekvadoro arba Kolumbijos kalėjimus. Vieną jų aplankęs Vidaus saugumo agentūros direktoriaus pavaduotojas Gžegožas Osečekas pasakojo, jog tokių vaizdų jam dar niekur neteko matyti. Kaliniai visiškai nesiskaito su sargybiniais, o šie net už išleidimą iš kameros reikalauja pinigų. Vietos kaliniai terorizuoja bausmę atliekančius europiečius: atiminėja iš jų pinigus ir maistą. Ekvadoro ir Kolumbijos kalėjimuose jau buvo nužudyti du Lenkijos piliečiai.

REKLAMA

Policija metodų neatskleidžia

Narkotikų kurjerius gaudantys pareigūnai niekada nepasakoja apie savo darbą, tačiau šis tas apie jį žurnalistams žinoma.

Ne paslaptis, jog visų šalių policija stengiasi turėti informatorių. Juos pareigūnai užverbuoja iš suimtų nusikaltėlių, kurie mainais už laisvę, švelnesnę bausmę, apsaugą nuo keršto, o kartais net ir už pinigus noriai išduoda savo sėbrus. Skirtingų šalių kriminalistai taip pat keičiasi informacija apie įtariamuosius, tad, atrodytų, kelionės tikslą pasiekęs ir ten suimtas "mulas" dažniausiai taip ir nesužino, kaip apie jį policija sužinojo.

"Akistatos" žiniomis, informacijos, jog G. Slušnys gali būti narkotikų kurjeris, Lietuvos policija turėjo jau porą mėnesių ir visą laiką slapta jį sekė.

Likimas visada liūdnas

Buvo laikai, kai kurjeriais dirbo Afrikos ar Lotynų Amerikos gyventojai. Tačiau labai greitai policija juos perkando ir išplatino tokį narkokurjerio aprašymą: juodukas arba mulatas, prabangiai europietiškai apsirengęs, su dideliu bagažu (dažniausiai žinomų firmų lagaminas ), tačiau elgesys nenatūralus. Taip apsirengęs lyg ir turėjo būti verslininkas, tačiau aiškiai matėsi, kad netikras.

REKLAMA

Kai tokius netikrus verslininkus vieną po kito ėmė kratyti, narkotikų kontrabandos organizatoriai ir surado lietuvius. Jiems imponavo mūsų tautiečių išvaizda, giminystės ryšiai tolimuose valstybėse, natūralus elgesys. Lietuviams siūlomi pinigai tenkino ir užsakovus, ir vykdytojus, tad "mulais" pasišovė tapti ne vienas.

"Narkotikus pilvuose ar lagaminuose skraidina ne tik Lietuvos, bet daugelio mažiau turtingų Rytų Europos šalių piliečiai, - "Akistatai" pridūrė prašęs likti neįvardintas Lietuvos policijos departamento Narkotikų kontrolės tarnybos pareigūnas. - Kartais lengvu uždarbiu susigundo net Vakarų šalių gyventojai. Ir kaip jie nesupranta, kad vieną kartą surizikavęs ir sėkmingai narkotikus pervežęs, tikrai neužsidirbsi visam gyvenimui, o ėmęs verstis tuo amatu, neišvengiamai anksčiau ar vėliau įkliūsi..."

Bausmės už narkotikų gabenimą visur labai griežtos. Musulmoniškose šalyse narkotikų kurjerius teismai dažnai baudžia net mirtimi arba įkalina dešimtims metų. Įkliuvėliai dažnai teisinasi nežinoję, kad veža narkotikus, kartais kaltę verčia nepažįstamiesiems - neva kažkas paprašė į savo lagaminą įsidėti "nežinomą daiktą" ar net stovint eilėje nejučia kažką įmetė... Teismai tuo nepatiki.

REKLAMA

Pagaliau narkotikų kurjerius - yra ne kartą buvę - nužudo jų pačių sėbrai. Dviguba nauda - ir mokėti nereikia, ir garantija, kad žmogus amžiams tylės.

Keliaujantys prekeiviai

O ir lietuvių nusikaltėliai įgiję drąsos ir pažinčių, patys ėmėsi kai kuriuose užsienio valstybėse organizuoti narkotikų prekybos tinklus.

Nuo 2001 metų buvo stebima Lietuvos nusikalstamų grupuočių invazija į nelegalią heroino rinką Vokietijoje. Lietuviai stengėsi sukurti visą narkotikų prekybos tinklo mechanizmą: nuo kontrabandos iki prekybos gatvėse. Vokietijos teisėsaugininkai lietuvių grupuotes praminė "keliaujančiais prekeiviais", nes laikantis konspiracijos gatvės prekiautojai buvo nuolat keičiami - arba grąžinami keliems mėnesiams į Lietuvą, arba siunčiami į kitą Vokietijos vietą. Iš pradžių narkotikų prekybos bosai - dažniausiai tai su Kauno nusikalstamomis grupuotėmis susiję vyrai - prekeivius samdė Mažeikiuose, Telšiuose, o dabar jų vietą užėmė panevėžiečiai ir kėdainiškiai.

Panevėžiečių ir šiauliečių nusikalstamos grupuotės irgi bando išsikovoti savo vietą Europos nelegalios narkotikų prekybos rinkoje. Lietuviai labai lengvai užkariavo Skandinaviją, nes galėjo pasiūlyti pigių narkotikų. Dalis jų gaminama Lietuvoje, o dalis, ypač Skandinavijoje populiarus rohipnolis, vežami iš Rusijos. Tam pravertė seni nusikaltėlių ryšiai su Rusijos nusikalstamu pasauliu bei patogi geografinė padėtis. Kol oficialus verslas tik svajoja, kad gali būti tarpininkais tarp Vakarų Europos ir Rusijos, nusikalstamas pasaulis seniai juo tapo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų