Irena ZUBRICKIENĖ
Vien per pastarąjį mėnesį Marijampolės prokuratūros pareigūnai tyrė kelis įvykius, po kurių vieni kitais skundėsi ir policininkai, ir dėl neva paminto žmogiškojo orumo pretenzingai ir aikštingai nusiteikę piliečiai, su teisėsauga neturintys nieko bendra. Atvirkščiai - jie savo apylinkėse jau įgiję tvarklaužių, nesutramdomųjų reputaciją. Šie linkę skelbti, jog mūsų policijoje dirba atsitiktiniai, save pervertinantys pareigūnai, o policininkai būgštauja, kad vis labiau įžūlėjantys tvarkos laužytojai, įvairaus plauko nusikaltėliai Lietuvos policiją tuoj ir nurengs, ir nuginkluos.
Ne laiku ir ne vietoje
Marijampolietis Saulius Spūdys (25 m.) pasiskundė, kad jį sumušė paties išsikviesti du Viešosios policijos policininkai - Žydrūnas Bočys (31 m.) ir Kastytis Kaminskas (31 m.). Beje, pastarasis bene prieš mėnesį dalyvavo šalies šauniausiojo policininko konkurse ir tapo nugalėtoju! Anot Sauliaus, tą naktį jį, viename bendrabutyje išėjusį iš draugų kambario, koridoriuje bandė išprovokuoti grumtynėms ir apstumdė keli stovėję jaunuoliai. Po susistumdymo vyras apsižiūrėjo likęs be mobiliojo telefono, todėl kreipėsi į policiją. Atvykę du policininkai atsisakė veržtis į Sauliaus nurodytą bendrabučio kambarį, prie kurio anksčiau būriavosi Saulių apstumdę jaunuoliai. Pareigūnai aiškino neturį teisės naktį laužtis į tylų butą. Sauliui tai nepatiko. Jis įpykęs pradėjo įžeidinėti policininkus - šaukė, kad šie bailiai, kad nemoka dirbti ir panašiai. Pareigūnai perspėjo Saulių nutilti - antraip nuvešią jį į nuovadą kaip tvarkos pažeidėją. Kadangi neblaiviam Sauliui jūra buvo iki kelių, jis nenurimo. Atvežtas į nuovadą vyrukas prablaivėjo ir išleistas nupėdino į ligoninę - jam skaudėjo krūtinę. Saulius tuoj prakalbo, esą jį sumušė "nemokantys dirbti ir dėl to įsižeidę" policininkai. Aiškinantis apie galimą pareigūnų įgaliojimų viršijimą, neva nukentėjęs S. Spūdys vengė ateiti į prokuratūrą. Įvykį tyrusi prokurorė Lina Ščevinskaitė atsisakė kelti baudžiamąją bylą. Marijampolės prokuratūros pareigūnai sako, kad Saulius Spūdys ne pirmą kartą jiems skundėsi dėl neteisėtų policininkų veiksmų, tačiau nė karto nepavyko to įrodyti. Tai tarsi etatinis policijos nedraugas, kažkaip per dažnai atsirandantis ne laiku ir ne vietoje.
Po incidento - suplėšyta uniforma
Prokurorei Onutei Plioplienei teko tirti atvirkštinį incidentą - savotiškai nukentėjusiais pasijuto esą Viešosios policijos policininkai Naglis Labanauskas (33 m.) ir Darius Paškauskas (27 m.). Buvo aiškinamasi, ar marijampoliečio Žydrūno Staisiūno (27 m.) neverta apkaltinti dėl pasipriešinimo policininkams, kuriuos jis dar ir įžeidinėjo. Konfliktas kilo tada, kai patruliavę pareigūnai pastebėjo įtariamai girto vairuotojo valdomą automobilį "Audi". Sustabdžius jo vairuotojas Henrikas Valasevičius (25 m.), Kuktų kaimo gyventojas, buvo pakviestas aiškintis į tarnybinį pareigūnų automobilį, o keleiviai broliai Marius (25 m.) ir Žydrūnas Staisiūnai išlipo. Visi trys vyrai buvo neblaivūs. Abiem keleiviams buvo patarta į namus eiti pėsčiomis. Žydrūnas, supykęs, kad Henrikas sulaikytas esą be reikalo, pradėjo "svaidyti" pareigūnų adresu visokių organų ir paukščių pavadinimus. Policininkas Darius nutarė "oratorių" sulaikyti - pribėgo prie jo pasiruošęs antrankius. Žydrūnas neketino lengvai pasiduoti, jam į pagalbą atskubėjo ir brolis, tad trijų suaugusių vyrų konfliktas virto susistumdymu. Tai pamatęs iš automobilio atskubėjo ir antrasis policininkas Naglis. Dviem pareigūnams jau pavyko Žydrūną surakinti antrankiais. Paaiškėjo, kad per grumtynes buvo suplėšyta policininko uniforma. Nuovadon nuvežta trijulė netrukus prablaivėjo. Žydrūnas pastėro išgirdęs, kuo yra kaltinamas. Jis tikino tyčia to nenorėjęs padaryti, tik visomis pastangomis siekęs išvengti neteisėto sulaikymo. Įvykį tyrusi prokurorė pastebėjo, kad kai kurias įvykio detales policininkai pateikė skirtingai, tarsi jos būtų reikalingos nutikimo įspūdžiui sustiprinti. Ir šiuo atveju buvo atsisakyta kelti baudžiamąją bylą tvarkos pažeidėjui (uniforma nebuvo plėšoma specialiai). Be to, prokurorė nustatė, kad policininkams naudoti prievartos priemonę - antrankius - minėto konflikto metu visai nebuvo būtina.
Neišaugę darželinukų amžiaus?
Panašius policininkų ir tvarkos pažeidėjų konfliktus, kurių atgarsiai prokuratūrą pasiekia kone kas savaitę, tiriantys prokurorai linkę kaltųjų ieškoti abiejose konflikto dalyvių pusėse. Besiskundžiančių tvarkos pažeidėjų tikslai tyrėjams, jų pačių teigimu, suprantami - noras atkeršyti, nukreipti dėmesį nuo savęs, "įkąsti" uniformuotam tvarkdariui, savaime atsidūrusiam priešingoje gyvenimo barikadų pusėje. Panašūs įvykiai kartu išduoda neretai karštakošius, greitai įsižeidžiančius ir, rodos, vaikų darželio taisyklių niekaip neatsikratančius policininkus, trapius psichologiškai. Kaip linkėjo kalbinti prokurorai, įžeidūs tvarklaužių žodžiai tvarkos saugotojais pasiryžusiems būti vyrams turėtų būti kaip nuo žąsies nutekantis vanduo.
- Kol yra kitaip, mes prokuratūrose gaištame brangų laiką, o dažniau pasitaikantys nerimti policininkų ir tvarklaužių konfliktai kitą kartą gali užgožti rimto incidento tyrimą, nejučia neatsiribojus nuo priprastos nuostatos, jog visi tie susidūrimai - vaikiški, - buvo atviri Marijampolės prokuratūros pareigūnai.