Kas slepiasi korupcininkų šešėlyje
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkė Nijolė Steiblienė dėl informacijos, susijusios su STT tyrimu dėl galimai korumpuotų Seimo narių, "nutekėjimo" paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovo Valentino Junoko atlikti tarnybinį patikrinimą. Analogišką prašymą ji nusiuntė ir laikinai einančiam generalinio prokuroro pareigas Gintarui Jasaičiui. Iš dalies N. Steiblienę suprasti galima: po to, kai praėjusią savaitę Antikorupcijos komisija nusprendė išviešinti tik mažą dalį įrašytų verslininko Andriaus Janukonio ir parlamentarų pokalbių, šios savaitės pradžioje komisijai teko išviešinti jau viešus pokalbius. Per posėdį žurnalistai gavo po 240 puslapių dokumentų rinkinį, kuriame nieko naujo nebebuvo. Šeštadienį ir sekmadienį televizijos stotys, o pirmadienį ir dienraščiai spausdino parlamentarų pokalbių išklotines, apklausų protokolus. Visi turėjo progos įsitikinti, kaip Seimo nariai, kurie visuomenės akyse vaidina vos ne angelus, raportuoja "Rubicon group" vadovui A. Janukoniui apie nuveiktus darbus, nuolankiai prašo, kad už ištikimybę būtų atsilyginta, ir net keikia savo kolegas. Konservatorius Arvydas Vidžiūnas teisinasi oligarchui dėl nepalankios Jurgio Razmos pozicijos svarstant Šilumos įstatymą, o socialliberalas Vytautas Kvietkauskas netgi žada "nukalti" partijos kolegę Dangutę Mikutienę. Tik stebėtis tenka tokiu Seimo narių dvilypumu ir melagystėmis. Socialdemokratų partijos garbė ir sąžinė Vytenis Andriukaitis mušasi į krūtinę teigdamas, kad iš viso nepažįsta A. Janukonio, o priremtas prie sienos apeliuoja į savo tėvų, giminės, šeimos reputaciją. "Pareiškiu, kad man metami įtarimai, pareikšti kaltinimai kyšininkavimu yra nepagrįsti", - tvirtina socialdemokratas. Ir pirmasis pareiškia norą atsistatydinti. Tai pats geriausias būdas išvengti atsakomybės. Paviešinus medžiagą ikiteisminis tyrimas nevykdomas, o atsistatydinus išvengiama ir apkaltos. Atsistatydindamas ponas Vytenis vaidina didvyrį ir net televizijos ekrane išdrįsta pasiskųsti, kad šį jo žygdarbį įvertino visi, išskyrus Seimo pirmininką Artūrą Paulauską. Veidmainiavimo viršūnė - ne kitaip. Visa laimė, kad išviešinus pokalbius žmonės skaitydami sugeba suprasti ir kas nutylima, ir dėl ko mykiama. Teisėsaugininkai gal ir neturi galimybės už mykimus nuteisti, tačiau būkim "biedni, bet teisingi". Lygiai už tokius pačius pokalbius buvęs prezidentas Rolandas Paksas neteko posto ir laimės dalyvauti politikoje visam gyvenimui, o V. Andriukaičio darbai akivaizdūs: iš pokalbių aiškėja, kad jis atstovavo A. Janukonio interesams Seime ir už tai tikriausiai gavo krūvą pinigų. Prokurorai mano, kad V. Andriukaitis gavo 95 000 litų. Dalis jų, ko gero, buvo skirti partijai, todėl tokie mieli, taip smarkiai užjaučia kolegą partijos bičiuliai. Juk panašiai galėjo pakliūti ir kuris nors kitas.
Arba jau iš partijos pašalintas buvęs socialdemokratas Vytautas Kvietkauskas. "O kaip aš? Kaip mano šeima, artimieji? O kas bus, jeigu tie kaltinimai nepasitvirtins? Kas tada atsakys, ar kas supras mane?" - iš Seimo tribūnos verkė buvęs žurnalistas. Kaip ir didysis žodžio žinovas konservatorius Arvydas Vidžiūnas: "Tai labai nelengvas išmėginimas man ir mano mylimiems ir artimiems žmonėms". Ir panašiai kaip V. Kvietkauskas, A. Vidžiūnas prašo kolegų paramos, kad "per ilgesnį laiką tas veidas galėtų grįžti toks, koks buvo iki šito skandalo". Pagal prokurorus V. Kvietkauskas gavo iš savo boso 25 000, o A. Vidžiūnas - 40 000 litų. Panašiai kaip ir V. Andriukaitis, jie protegavo "Rubicon group" veiklą, prastūminėjo šitai grupei palankius įstatymus, padėjo gauti ES paramą ir už tai gavo pinigų. Kad dalis tų pinigų buvo skirta partijai, abejoti gal ir netenka, nes kolegos mūru stoja už pagautuosius. Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas sako, kad prokuratūra paskubėjo nusikratyti korupcija įtariamų parlamentarų bylos. Jam antrina ir socialliberalas Alvydas Sadeckas. Jo nuomone, parlamentarų galimą korupciją reikėjo įrodinėti teisiniu būdu. Kad teisėsaugos institucijos anksčiau nepateikė informacijos apie parlamentarų pokalbius, apgailestavo ir Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas. Taip sakydami Seimo nariai paprasčiausiai gudrauja. Dabar jie jau lyg ir užmiršo, kad patys neleido, jog būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas. O ką po to beliko veikti prokuratūrai? Nepagautieji dar Seimo nariai tikriausiai norėjo, kad medžiaga būtų įslaptinta kaip koks Ribentropo paktas sovietmečiu. Tada būtų ramybė ir tvarkelė, o dabar teks kuopti tai, ką išvirė kolegos.
O išvirė neskanią košę. Laikraščių, interneto portalų skaitytojai vos ne vienbalsiai smerkia Seimo narius. Visi puikiai supranta, kad nuteisti parlamentarus medžiagos nepakanka, bet politinė, etinė ir moralinė atsakomybė turi būti. DELFI užsakymu "Spinter tyrimai" liepos 1-5 dienomis atliko šalies gyventojų apklausą. Nors skandalas dar buvo tik prasidėjęs ir pokalbiai dar nepaviešinti, bet jau 54 procentai šalies gyventojų teigė, jog jų pasitikėjimas Seimu sumažėjo. 26 procentai respondentų labiausiai korumpuota įvardijo Socialdemokratų partiją, 19 procentų - liberalcentristus, 15 procentų - konservatorius. Tik 4 procentai labiausiai korumpuota įvardijo Darbo partiją, kurios lyderis - Viktoras Uspaskichas. Taigi artėjant Seimo rinkimams šis skandalas kaip balzamas ponui Viktorui. Ir taip aukšti jo partijos reitingai šoks iki pat dangaus, nes dabar balsuoti jau nėra už ką. Socdemai patyrė nesėkmę jau rinkimuose į Europarlamentą, o po V. Andriukaičio žygių tokį pat kartėlį teks patirti ir po rinkimų į Seimą. Kas dabar galėtų balsuoti už liberalcentristus? Po Vilniaus mero Artūro Zuoko rinkimų komedijos, po jo demaskavimo kaip verslininko, po pabėgimo į Lenkiją, po Gintaro Steponavičiaus ir Eligijaus Masiulio gėdingų pasiaiškinimų į Seimą jiems irgi durys turėtų būti uždaros. Kas lieka? V. Uspaskicho, K. Prunskienės, R. Pakso partijos. Kol kas jos šešėlyje. Partijų vadai trina rankas ir laukia savo valandos. Prasidėjus rinkimų batalijoms visas šis korupcinis skandalas įsiliepsnos su nauja jėga. Todėl dabar jis tik rusena, nes malkų per spaudą įmeta tik teisėsaugininkai. Rudenį malkos pasipils iš visų pusių.