Akių traumos sudaro apie 20 procentų visų akių susirgimų. Darbe ar buityje akis gali pažeisti metalo, akmenų, stiklo detalės, įvairūs vidun pakliuvę krislai, sunkias traumas sukelia rūgštys ir šarmai, taip pat kiti mechaniniai sužalojimai - patyrus smurtą, nukentėjus per nelaimingą atsitikimą ir panašiai.
Vaikai akis dažniausiai susižaloja žaisdami su strėlytėmis, šratiniais pistoletais, aštriais ir smailiais daiktais.
Dažniausiai sužeidžiama akiduobė, akies obuolys ar pagalbinis akies aparatas. Kai pažeidimas bukas, lieka nubrozdinta ragena, po akies obuolio jungine gali išsilieti kraujas. Kartais dėl tokios traumos prisimeta glaukoma (akių liga, kuriai būdingas padidėjęs akispūdis ir tolydžio silpnėjanti rega), išsiplečia vyzdys, atsiranda spazmai, gali atplyšti rainelė. Sunkia akies trauma laikomas sužalojimas, kai plyšta odena, pažeidžiamas lęšiukas, sutrenkiama tinklainė, akiduobėje išsilieja kraujas, akies obuolys įsmunka į vidų ar išvirsta. Kai nutrūksta akies obuolio raumens gyslainė, pradeda dvejintis akyse, o kai išsirauna akies nervas - apankama.
Dėl gilaus akies sužalojimo gali atšokti tinklainė, prasidėti glaukoma, sunykti akies obuolys. Prasideda akies audinių uždegimas. Sunkesniais atvejais uždegimas gali apimti visą akies obuolį.
Akių traumos, o ypač tais atvejais, kai pažeidžiami gilesnieji akies audiniai, susilpnina regą: apie pusė tokias traumas patyrusių ligonių apanka viena, penktadalis - abiem akimis.
Artėja didžiosios šventės, kurių neįsivaizduojame be šaltosios ugnies liepsnelių, raketų, petardų ir kitokių sprogmenų. Kad ir kaip suaugusieji to nenorėtų, vaikai tikrai išprašys nupirkti šių nepigių, tačiau didžiulį džiaugsmą ir malonumą suteikiančių šventinių "žaisliukų". Kiti, vyresnieji, galbūt patys slapčia bandys pasigaminti sprogmenų. Gerai, jei viskas praeis laimingai. O jei netyčia susižalosime?
Kauno medicinos universiteto Akių klinikos akių traumų sektoriaus vadovo, medicinos daktaro Remigijaus Griciaus žodžiais, per Kalėdas ir Naujųjų metų sutiktuves Akių klinikos priimamajame ženkliai padaugėja akių traumas patyrusių suaugusiųjų ir vaikų. Jei sužalojamas tik akies paviršinis sluoksnis - dar pusė bėdos, tačiau neretai pakenkiami ir gilesnieji audiniai. Prireikia skubių ir sudėtingų operacijų, ilgos reabilitacijos. Kartais ir operacijomis nepavyksta išsaugoti regėjimo. Pasak gydytojo, dėl patirtų sunkių akių traumų į klinikos stacionarą per metus vidutiniškai paguldoma per 600 ligonių.
Gydytojas R. Gricius apgailestavo, jog daugiausia akių traumų įvyksta dėl suaugusiųjų ar vaikų neatsargumo. Todėl bet kokius šventinius fejerverkus vaikai turėtų sprogdinti tik prižiūrimi suaugusių asmenų. Jei įtaisas nesprogo, vadinasi, jis nekokybiškai pagamintas, todėl jokiu būdu nereikia prie jo kišti nagų ir bandyti uždegti iš naujo! Už fabrikines petardas kur kas pavojingesni savadarbiai sprogmenys, todėl, gydytojo žodžiais, tėvai iš anksto turėtų paaugliams vaikams paaiškinti apie galimas labai liūdnas tokios "saviveiklos" pasekmes.
Pasak gydytojo R. Griciaus, žiemą padaugėja ir kitokio pobūdžio akių traumų - akys sužalojamos sniego gniūžtėmis, slidžių lazdomis, žaidžiant ledo ritulį ir pan. Sumanę patys remontuoti techniką suaugusieji ir jų pagalbininkai vaikai dažniau susižaloja akis, kai nenaudoja specialių apsaugos priemonių.
Dar viena didelė bėda, gydytojo teigimu, yra tai, jog kai kurie nukentėjėliai nemano, kad akies sužalojimas yra labai pavojingas, ir bando išsigydyti patys, tikisi apsieisią be kvalifikuotos medicininės pagalbos. Kai prasideda komplikacijos, kur kas sunkiau gydyti ir stacionare. Kartą, pasak gydytojo R. Griciaus, vyriškis dėl sužalotos akies kreipėsi po traumos praėjus dviem savaitėms. Tikėjosi, jog tinimas praeis savaime. Medikų prireikė tik tada, kai jau nebegalėjo pakęsti skausmo. Pasirodo, akis buvo suplyšusi! Kitas vyriškis akį susižalojo per savo žioplumą: pamanęs, kad tai svetimkūnis, kelis kartus degtuku nesėkmingai bandė iškrapštyti akies kamputyje esantį ašarų kanalėlį.
Nemaža dalis akių traumas patyrusių suaugusių asmenų, gydytojo duomenimis, susižaloja būdami neblaivūs.
Susižalojus akį mechaniškai (akis deformuota, pakitusi jos forma ir išvaizda, bėga kraujas, sunku prasimerkti), būtina ant sužalotos vietos uždėti švarų tvarstį ir kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą (jei yra galimybė, ligonį patiems vežti į gydymo įstaigą). Nukentėjėliui galima sugirdyti nuskausminamųjų.
Jei pateko šarminių ar rūgštinių skysčių, akį būtina kuo skubiau praplauti švariu (tekančiu) vandeniu ir taip pat skubiai kviesti medikus. Beje, šarmas į akies audinius prasiskverbia giliau nei rūgštis.
Jokiu būdu, pasak gydytojo R. Griciaus, negalima sužalotos akies krapštyti, trinti, patiems plauti kokiais nors dezinfekuojančiais tirpalais.
Na, o tiems vaikams ir suaugusiesiems, kurie jau prisipirkę šventinių fejerverkų, gydytojas pataria visų pirma perskaityti naudojimosi instrukcijas ir jų laikytis. Trumpai tariant, saugotis patiems ir saugoti kitus.