Salieras - skėtinių šeimos dvimetis augalas. Kultūrinis salieras yra kilęs iš Viduržemio pajūrio, kur auga jam artimos rūšies laukinis augalas. Saliero šaknyje yra eterinio aliejaus, kalio, kalcio, fosforo ir natrio druskų, vitaminų A, C, B. Salierai naudojami kaip prieskonis kulinarijoje ir konservų pramonėje, jie suteikia maistui malonų aromatą ir jį vitaminizuoja.
Be to, įvairių šalių medicina salierų šaknų antpilu gerina apetitą, virškinimą. Jis vartojamas sergant inkstų ligomis, alergine dilgėline ir dermatitais.
Salierų, obuolių ir riešutų salotos
2 salierai, 3 obuoliai, 150 g kapotų riešutų,1 citrina, 1,2 šaukštelio cukraus, 3 šaukštai aliejaus, maltų juodųjų pipirų, druskos.Padažui: 80 g garstyčių, 100 g raudonųjų serbentų drebučių, 2 apelsinų sulčių, 1 stiklinė raudonojo vyno, druskos.
Išvirtus salierus nulupame ir stambiai sutarkuojame, įdedame supjaustytus obuolius, kapotus riešutus, citrinos sultis, cukrų, aliejaus, pipirus ir druskos pagal skonį. Išmaišytas salotas sudedame į salotinę ir užpilame padažu.
Šviežių agurkų ir salierų salotos
1 didelis salotinis agurkas, 1 mažas salieras, 1 kietai virtas kiaušinis, 1,4 stiklinės grietinės, 1 šaukštas majonezo, 1 šaukštelis garstyčių, žalių petražolių, 1,2 šaukštelio cukraus, druskos, maltų juodųjų pipirų.
Kiaušinį ir nuluptą agurką supjaustome kubeliais. Salierą nulupame ir stambiai sutarkuojame. Viską sumaišome su sukapotomis petražolėmis, grietine, majonezu, garstyčiomis. Paskaniname cukrumi, druska ir pipirais.
Bulvių ir salierų mišrainė
300 g virtų bulvių, 1 salieras, truputis pieno, 100 g vištienos (virtos arba keptos), 50 g graikinių riešutų, grietinės, petražolių lapelių.
Salierą išverdame pasūdytame ir užbalintame pienu vandenyje. Bulves ir salierą nulupame, supjaustome kubeliais. Susmulkiname vištieną, sutriname kuo smulkiau riešutus. Viską sumaišome su petražolėmis. Sudedame į salotinę ir užpilame grietine.