Giedra AKAVICKIENĖ
Puansetija, dar vadinama "Kalėdų žvaigžde", ne tik puošia aplinką, bet ir siurbia kenksmingas chemines medžiagas, aktyvina širdies veiklą, gerina kraujotaką ir net išsklaido slogią nuotaiką. Augintojai įsitikinę, kad šios gėlės skleidžiama žydinti energija atneša jaukumą ir šilumą į namus. Kalėdinio laikotarpio gėlių karalienė laikoma sėkmės, geros nuotaikos ir turtų simboliu.
Specialistai teigia, kad puansetijos žydi 3 mėnesius - Lapkritį - sausį. Tačiau, pasirodo, būna išimčių. Telšių "NiRimos" bedrovės direktorės Nijolės Dacienės darbo kabinete puansetija žydi jau daugiau kaip metus. "Šis augalas tarsi stebuklas. Be ypatingos priežiūros žydėjo visą vasarą, rugpjūtį pažiedės susmulkėjo, o lapkritį pradėjo sparčiai didėti", - papasakojo N.Dacienė. Pasak jos, puansetija - gėlė "lepūnėlė". Mėgsta šilumą, tačiau nepakenčia perliejimo. Didžiausias priešas - skersvėjai.
Patyrę gėlininkai pataria, kad norint pražydinti puansetiją reikia nuo rugsėjo du mėnesius šviesoje laikyti tik 10-12 valandų, įskaitant ir lempos bei gatvės žibinto šviesą. Kasnakt 12-14 valandų gėlę turite laikyti apvožę kibiru arba dėže. Tačiau nedaug kas pasivargina taip rūpintis augalu - kur kas paprasčiau jį kasmet nusipirkti jau pražydusį.
Nuo lapkričio iki sausio puansetija yra viena iš populiariausių dovanojamų gėlių, tačiau dažniausiai dėl reikalaujamos didelės priežiūros laikoma "vienkartine". Užsienyje po Naujųjų metų šventės konteineriai būna prigrūsti sudžiūvusių puansetijų vazonų taip, kaip pas mus - byrančiais spygliais eglučių.
Savo gimtinėje Meksikos ir Vidurio Amerikos atogrąžose puansetijos užauga tokiais išlakiais medžiais, kaip pas mus klevai. Iki 3 metrų aukščio užaugančiuose puansetijų medeliuose ir krūmuose apsigyvena paukščiai.