Rusijoje antradienio vakarą sudužo du keleiviniai lėktuvai, kuriais skrido daugiau kaip 80 žmonių. Tai, kad katastrofos įvyko beveik vienu metu, privertė sunerimti dėl galimo teroristinio išpuolio.
Anot vienos Rusijos naujienų agentūros, kuri trečiadienį rėmėsi vyriausybiniais šaltiniais, vienas lėktuvas, kuriuo skrido per 40 keleivių ir įgulos nariai, prieš suduždamas Rusijos pietuose netoli Rostovo prie Dono miesto pasiuntė pavojaus signalą, kad lėktuvą bandoma užgrobti.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, pasak pranešimų, nurodė Federalinei saugumo tarnybai (FSB) ištirti incidentus. Paprastai FSB tiria tik įtartinomis aplinkybėmis įvykusias nelaimes.
Liudininkai teigia, kad kitame lėktuve, prieš jam nukrentant prie Tulos miesto, esančio už 150 kilometrų į pietus nuo Maskvos, įvyko sprogimas.
"Apie 23 valandą, penkios minutės anksčiau arba vėliau, danguje išgirdau keistą garsą, o vėliau ant mūsų garažo nukrito šita sudraskyta knyga", - vienas vietos gyventojas pasakė NTV televizijai rodydamas apdegusią knygą.
Po šių tragiškų incidentų visuose Rusijos oro uostuose imtasi papildomų saugumo priemonių, skelbia vietos žiniasklaida.
"Pagal tai, kad abu lėktuvai pakilo iš to paties oro uosto ir dingo iš radarų ekranų maždaug tuo pat metu, galima spręsti, kad tai buvo suplanuota akcija, - naujienų agentūros citavo šaltinius aviacijos sistemoje. - Tokioje situacijoje negalima atmesti teroro akto galimybės".
Anot neoficialių šaltinių, FSB ir milicijos ekspertai dirba Maskvos Domodedovo oro uoste, iš kurio pakilo abu lėktuvai, ir bando išsiaiškinti, ar visi keleiviai buvo prieš skrydį reikiamai patikrinti.
Incidentai įvyko likus vos kelioms dienoms iki prezidento rinkimų Čečėnijoje, kur Maskva jau dešimt metų kovoja su ginkluotu separatistiniu judėjimu. Maištininkai praėjusią savaitę surengė reidą prieš regiono administracinį centrą Grozną ir pažadėjo surengti daugiau išpuolių.
Nuosaikūs čečėnų separatistai neigia esantys kaip nors susiję su lėktuvų katastrofomis. "Mūsų vyriausybė neturi nieko bendra su teroristiniais išpuoliais. Mūsų atakos yra nukreiptos tik prieš karines pajėgas. Rusijos propagandininkai paprasčiausiai siekia apjuodinti čečėnų tautos kovą", - televizijai "Al Jezeera" pasakė separatistų lyderio Aslano Maschadovo atstovas Farukas Tubulatas.
Antradienio vakarą prie Tulos sudužo "Volga-Aviaexpress" bendrovės lėktuvas "Tu-134", kuriuo į Volgogradą skrido 35 keleiviai ir aštuoni įgulos nariai. Lėktuvą "Tu-134" pilotavo pats aviakompanijos generalinis direktorius Jurijus Baičkinas. Anot Domodedovo oro uosto administracijos, lėktuvas buvo beveik pasiekęs reikiamą aukštį, kai įvyko nelaimė. Bendrovės savininkės teigimu, lėktuvas buvo techniškai tvarkingas, o visi keleiviai prieš skrydį - patikrinti.
Nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovės teigimu, lėktuvui nukritus iš 10 000 metrų aukščio, žuvo visi keleiviai ir įgulos nariai. Nelaimės vietoje dirba 500 gelbėtojų ir milicijos pareigūnų. Praėjus vos trims minutėms po pirmosios katastrofos, skrydžių dispečeriai neteko ryšio su kitu keleiviniu lėktuvu, "Tu-154", kuriuo 46 keleiviai ir aštuoni įgulos nariai skrido iš Maskvos į Juodosios jūros Sočio kurortą. Ryšys su lėktuvu nutrūko Rusijos pietuose prie Rostovo prie Dono miesto. Nuo 1982 metų eksploatuojamas lėktuvas priklausė aviakompanijai "Sibir". Jo nuolaužos dėl smarkaus lietaus buvo rastos tik trečiadienio rytą. Jos išsibarsčiusios net 40-50 kilometrų spinduliu. Pagrindinės nuolaužos ir keli kūnai surasti ties Tiškovo kaimu.
Rusijos žiniasklaidos teigimu, užsieniečių nė viename lėktuve nebuvo.
Pasisekė ir šešiems Rusijos piliečiams, norėjusiems skristi į Sočį. Jau po registracijos jie prisigėrė vos ne iki sąmonės netekimo ir buvo neįleisti į lėktuvą, dėl ko pastarasis vėlavo vos ne valandą. Panašiai vėlavo ir kitas nukritęs lėktuvas - prie jo buvo pribėgę tepalo. Beje, visi išlikę gyvi keleiviai buvo surasti ir apklausti. FSB jiems jokių kaltinimų nepateikė. Surastos ir abiejų lėktuvų "juodosios" dėžės.