Negalima nesutikti su Vytautu Rubavičiumi, kad “Mažeikių naftos” byla per rinkimus veiks kaip politinės kovos priemonė (http://www.omni.lt/?rask$9359_84776$z_116624). Negalima prieštarauti ir dėl to, kad sudėtingoms byloms ištirti ir baigti reikia politinės valios. Bet būtent supratimas, kad byla bus politinės kovos priemonė, ir verčia suklusti.
Tai žinodamas generalinis prokuroras turėtų būti itin atsargus, tačiau jo šiandieninė laikysena rodo ką kita. Po jo kalbų spaudoje, ypač prezidentui R. Paksui palankioje, tiesiai šviesiai teigiama, kad dėl “Mažeikių naftos” patirtų 1,5 mlrd. nuostolių kalti du buvę konservatorių ministrai. Viešųjų ryšių prasme konservatoriams padaryta akivaizdi žala, bet jie net negali apsiginti, nes Generalinė prokuratūra nesiteikia paaiškinti, nei kas tai per žala, nei iš kur ji atsirado, nei kaip patys ministrai su ta milžiniška žala konkrečiai susiję.
Būtų galima spėti, kad tai, ką generalinis prokuroras vadina biudžeto ir “Mažeikių naftos” patirta žala, yra būtent tie 1,5 milijardo litų, kuriuos Vyriausybė 1999 metų sutartimi paskolino arba suteikė valstybės garantijų “Mažeikių naftos” koncernui. Bet šias paskolas vadinti patirta žala būtų tikras prokuratūros politikavimas, nes jos per kelerius ateinančius metus turi būti grąžintos, o šiuo metu už jas įmonė moka visai rimtas palūkanas.
Kitas A. Klimavičiaus paminėtas skaičius, kuris irgi įvardijamas kaip žala, yra 800 mln. litų. Kas tai yra, taip pat neaišku, bet galima daryti prielaidą, kad tai Ūkio ministerijos suskaičiuoti “Mažeikių naftos” patirti nuostoliai (apie 755 mln. litų) per “Villiams” valdymo laikotarpį. Bet vadinti nuostolius žala taip pat būtų labai politikavimu atsiduodantis dalykas. Nė viena rinkos sąlygomis veikianti įmonė neapsaugota nuo nuostolių, daug įmonių apskritai bankrutuoja ir niekas dėl to nekelia politinių bylų. Kita kalba būtų, jei Generalinė prokuratūra įrodytų, kad “Villiams” sąmoningai veikė, kad “Mažeikių nafta” patirtų kuo didesnius nuostolius. Tačiau per privatizavimą Lietuvoje dirbtinai prie bankroto privesta nemažai klestinčių įmonių, bet prokurorams jos neužkliūna.
Niekas nesako, kad “Mažeikių naftos” bylos tirti nereikia. Iki jos suprivatinimo būta išties nemenkų grobstymų. Vien Kiesų šeimos tragedija tai rodo. Bet Generalinės prokuratūros dalyvavimas Liberaldemokratų partijos viešųjų ryšių bendrovės vaidmenyje išties yra sunkiai suvokiamas reiškinys.