Šį pranešimą spaudai per "BNS Spaudos centrą" Jums siunčia Rūta Spulginaitė, Teisingumo ministerija, [email protected]
BNS Spaudos centras - http://sc.bns.lt
Teisingumo ministras Petras Baguška pasirašė įsakymą, kuriuo skyrė drausminę nuobaudą-papeikimą antstolei
Papeikimas antstolei Genovaitei Pociuvienei, veikiančiai Klaipėdos, Palangos miestų, Klaipėdos ir Kretingos rajonų apylinkių teismų veiklos teritorijose, pareikštas dėl daugkartinio nepagrįsto atlyginimo reikalavimo.
Drausmės bylą antstolei Genovaitei Pociuvienei dėl daugkartinio nepagrįsto atlyginimo reikalavimo teisingumo ministras Petras Baguška buvo iškėlęs dar kovo mėnesio pabaigoje. Antstolių garbės teismas, išnagrinėjęs antstolės Genovaitės Pociuvienės, dirbančios Antstolių Genovaitės Pociuvienės ir Laimos Neniškienės kontoroje, drausmės bylą, atsižvelgdamas į tą aplinkybę, jog drausmės byla jai buvo iškelta už Antstolių profesinės etikos 4 punkto normų pažeidimus, t.y., antstolė nesąžiningai atliko, nevykdė ar netinkamai vykdė savo profesines pareigas, ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos antstolių įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 3 punkto normomis bei tuo, kad toks antstolės nesąžiningas elgesys pažemino antstolio vardą ir sumenkino antstolių bendruomenės autoritetą visuomenėje, nusprendė pasiūlyti teisingumo ministrui skirti antstolei Genovaitei Pociuvienei papeikimą.
Teisingumo ministras, atsižvelgdamas į antstolės Genovaitės Pociuvienės etikos pažeidimus ir Antstolių garbės teismo siūlymą, skyrė jai papeikimą.
Teisingumo ministerija primena, kad antstoliai, atlikdami savo funkcijas, turi vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Antstolių profesinės etikos kodeksu ir kitais teisės aktais.
Teisingumo ministerija teigiamai vertina principingą Antstolių garbės teismo poziciją, nes Antstolių savivaldos pareiga yra užtikrinti, kad antstoliai tinkamai vykdytų savo pareigas, o netinkamas pareigų vykdymas būtų įvertintas objektyviai ir nešališkai. Objektyvus antstolių padarytų pažeidimų nagrinėjimas bus ne tik gera prevencinė priemonė, bet ir būdas, padedantis didinantis visuomenės pasitikėjimą antstolių institutu. Antstolių įstatymo pakeitimo projekte Antstolių garbės teismui numatoma suteikti įgaliojimus pačiam skirti drausmines nuobaudas ir tokiu būdu padidinti jo reikšmę drausminės atsakomybės taikymo srityje. Antstolių garbės teismas turėtų siekti principingai, objektyviai ir efektyviai veikti vykdant antstolių savikontrolę. Antstolių garbės teismas turi nešališkai, objektyviai ir visapusiškai nagrinėti antstoliams iškeltas drausmės bylas ir priimti sprendimus, pagrįstus teisės principais ir teisės aktų reikalavimais (o ne iš anksto suformuluotais nepagrįstais motyvais) ir tinkamai vykdyti jam pavestas visuomenei svarbias funkcijas antstolių drausminės atsakomybės srityje.
Šiuo metu susiformavusi Antstolių garbės teismo bylų praktika verčia abejoti tuo, kad Antstolių garbės teismas visada tinkamai atlieka savo funkcijas, laikosi objektyvumo, nešališkumo principų. Susipažinus su iki 2007 metų II ketvirčio priimtais sprendimais, akivaizdžiai matomas Antstolių garbės teismo nenoras visapusiškai ir objektyviai nagrinėti drausmės bylas, prisidengiant antstolių savarankiškumu, negalimumu kištis į antstolio procesinę veiklą ir pan. Daugelis Antstolių garbės teismo argumentų neatitinka teisės normų, nustatančių antstolių drausminę atsakomybę, o Lietuvos antstolių rūmų rašte išdėstytas išankstinis tiesioginis grasinimas grąžinti arba nutraukti gaunamas drausmės bylas, kurios bus iškeltos dėl antstolių padarytų procesinių pažeidimų, vertintinas ne tik kaip neetiškas, bet ir neteisėtas.
Teisingumo ministerija visiškai sutinka su nuomone, kad bendrosios kompetencijos teismo sprendimas dėl antstolio veiklos padarytų pažeidimų negali būti besąlyginiu pagrindu drausmės bylai iškelti. Drausmės bylos keliamos, įvertinus medžiagą apie antstolio padarytus procesinius pažeidimus, atsižvelgiant į padarytų pažeidimų sunkumą ir pažeistų teisių svarbą, veiksmų suderinamumą su etikos normomis bei antstolių veiklą reguliuojančių teisės aktų nuostatomis, pažeidimų padarymo aplinkybes, piktnaudžiavimą teisėmis, ir kitas aplinkybes, galinčias turėti reikšmės antstolio veiksmams įvertinti.
Teisingumo ministerija tikisi, kad atnaujintos sudėties Antstolių garbės teismas bus principingas ir objektyvus, kad noras išsaugoti "munduro garbę" neįtakos jo sprendimų.
Kontaktinis asmuo: Pagarbiai Julija Šliažienė Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Viešųjų ryšių departamento direktorė tel. 2662960 el. p. [email protected] Gedimino pr. 30/1, Vilnius