• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Reklama

Ką pasėsi - tą ir pjausi

Pirmieji pavasario pranašai iš žiemos snaudulio greičiausiai pabudina daržininkus, sodininkus ir gražios aplinkos puoselėtojus. Todėl nenuostabu, jog jie, galvodami apie būsimą derlių, jau ima varstyti sėklų parduotuvių duris. Dabar iš tiesų pats laikas skubėti apsirūpinti sėklomis bei sėjinukais, o Kaune įsikūrusi UAB "Kauno sėklos ir ko" jau pasiruošusi patenkinti visų pirkėjų įgeidžius - savo parduotuvių lentynas seniai užpildė įvairiausių sėklų pakuotėmis. Tiesa, nors pasiūla didelė, tačiau pačių populiariausių augalų sėklų gali ir pritrūkti. Šios bendrovės direktorius Jonas Mikulis neslėpė, jog šiuo metu žmonėms rūpi ne tik įprastos, labiausiai pamėgtos daržovės. Daugeliui įdomu išbandyti naujas veisles, pasipuikuoti prieš kaimynus ar svečius dar nematytomis vaisių spalvomis, formomis ir skoniu. Beje, žmogus sotus ne tik tuo, ką išaugina, bet ir kokioje aplinkoje gyvena, todėl vis daugiau dėmesio skiria gėlėms...

REKLAMA
REKLAMA

J. Mikulis pripažino, jog šiuo metu labai išpopuliarėjo svyrančios gėlės, kuriomis apželdinami balkonai, sodybos ir palangės. Tai sulfinijos, begonijos, pelargonijos ir daugybė kitų. Darželius bei gėlynus puikiausiai papuoš ir populiariosios balzaminės sprigės, raudonžiedžiai šalavijai, įvairiausių rūšių petunijos, kininiai ratiliai ir t. t. Lietuvaičius sėklomis aprūpinantys verslininkai (jas gabena iš Olandijos, Vokietijos, Danijos, Lenkijos, Prancūzijos, Latvijos ir net iš JAV) tikina galį išpildyti net ir įnoringiausius pirkėjų norus.

REKLAMA

UAB "Kauno sėklos ir ko" siūlomų sėklų sąraše tvirtas pozicijas išsikovojo įvairiausių veislių pomidorai ("Monika", "Delfine", "Jamaika", smulkiavaisiai "Perun", "Balcon zauber", šiltnamiuose tinkami auginti "Roma VF", "Agata" ir t. t.), agurkai ("Concerto", "Mandy", "Pasamonte", "Pasarebo", tiek lauko grunte, tiek šiltnamiuose puikiai derantys "Trakų pagerintieji", "Kauniai", Konkurent", "Niežinskij", "Rodničiok" ir kt.), morkos (ankstyvosios - "Amsterdamer", "Napoli", "Mokum", vidutinio vėlyvumo - "Nandrin", "Nanto", "Šatrija", vėlyvosios - "Flakee", "Karlena" "Perfekcia")... Savo daržuose bei šiltnamiuose gyventojai jau įprato auginti ir saldžiąsias bei karčiąsias paprikas ("California wonder", "Sweet banana", "Čili"). Na, o kopūstų veisles sunku ir suskaičiuoti - galima ne tik sėkmingai užsiauginti ankstyvųjų, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų baltųjų gūžinių kopūstų, bet ir gūžinių garbanotųjų, kinų, Pekino, Briuselio, ropinių, žiedinių, dekoratyvinių ir kitų įvairių veislių... Subtilesnį skonį mėgstantys gurmanai gali mėgautis ir egzotiškesnių augalų - šparagų, pankolių, mangoldų, arbūzų, melionų ir netgi daržovinių artišokų - vaisiais... Beje, vienas daržoves galima ragauti labai anksti, kitos išauga ir subręsta vėliau ir yra naudojamos ne tik greitam valgymui, bet ir rauginimui, marinavimui, ilgam laikymui... Pavasarį kiekviena šeimininkė ne tik namiškius, bet ir svečius mėgsta pavaišinti ankstyvosiomis daržovėmis. Šiuo metu labai išpopuliarėjo prieskoninės daržovės (kvapusis mairūnas, kvapusis bazilikas, darželinis dašis, vaistinė agurklė, sėjamoji pipirnė ir t. t.).

REKLAMA
REKLAMA

Naudingi patarimai

Laikraščio skaitytojai, besidomintys daržininkyste, pateikė labiausiai jiems rūpimų klausimų, į kuriuos paprašėme atsakyti "SYNGENTA SEEDS" atstovybės, įsikūrusios Kėdainiuose, direktorių gamybai Romualdą Valevičių.

- Kada galima sodinti pomidorus?

- Tai priklauso nuo to, kada jie bus sodinami šiltnamyje ar dirvoje. Reikėtų žinoti, jog daigai užauga per 1,5-2 mėnesius. Lauko dirvoje geriausiai tinka sodinti gegužės pabaigoje - po šalnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kokios veislės pomidorai dera geriausiai?

- Nešildomame šiltnamyje gerai auga "Brooklyn", "Dirsen", "Hamilton", po plėvele labai gerai dera "Charleston". Puikus derlius gaunamas ir grunte, ir įvairiuose durpių substratuose auginant "Raissos", "Gessos" veislių pomidorus.

REKLAMA

- Kokios veislės agurkus reikėtų sėti šiltnamyje?

- Šiltnamyje geriausiai auga "Pasalimo" (labai patikimi, ypač atsparūs ligoms), "Pasamonte" ir "Pasarebo".

- Ar yra pomidorų rūšis, kurios nereikėtų genėti?

- Genėti reikia visus pomidorus. Beje, galima paminėti, jog lauko grunte geriausia auginti "Faustine" ir "Delfine" (tai labai derlinga, geros kokybės veislė).

REKLAMA

- Kodėl pastaruoju metu gana sunku užsiauginti šių daržovių atvirame grunte (ypač dažnai pūva pomidorai)?

- Norint gauti gerą pomidorų ir agurkų, auginamų atvirame grunte, derlių, pirmiausia reikia teisingai parinkti jų veisles. Antroji sąlyga - reikia jas nupurkšti sisteminiais preparatais (geriausia - birželio pradžioje). Agurkus reikėtų nupurkšti nuo miltligės, kuri jiems labiausiai kenkia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kaip dažnai reikia keisti ir dezinfekuoti šiltnamio žemę?

- Šiltnamio žemės keitimas - labai sunkus, ilgas ir sudėtingas darbas, kurio praktiškai niekas neatlieka, todėl geriausia tinkamai ją paruošti. Rudenį, nuėmus derlių, būtina žemę suarti ir tinkamai patręšti. Tinka organinės trąšos (ypač mažiems šiltnamiams), taip pat rekomenduojama žemę išdeginti siera. Pavasarį vėl reikia nepagailėti trąšų. Dezinfekcijos preparatai labai brangūs, Lietuvoje negaminami. Na, o norint natūraliai ją išdezinfekuoti, geriausia žiemai nuimti plėvelę, kad šaltis išnaikintų visus mikrobus.

REKLAMA

- Ar sėjant daržoves reikia kreipti dėmesį į Mėnulio fazes?

- Nebūtina, nes žmogus dirba pagal laikrodį, o ne pagal Mėnulį... Mėnulio fazės turi įtakos, bet nereikia į jas kreipti dėmesio. Svarbiausia sudaryti geras agrotechnines sąlygas ir užaugs geras derlius.

REKLAMA

- Kodėl "pražįsta" svogūnai?

- Jei sodinami sėjinukai, taip atsitinka dėl to, jog jie buvo laikomi netinkamomis sąlygomis. Sėjinukus reikia laikyti arba žemoje, arba aukštoje temperatūroje. Dėl to pirmiausia patariama svogūnus auginti ne iš sėjinukų, o iš sėklų - tada užaugs kokybiškas derlius. Sėklas reikia sudaiginti dėžutėje, o paskui persodinti į gruntą. Labai ankstyva ir derlinga veislė - "Hilton", vidutinio ankstyvumo ir ilgai išsilaikanti veislė - "Durco"... Taigi, šiuo metu patikimiausia svogūnus auginti iš sėklų, nes sėjinukai turi, miltligės ir kitų sporų užkratą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kas atsitinka, kai vos pradėjus augti kopūstų galvutėms, jos ima skilinėti? Ar jie blogai auginami, ar kalta bloga veislė?

- Taip, pirmiausia reikia pasirinkti gerą veislę. Nepagailėkime trijų litų vietoj 50 centų ar lito, nes nusipirkę trigubai pigesnių sėklų gero derliaus tikrai nesulauksite - tuomet tenka pasėti žymiai daugiau sėklų, nes ne visos išdygsta. O iš geros veislės 10 sėklų išaugs tiek pat gražių kopūstų galvų...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų