• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulė - ne tik draugas

Daugeliui žmonių patinka būti gryname ore ir mėgautis saule - jie pasijunta sveikesni ir kupini jėgų, geriau sugeba įveikti depresiją, susistiprina imunitetą, pasigydo kai kurias odos ligas (psoriazę, egzemą), o auksinis įdegis suteikia žavesio, paryškina grožį. Tačiau kas per daug tas nesveika. Medikai teigia, kad kepinimasis saulės spinduliuose nuo ryto iki vakaro nieko bendro neturi su sveikata. Net moksliškai įrodyta, kad įdegusi oda - tai pažeista oda. Sovietmečiu ilgą laiką buvo teigiama, kad saulėje įdegęs žmogus yra sveikas, ir tik paskutiniais praėjusio šimtmečio dešimtmečiais buvo susirūpinta ir saulės keliama žala. Nustatyta, kad saulės skleidžiami spinduliai be laiko susendina odą, padidina vėžio riziką.

REKLAMA
REKLAMA

Pasižiūrėkite į spenelius

Greičiausiai išryškėjantis neigiamas poveikis yra nudegimas nuo saulės. Oda parausta, ima skaudėti, gali susidaryti pūslės. Žmonių jautrumas saulės spinduliams skiriasi priklausomai nuo odos tipo. Tamsi oda iš prigimties turi apsauginę reakciją, todėl ji įdega greitai ir stipriai, niekada nenudega. Tie, kurių oda šviesi, plaukai šviesūs ar rusvi, oda labai jautri, ir jie ne įdega, o nudega. Tokiems žmonėms didelė rizika susirgti melanoma. Pavojingiausia, ką gali sukelti saulė, ir yra piktybinė melanoma arba, paprasčiau tariant, odos vėžys. Manoma, kad melanoma gali išsivystyti net po 20 metų, jei žmogus vaikystėje dažnai nudegdavo saulėje.

REKLAMA

Amerikiečių mokslininkai yra nustatę, kad žmonėms, aplink kurių spenelius oda yra labai šviesi, saulė kenkia, o tiems, aplink kurių spenelius oda yra labai tamsi, saulė beveik nekenkia.

Purškalai - ne panacėja

Nepriklausomai nuo odos tipo, pirmosiomis buvimo saulėje dienomis reikėtų naudotis apsauginėmis priemonėmis. Jos yra cheminės - kurios sugeria saulės spindulius), ir fizinės - kurios išsklaido saulės šviesą. Mokslininkai mano, kad cheminių medžiagų pagrindu pagaminti saulės filtrai gali padaryti daugiau žalos negu naudos, todėl jais piktnaudžiauti nevertėtų. Taip pat reikia žinoti, kad priemonių, kurių didelis SPF (daugiau kaip 40), nerekomenduojama vartoti ilgą laiką. Nuo saulės saugo ir natūralios priemonės: avokadai, arbatmedžio aliejai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitepti reikėtų ne atėjus į paplūdimį, bet maždaug prieš pusvalandį. Būnant saulėje, pakartotinai reikėtų teptis kas dvi valandos. Tačiau nereikia manyti, kad visokie purškalai ir tepalai visiškai apsaugo nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Jie tik kiek pristabdo žalingų saulės spindulių poveikį. Kad ir kiek kartų tepliotumėtės, vis tiek negalima be saiko drybsoti saulėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karščio smūgis

Kai ilgesnį laiką galvą ir sprandą veikia tiesioginiai saulės spinduliai, žmogų gali ištikti karščio smūgis. Tai dėl to, kad žmogus dėl aukštos temperatūros, didelio oro drėgnumo, nepakankamos oro cirkuliacijos negali išskirti pakankamai prakaito ir šilumos, jo kūno temperatūra ima staigiai kilti. Dėl pabrinkusių smegenų pritemsta sąmonė arba žmogus jos visai netenka. Pulsas pagreitėja, bet būna silpnai juntamas, svaigsta galva, pykina, skauda galūnes, pilvą ir galvą.

REKLAMA

Nukentėjusįjį reikia paguldyti vėsioje vietoje, pakelti aukščiau jo kojas. Jei žmogus sąmoningas, duoti gerti sūraus vandens (litrui vandens - šaukštelis druskos). Net jei žmogus ir greitai atsigaus, vis tiek būtina kreiptis į gydytoją.

Kas padeda nuo nudegimo?

Nudegusią saulėje odą reikia nuplauti citrinų vandeniu ir uždėti švelnų gydomąjį kompresą. Jis daromas iš 250 gramų varškės, 2 šaukštų skysto medaus, valgomojo šaukšto citrinos sulčių. Visa tai gerai išmaišyti ir tepti skaudamas vietas. Po 15 minučių nuplauti vėsiu vandeniu.

REKLAMA

Padeda ir juodoji arbata. Puse litro stiprios juodosios arbatos suvilgykite lininį rankšluostį ir išgręžtą uždėkite ant skaudamų vietų. Neturint nieko kito po ranka, padeda ir kefyras ar varškė. Švelniai įtrinkite nudegusią odą, ir palengvės.

Ant skaudamos vietos mūsų močiutės, kol nebuvo visokių pantenolių, dėdavo plonai riekelėmis supjaustytą agurką, bulvę, obuolį ar kopūstų lapus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų