Šimtai Lietuvos policijos pareigūnų studijuoja Rusijos aukštosiose mokyklose, nors dalies jų veikla Lietuvoje yra neteisėta ir jos laikomos rusiškojo mentaliteto formavimo židiniu, skelbia dienraštis "Kauno diena".
Policijos departamento Personalo valdybos duomenimis, šiuo metu 92 šalies policijos pareigūnai studijuoja Rusijos aukštosiose mokyklose. Populiariausios - Maskvos valstybinis industrijos universitetas, Maskvos naujasis teisės institutas, Kaliningrado teisės institutas ir Baltijos rusų institutas.
Pareigūnas dienraščiui nurodė kelias priežastis, dėl kurių Lietuvos policijos pareigūnai renkasi kaimyninės šalies aukštąsias mokyklas. "Policininkai įvertina įvairias aplinkybes. Pavyzdžiui, atsižvelgia į tai, ar aukštoji mokykla veikia tame mieste, kuriame jie ir dirba. Mažiau lėšų išleidžiama kelionei. Be to, patys policininkai moka už studijas, todėl renkasi ir pagal įmokų už studijas dydį", - svarstė Personalo valdybos viršininkas.
Policijos departamento Personalo valdyba, norėdama išsiaiškinti, ar policijos pareigūnų įgyti diplomai yra pripažįstami Lietuvoje, kreipiasi į Studijų kokybės vertinimo centrą. Jo vadovas Eugenijus Stumbrys sako, kad jei minėtos aukštosios mokyklos neturi teisės Lietuvoje organizuoti studijų, vadinasi, ir jų išduoti diplomai neteisėti.
Savo ruožtu Švietimo ir mokslo ministerija įspėja, kad Maskvos valstybinis industrijos universitetas, Maskvos naujasis teisės institutas neturi leidimo organizuoti studijas ar užsiimti kita su studijomis susijusia veikla Lietuvoje. "Turime duomenų, kad šios aukštosios mokyklos Lietuvoje veikia nelegaliai. Viskas, ką jos daro Lietuvoje, yra nelegalu", - tikino Studijų kokybės vertinimo centro vadovas E. Stumbrys.
"Man nesuprantama, kaip valstybės pareigūnai studijuoja nelegaliai ir dar mokslo įstaigose tos valstybės, kuri nepriklauso mūsų ekonominio ir politinio integravimosi erdvei. Kyla natūralus klausimas - kodėl tie žmonės nori studijuoti Rusijos aukštosiose mokyklose? Į tai turėtų atsakyti tam tikros institucijos", - teigė E. Stumbrys.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas mano, kad tokią situaciją turėtų įvertinti policijos generalinis komisaras ir vidaus reikalų ministras. "Turi būti išsakyta griežta ir aiški pozicija šiuo klausimu", - įsitikinęs parlamentaras.
Tuo tarpu vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius nelinkęs įžvelgti kokių nors grėsmių. "Nemanau, kad mokyklas derėtų vertinti pagal geografinę padėtį. Čia reikėtų kalbėti apie tai, ar tos mokyklos turi leidimus organizuoti studijas Lietuvoje", - tikino vidaus reikalų ministras.
Jis buvo nelinkęs komentuoti kai kurių ekspertų vertinimo, esą per aukštąsias mokyklas atitinkamos Rusijos struktūros gali skverbtis į Lietuvos policiją. "Išvadas darysime, kai gausiu tyrimo išvadas. Be to, pareigūnai, prieš patekdami į Vidaus reikalų ministerijos institucijas, dalyvauja atrankoje, todėl nesu linkęs komentuoti įvairių spėliojimų", - sakė ministras.
Policijos generalinis komisaras V. Grigaravičius ir europarlamentaras Vytautas Landsbergis "Kauno dienai" tvirtino įžvelgią gerokai daugiau grėsmių bei pabrėžė, jog reikia imtis priemonių, kad policijos pareigūnai nebestudijuotų Rusijos aukštosiose mokyklose.