• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pilvas skauda ir gurguliuoja...

Pilvo skausmai - viena dažniausių ir, beje, rimčiausių ligų mūsų laikais. Kreipęsis į vaistininką žmogus paprastai gauna vaistų, kurie apramina skausmus, tačiau, deja, neretai ir kuriam laikui nuslopina progresuojančios ligos simptomus. Skausmas atsinaujina, o problema lieka, kol neretai nustatomas toli pažengęs tiesiosios žarnos vėžys. Laimei, ne kiekvienas skausmas reiškia vėžį. Pilvo skausmų priežastys gali būti labai įvairios. Visos išvardintos ligos, išskyrus funkcinius pilvo skausmus, turi bendrą bruožą: sergantiesiems pakinta tuštinimosi pobūdis.

REKLAMA
REKLAMA

* Dirgliosios žarnos sindromas. Skausmas apatinėje pilvo dalyje, kuris praeina pasituštinus. Jis būna spazminio ar maudžiančio pobūdžio, dažnai sukeliamas valgymo nepriklausomai nuo maisto sudėties. Tuštinimosi sutrikimas - obstipacija, viduriavimas ar viduriavimo kaitaliojimasis su obstipacija.

REKLAMA

* Funkcinio pilvo skausmo sindromas. Žmogus (dažniau moterys) pusę metųjaučia beveik nuolatinį pilvo skausmą, o skausmo vieta pilve dažnai keičiasi. Pagrindinis vaidmuo tenka psichosocialiniams veiksniams.

* Laktazės nepakankamumas. Pilvo skausmas tempiančio ar spazminio pobūdžio, labai garsus žarnų gurgėjimas; tuštinimosi sutrikimas - viduriavimas skystomis putotomis rūgščiomis išmatomis, kurios gali sudirginti perianalinę sritį ir dėl to žmogus skundžiasi skausmu.

REKLAMA
REKLAMA

* Krono liga. Pilvo skausmas apatinėje dešiniojoje dalyje dėl uždegiminių darinių, po valgio, palengvėjantis dujoms išėjus. Tuštinimosi sutrikimas - įvairaus pobūdžio viduriavimas iki kelių kartų per dieną.

* Divertikulai. 70 proc. atvejų eiga besimptominė. Likusieji 30 proc. jaučia pilvo skausmą dažniau kairiojoje apatinėje pilvo dalyje ar virš gaktikaulio, kuris būna spazminis, sustiprėjantis pavalgius, o sumažėjantis ar praeinantis išėjus dujoms ar pasituštinus Tuštinimosi sutrikimas - dažniau būna obstipacijos, bet galimi ir viduriavimo epizodai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* Storosios žarnos polipai. Paprastai jie yra asimptominiai, dažniausiai randami atsitiktinai, tiriant dėl neaiškių tuštinimosi pasikeitimų. Bet turintieji polipų gali jausti diskomfortą pilve, nes peristaltiniai žarnų susitraukimai tampo polipą.

REKLAMA

* Storosios žarnos karcinoma. Jei skauda dešiniąją kirkšninę pilvo dalį, tai gali būti storosios žarnos dešiniosios pusės vėžys, o jei pasireiškia spazminiai skausmai virš gaktos, kartais susiję su valgymu, greičiausiai tai bus storosios žarnos kairiosios pusės vėžys.

Visame šiame ligų verpete pačiam žmogui susigaudyti sunku, tad, atsiradus bet kokiems negalavimams, reikia kreiptis į specialistą - koloproktologą. Laiku diagnozavus ligą, skyrus tinkamą gydymą, ne tik bus sutaupyta energijos, psichinės sveikatos ir darbingo laiko, bet neretai tai padeda išgyventi net esant ir pačiai baisiausiai ligai, jeigu ji nėra pernelyg užleista.

REKLAMA

Specialistas jums tikrai pasiūlys tyrimus, kurie nėra iš pačių maloniausių, tačiau jei norite sužinoti savo nusiskundimų priežastį ir ją tinkamai pradėti gydyti - šių tyrimų tikrai neišvengsite. Digitaliniu būdu (ištirdamas tiesiąją žarną pirštu) gydytojas gali apčiuopti tiesiosios žarnos naviką ar polipą. Tam, kad būtų įvertinti pakitimai storojoje žarnoje, atliekamas endoskopinis tyrimas - kolonoskopija arba rektoskopija, t.y. žarna apžiūrima specialiu instrumentu su šviesos šaltiniu ir, jei reikia, atliekamos biopsijos - paimami gleivinės gabaliukai mikroskopiniam ištyrimui (ieškoma atipinių ląstelių). Tai pats efektyviausias tyrimas. Storoji žarna gali būti tiriama ir rentgenologiniu būdu, tačiau tokiu atveju negalima paimti biopsinės medžiagos. Norint diferencijuoti ligą, atliekama vidaus organų echoskopija, kompiuterinė tomografija ar kiti reikalingi tyrimai.

Paruošė Sandra Putrunaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų