Vida BIELSKYTĖ
Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė spaudai
Sausio 25-oji mums primena pirmąją nepriklausomos Lietuvos teisininkų auką, kritusią kovoje su organizuotu nusikalstamumu. Tą dieną 1999-aisiais žuvo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Gintautas Sereika. Trisdešimtmetį prokurorą, gabų teisininką, trijų mažų vaikų tėvą, prie namų A. Mackevičiaus gatvėje pakirto nusikaltėlių paleistos kulkos.
Ne tik memorialinė lenta ant Panevėžio apygardos prokuratūros pastato Respublikos gatvėje Nr. 54, atidengta 2004 metais, šiandien gali priminti čia dirbusį šviesaus atminimo prokurorą Gintautą Sereiką. Tebėra daugelis jo kolegų ir bendradarbių, su kuriais kartu dirbta, bendrauta ir mąstyta apie šviesesnį gyvenimą mieste ir krašte - be gaujų karų bei naktimis aidinčių šūvių.
Prieš 8 metus panevėžiečiai švenčiausios Trejybės bažnyčioje atsisveikino su žuvusiu prokuroru. Nepriklausomybės aikštėje išlydėti jo palaikų į amžino poilsio vietą gimtajame uostamiestyje atėjo kone visas miestas. Atvyko prokurorai iš visos Lietuvos, Generalinės prokuratūros vadovai, svečiai iš užsienio - Latvijos ir Estijos. Tą liūdną sausio dieną prie žuvusio prokuroro karsto gedėjo našlė Jūratė Sereikienė, tėvai Ona ir Fabijonas Sereikos, brolis Vytautas Sereika (beje, taip pat pareigūnas). Atsisveikinti su tėveliu prie jo karsto gedulo vainikų ir gėlių nuklotu taku atitapeno trys našlaičiai - tuomet šešiametė Jurgita, penkiametė Brigita ir keturmetis Dominykas.
Ne tik artimiesiems ir draugams trisdešimtmečio prokuroro žūtis atrodė pernelyg žiauri. Tomis dienomis į Panevėžio apygardos prokuratūrą plaukte plaukė užuojautos iš šalies ir užsienio prokuratūrų. Ir ne tik užuojautos. Kaimyninių šalių - Latvijos, Estijos ir Lenkijos - kolegos siūlė pagalbą ieškant žudikų. Prie kapo duobės prokurorai prisiekė rasti ir nuteisti žudikus. Šią priesaiką jie ištesėjo.
Gintauto Sereikos nužudymo bylą tyrė Generalinės prokuratūros ir Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorų grupė. Pirma gera žinia - 2002-ųjų vasarą rasta organizuotų nusikaltėlių slaptavietė su 12 granatsvaidžių ir ginklas, kuriuo buvo nušautas prokuroras. 37 metų Valdas Blinkevičius, sulaikytas 2002 metų gegužės mėnesį, prisipažino davęs nurodymą nušauti prokurorą. Nužudymo užsakovas pasikorė Lukiškėse lapkričio 1 d. Šiaulių apygardos teismo 2003 metų liepos 11 dienos nuosprendžiu 24 metų Arūnui Varnui už prokuroro nužudymą skirta 11 metų laisvės atėmimo bausmė.
"Nusikaltėliai, pirmą kartą pasikėsinę į nepriklausomos Lietuvos prokuroro gyvybę, nesuvokė to, kad negalima nužudyti teisingumo. Negalima sušaudyti visų tų, kurie kovoja už teisingumą", - sako Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka. Kartu su šviesaus atminimo Gintautu Sereika dirbęs nuo pat pirmųjų dienų Panevėžio miesto apylinkės, o vėliau - Panevėžio apygardos prokuratūroje jos vadovas Justinas Pupka sako, kad Gintautą visada prisimena, kaip iniciatyvų, mąstantį prokurorą, analizuojantį nusikalstamumą ir įvairias prokurorinės veiklos sferas. Jis visada būdavo principingas, gindavo teisingumą ir prokurorinę poziciją iki galo. Niekada nesirinkdavo lengvesnių bylų, siekdavo galutinio rezultato. Tuo metu itin aktyviai veikusiems organizuotų gaujų nusikaltėliams prokuroras nedavė ramiai gyventi. J.Pupka sako, kad G. Sereiką galima vadinti principingu, tikru kovotoju su organizuotu nusikalstamumu.
Ne tik kolegos ir bendradarbiai, bet ir kiti jo bičiuliai panevėžiečiai bei klaipėdiečiai žino, kad Gintautas Sereika buvo linkęs bendrauti, mėgdavo pajuokauti. Po darbo mėgdavo lankytis sporto salėje, pagainioti kamuolį kartu su kolegomis. Nuo pat vaikystės nepaprastai mėgo muziką. Trisdešimtmečio sukakties proga jam kolegos padovanojo kompaktinę plokštelę su mėgstamos dainininkės įrašais. Tačiau ne dažnas žinojo, kad prokuroras 1986 metais buvo tapęs "Dainų dainelės" konkurso laureatu. Gintautas mielai lankė Klaipėdoje statomos A. Bražinsko operos "Kristijonas" repeticijas, dainavo premjeroje su operos solistu Vladimiru Prudnikovu.
Pasak studijų Vilniaus universiteto Teisės fakultete draugų, Gintautas visada išklausydavo kito nuomonę ir tik tada išsakydavo savąją. Tolerancija ir sugebėjimas išklausyti, analizuoti ir rasti išeitį jam pravertė ir vėliau teisinėje praktikoje, tiriant bylas, susijusias su organizuotu nusikalstamumu, kontrabanda, korupcija. Prokuroras, kaip ir visi jo ONKT skyriaus kolegos, ne vien tyrė bylas, bet ir palaikydavo kaltinimus valstybės vardu teismuose, siūlydavo griežtas bausmes teisiamiesiems. Ne vieną išteisinamąjį ar švelnesnį nuosprendį apskundęs Apeliacinio teismo instancijai, principingas prokuroras nebuvo parankus nusikaltėliams. Paklausyti bylos nagrinėjimo į teismo salę susirinkę jų bendrai, žvelgdami į valstybės kaltintoją su neapykanta, įsidėmėjo prokurorą. Paskutinės bylos nagrinėjime dalyvavęs prokuroras G. Sereika nesulaukė nuosprendžio paskelbimo.
Nužudytą prokurorą pakeitė kiti kolegos, palaikantys principingą prokuroro poziciją. "Kolegos Gintauto Sereikos nužudymas mūsų neįbaugino - prokurorai ir toliau teisme siūlys skirti nusikaltėliams tokias griežtas bausmes, kokias mums suteikia teisę įstatymai", - sakė tada nužudyto prokuroro pareigas pradėjęs eiti jo bendražygis Panevėžio apygardos prokuratūros ONKT skyriaus vyriausiasis prokuroras Gintaras Malčiauskas. Anksčiau ar vėliau, bet teisingumas, ginamas principingų prokurorų, paprastai vis tiek laimi.
Kovojusio su organizuotu nusikalstamumu ir žuvusio prokuroro atminimą gerbia ne tik Lietuvos, bet ir kitų valstybių kolegos. 2004 metais Tarptautinė prokurorų asociacija Gintautą Sereiką apdovanojo ypatingu pagarbos ženklu - specialiuoju pasižymėjimo sertifikatu.
Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė spaudai, tel. 441154, 8614 58699. ;El.p. [email protected];