Nuo narystės Europos Sąjungoje dienos panaikinti Antidempingo, Kompensacinių muitų ir Protekcinių (apsaugos) priemonių įstatymai gali skaudžiai atsiliepti šiais teisės aktais ginamiems šalies gamintojams.
"Bėda ta, kad, panaikinus savo priemones ir įsigaliojus Europos Sąjungos teisei, Lietuva turės taikyti tas priemones, kurias taiko Europa. Ne visais atvejais tai atitiks mūsų interesus. Pavyzdžiui, kad ir kalio trąšos, kurias Lietuva importuoja iš Baltarusijos, o ES taiko antidempingo muitus. Lietuvoje kalio trąšos nėra gaminamos, jos išvis gaminamos tik penkiose pasaulio valstybėse. Negalėdami įsivežti pigesnių, mes būsime priversti pirkti brangias arba įsivežti ir mokėti muitus", - primena Ūkio ministerijos Netarifinio reguliavimo skyriaus vedėja Laima Skruodienė.
Pasak jos, cementą ar kalkes gaminančios Lietuvos įmonės suinteresuotos, kad rinkos apsaugos priemonės išliktų ir šaliai tapus nare kurį laiką. Bet iškart to padaryti nėra galimybių, nes norint, kad Europos Komisija taikytų tokias priemones, reikia iš naujo inicijuoti tyrimą.
"Galbūt tai ir bus daroma, tačiau reikia prisiminti, kad mažoms šalims, turinčioms po vieną gamintoją, tai yra sudėtinga - turi būti pakankamai bendrijos gamintojų, kurie paremtų šį prašymą", - tikina L. Skruodienė.
Kompensacinių muitų įstatymas kartu su Protekcinių (apsaugos) priemonių bei Antidempingo įstatymais buvo priimti, kad apribotų pigių prekių importą ir gintų vietinius gamintojus.
Beje, prieš trejetą metų priimtas Kompensacinių muitų įstatymas taip ir nebuvo pritaikytas.
"Praktikoje jis nebuvo taikytas. Žemdirbių atstovai buvo pateikę prašymą dėl mėsos importo iš Lenkijos, bet jie, be laiško, nepateikė įrodymų, skaičiavimų dėl žalos, kurie būtini, norint pradėti tyrimą", - prisimena Ūkio ministerijos pareigūnė.
Protekcinių (apsaugos) priemonių įstatymas buvo pritaikytas vienąkart - dėl Panevėžio "Semos" mielių - gindama vienintelį šalies nedžiovintų mielių gamintoją, Vyriausybė nutarė jų importui nustatyti protekcinį muitą.
Antidempingo įstatymas buvo pritaikytas šešis kartus - antidempingo muitai buvo pritaikyti trims šalims dėl cemento, dviem šalims dėl kalkių ir vienai šaliai - dėl degtukų.
"Prašymų buvo gerokai daugiau, bet vienais atvejais prašymai buvo nepakankamai pagrįsti, nepateikti įrodymai arba pateiktų įrodymų nepakako, kad būtų pradėtas tyrimą, vienu atveju nebuvo kitų gamintojų pritarimo prašymui - nesusidarė įstatymu numatytas procentas palaikančių šį prašymą", - teigia L. Skruodienė.
Atitinkamą nutarimo projektą, kuriame bus siūloma Kompensacinių muitų, Protekcinių (apsaugos) priemonių bei Antidempingo įstatymus pripažinti netekus galios, Ūkio ministerija Vyriausybei ketina pateikti iki metų pabaigos.
ELTA