Panevėžio VPK Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl pasikėsinimo prekiauti ir prekybos žmonėmis, valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo, poveikio nukentėjusiajai.
Praėjusios savaitės pabaigoje teismas leido suimti keturis Panevėžio miesto bei rajono gyventojus: Artūrą Šukį (39 m.), dešimčia metų jaunesnį Šarūną Šukį, 28 metų Tomą Niauronį ir pastarojo bendraamžį Andrių Žukauską. Kaip teigė šį ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras Ramūnas Pačebutas, Panevėžio pareigūnai jau senokai turėjo operatyvinės informacijos apie tai, jog jaunos merginos apgaule išviliojamos iš Lietuvos, o paskui parduodamos nusikaltėliams, kurie jas viešnamiuose verčia dirbti prostitutėmis. Tikimasi, jog paaiškės ir daugiau nukentėjusių merginų, kurios, prisidengus iš pirmo žvilgsnio visiškai nekaltais pasiūlymais dirbti vaikų auklėmis ar indų plovėjomis, buvo išgabentos į Didžiąją Britaniją, Vokietiją ir kitas valstybes, kur paverstos sekso vergėmis. Viešai paskelbus įtariamųjų nuotraukas pareigūnai tikisi, jog nukentėjėlės arba jų artimieji bei pažįstami atpažins šiuos asmenis ir kreipsis į policiją, pateikdami naujus nusikalstamos veikos faktus.
Visi minėti asmenys policijai yra gerai žinomi. A. Žukauskas neseniai grįžo iš įkalinimo vietos. Jis buvo nuteistas už pasikėsinimą nužudyti kelis Šiaulių nusikalstamo pasaulio atstovus. Iš laisvės atėmimo vietos anksčiau laiko paleistas ir kitas įtariamasis, Š. Šukys, kuris dar prieš ketverius metus buvo nuteistas už turto prievartavimą. Beje, nors Š. Šukiui buvo paskirta net 8 metų laisvės atėmimo bausmė, už grotų jis praleido tik pusę šio laiko. Praeityje už piktybinį chuliganizmą į teisiamųjų suolą buvo patekęs ir A. Šukys. Ne kartą teistas ketvirtasis įtariamasis, T. Niauronis, šiuo metu laukė teismo už įvykdytą žaibišką vagystę iš parduotuvės. Yra duomenų, jog vienas iš šių asmenų buvo apsimetęs policijos pareigūnu.
Panašiais sunkiais nusikaltimas įtariamas ir 1967 metais gimęs Artūras Kavaliauskas. 2003-aisiais buvusią Ulono pavardę į dabartinę pakeitusį vyriškį (neabejojama, jog taip padarė turėdamas tikslą suklaidinti pareigūnus) prie jo namų sulaikė Alytaus policija. Dar nuo praėjusių metų per Interpolą jo ieškojo Vokietijos teisėsaugininkai. Dėl A. Kavaliausko sulaikymo ir jo perdavimo Vokietijai buvo išduotas Europos arešto orderis. Mat šios Europos valstybės pareigūnai turi duomenų, kad nuo 1999 metų iki 2001-ųjų pavasario kartu su bendrininkais A. Kavaliauskas į šalį nelegaliai įveždavo jaunas merginas iš Ukrainos bei lietuvaites ir jas vertė dirbti prostitutėmis Berlyno viešnamiuose.
A. Kavaliauskas buvo ne kartą atsidūręs ir mūsų teisėsaugininkų akiratyje. Jis yra siejamas su Alytuje veikusiomis nusikalstamomis "Baublių" ir "Tamošių" grupuotėmis. Vykstant nesutarimams tarp šių gaujų, tuomet dar A. Ulonas buvo peršautas. Maždaug prieš penkerius metus buvo bandoma susprogdinti jo automobilį "Mercedes-Benz", tačiau sprogmuo tik nestipriai apgadino mašiną, o pats A. Ulonas nenukentėjo. 1998 metais jo atžvilgiu buvo taikytas Užkardymo įstatymas, o dar po dvejų metų šis vyriškis buvo įrašytas į policijos operatyvinę prevencinę įskaitą. Kitą savaitę Lietuvos generalinė prokuratūra žada kreiptis į teismą dėl šio asmens perdavimo pagal Europos arešto orderį. Pagal dabar galiojantį įstatymą, jeigu asmuo sutiks būti perduotas užsienio valstybei, teismas supaprastinta tvarka - per 3 dienas - išnagrinės prašymą ir priims sprendimą. Jeigu A. Kavaliauskas pareikš nesutinkąs, kad jo veiklą tyrinėtų Vokietijos teisėsaugininkai, teismui suteikiamos 5 dienos sprendimui priimti.
Lietuvos generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiosios prokurorės Laimos Čekelienės teigimu, nuo pernykštės gegužės Generalinė prokuratūra yra išdavusi per 500 arešto orderių.