Virginija GRIGALIŪNIENĖ
"Lietuvoje vis dažniau nusikalsta vaikai, tačiau valdžia sugeba tik bejėgiškai konstatuoti šį faktą. Kodėl nepilnamečiai tampa vis agresyvesni?" Tai citata iš straipsnio, kuris "Akistatoje" buvo išspausdintas prieš... penkerius metus! Kas per tiek laiko pasikeitė? Ogi situacija dar labiau pablogėjo! Nepilnamečiai suįžūlėjo taip, kad nepaiso ne tik tėvų ar pedagogų pastabų, bet išdrįsta viešai pasišaipyti jau ir iš policijos pareigūnų ar teisėjų įspėjimų! Tuo ypač "pasižymi" valdiškose globos institucijose gyvenantys paaugliai. "Galvas kelia" ne vien ūsuotieji šešiolikmečiai, septyniolikmečiai, bet jau ir trylikamečiai ar net dvylikamečiai pienburniai!
Ugdymo ir globos centre - globotinių siautėjimas
Kauno apskrities ugdymo ir globos centre gyvena per penkiasdešimt į nusikaltimus, valkatavimą ir kitokias nedorybes linkusių nepilnamečių. Kai kurių jų tėvai šiuo metu atlieka bausmę, taigi neturi galimybės pasirūpinti atžalomis. Daugumai tėvelių ir mamyčių apribotos teisės į vaikus. Todėl dabar pusšimtis šių paauglių - Ugdymo ir globos centro žinioje. Centras tam ir buvo įsteigtas, kad lengvai pažeidžiami vaikai būtų kuo labiau apsaugoti nuo neigiamos įtakos, kad nedarytų nusikaltimų, nepatektų į nepilnamečių pataisos namus. Tačiau kaip rodo karti šio centro direktoriaus Adolfo Skališiaus ir pedagogų bei grupių auklėtojų patirtis, su nepilnamečiais globotiniais dirbti tampa ne tik vis sunkiau, bet ir pavojinga.
Nors į centrą (tramdyti nepilnamečių) policijos pareigūnai kviečiami kiekvieną savaitę, to, kas nutiko prieš keletą dienų, nesitikėjo ir nelaukė nei policijos pareigūnai, nei su vis augančia globotinių agresija puikiai susipažinę centro darbuotojai.
Kaip "Akistatai" pasakojo Ugdymo ir globos centro direktorius, tą dieną šešiolikmetis globotinis Kęstutis (vardas pakeistas) buvo palydėtas į apylinkės teismą. Ten jaunuolis buvo svarstomas už administracinį teisės pažeidimą. Pasirodo, kiek anksčiau jis su keliais kitais globotiniais išdaužė centro patalpų langus, pabėgo į miestą, kažkur prisigėrė, o sugrįžęs, kaip ir jo bendrai, nepadoriai elgėsi, keikėsi ir šūkaliojo, į auklėtojų pastabas nurimti nereagavo. Galiausiai chuliganų trijulė užšoko ant vieno darbuotojo automobilio ir jį stipriai aplamdė. Kadangi kiti šio išpuolio dalyviai pagal šiuo metu galiojančius įstatymus dar yra per jauni, kad būtų patraukti atsakomybėn, į teismą vyko vienas Kęstutis. Tačiau užuot atgailavęs dėl savo piktybiškų veiksmų, nenaudėlis, anot mačiusiųjų, teisėjo auklėjamas ir gėdijamas tik kraipėsi, vaipėsi ir šaipėsi kažką panosėje burbuliuodamas... Jaunikaitis buvo įspėtas daugiau taip nesielgti, o sugrįžęs į centrą surengė dar įžūlesnį išpuolį! Kartu su dar dviem globos namų auklėtiniais (trylikamečiu bei keturiolikmečiu) išdaužė vieną įstaigos langą, sulaužė inventorių, o kai tuo laiku budėję grupės auklėtojai trijulę pabandė sudrausminti, du chuliganai (Kęstutis ir trylikametis vaikėzas) tvarkdarius ėmė visaip plūsti ir... grasinti peiliais! Aršuolius nuginklavo tik iškviesti apsaugos policijos pareigūnai. Agresyvūs vaikigaliai buvo nuvežti į policiją apklausti, tačiau iškart po jos sugrąžinti į globos centrą. Kaip centro darbuotojams esą pareiškė policijos pareigūnai, kokių nors griežtesnių priemonių nepilnamečių atžvilgiu imtis negalima - nevalia pažeisti vaikų teisių.
- Tai ir blogiausia, jog mūsų centro gyventojai puikiai žino savo teises, tačiau visai neprisimena pareigų, - apgailestavo direktorius Adolfas Skališius. - Nepilnamečiai smarkuoliai tik pasišaipo, kai įspėjame, jog iškviesime policiją, nes žino, kad ir policininkų rankos surištos... Nes, kaip dažniausiai tenka girdėti iš pareigūnų, vienam chuliganui dar "nesuėjęs reikiamas amžius", kitu atveju nėra "nusikaltimo sudėties"...
Anot direktoriaus, iš apklausų policijoje pradedantieji banditėliai grįžta ne nosis nukabinę, aplaužytais ragais, o jausdamiesi lyg didvyriai! Ir tokia pat nebaudžiamumo bacila netrunka užkrėsti kitus centro globotinius.
Už nepilnamečių padarytus nusikaltimus visa atsakomybė turėtų kristi tėvams. Tačiau šiuo atveju yra kitaip. Kadangi daugelio centre gyvenančių globotinių gimdytojams yra apribotos tėvystės teisės, visa atsakomybė gula ant Ugdymo ir globos centro darbuotojų - vadovo, auklėtojų, socialinių pedagogų - pečių. Policijoje kartą esą tiesiai šviesiai buvo pasakyta: jūsų problemos - jūs ir tvarkykitės. O kitąsyk - dar "gražiau": užuot ėmęsi priemonių sutramdyti neklaužadas vaikus, pareigūnai centro direktoriui esą pasiūlė... nubausti globotinius neva netinkamai auklėjančius darbuotojus!
- Jei padėtis nepasikeis, bijau, kad netolimoje ateityje globotiniai dar ne tokių dalykų prikrės, - nerimavo Ugdymo ir globos centro direktorius Adolfas Skališius. - Kas iš to, kad šiuo metu du agresyviausi paaugliai - Kęstutis ir trejais metais jaunesnis jo bendrininkas - laikinai apgyvendinti Nepilnamečių socialinės paramos ir prevencijos centre. Po poros savaičių jie sugrįš ir vėl visi kentėsime...
Direktoriui pasiūlėme kreiptis į atitinkamas institucijas, kad aršiausi centro gyventojai būtų nedelsiant įkurdinti Veliučionių ar Čiobiškio specialiuosiuose vaikų globos namuose (tai yra ten, kur smarkuoliams šiek tiek aplaužomi ragiukai).
- Ką jūs, - nustebo direktorius. - Be paties globotinio ar jo tėvų raštiško sutikimo niekas į specialiuosius vaikų globos namus neišveš! Taip nurodyta vaiko teises ginančiuose įstatymuose!
Policija - irgi bejėgė?
- Iš tikrųjų, šešiolikos dar neturintys, tačiau į nusikaltimus linkę paaugliai gali vaikščioti pakeltomis galvomis, nes žino, kad dėl jauno amžiaus baudžiami nebus, - patvirtino Kauno miesto Žaliakalnio PK laikinai einantis viršininko pareigas Sergejus Kalinkinas. - Atsakomybė, beje, nebaugina ir vyresnių nepilnamečių. Kas iš to, kad tokiam globotiniui už įžūlų elgesį bus paskirta administracinė nuobauda - kas ją sumokės? Ugdymo ir globos centro darbuotojai? Juk už centre apgyvendintą nepilnametį atsako jį globojanti įstaiga!
Žaliakalnio policijos komisariato teritorijoje esančio Kauno apskrities ugdymo ir globos centro globotiniai, anot S. Kalinkino, policijai įgrisę iki gyvo kaulo. Tačiau nepaisant to, kokias eibes nepilnamečiai beiškrėstų, jų negalima net trumpam sulaikyti. Na, nebent būtų girtutėliai - tada leidžiama PK patalpose išblaivinti...
Paklaustas, kaip bandytų spręsti vis drąsiau ir įžūliau siautėjančių paauglių sudrausminimo klausimus, jei būtų minėto centro vadovas, S. Kalinkinas tik giliai atsiduso: "Nepavydžiu aš to centro direktoriui..."
Vienintelis dalykas, ką esą būtų galima padaryti, tai nepaklusnų, piktybiškai besielgiantį, nusikaltimus darantį centro globotinį išsiųsti į Nepilnamečių socialinės paramos ir prevencijos centrą. Ten su "sunkiais" vaikais dirba nemaža specialistų komanda. Tačiau kiek iš to naudos, sunku pasakyti. Mat iš minėto centro globotiniai, pareigūno žodžiais, grįžta kokie buvę.
"Piktą darinį" reikia sunaikinti
Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos tarnybos vyr. specialistės Irenos Kierienės nuomone, tokie globotinių išpuoliai, kokie užregistruoti Kauno apskrities ugdymo ir globos centre, rodo ne ką kita, o tai, jog globotiniai jau yra susibūrę į šutvę, pajautę "bandos" instinktus. Vadinasi, kuo toliau, tuo sunkiau su tokiais bus susikalbėti ir susitarti. "Reikia kuo greičiau tą piktybinį darinį sunaikinti, nedorėlius pastatyti į vietą", - svarstė vyr. specialistė. Kaip?
- Jei nepilnametis nepaklūsta institucijoje nustatytai tvarkai, jei netinkamai elgiasi, ignoruoja pedagogų ar auklėtojų reikalavimus ir panašiai - lieka vienintelis kelias: nepaklusnųjį nukreipti į specialiąją globos ir ugdymo įstaigą, - paaiškino sostinės Vaiko teisių apsaugos tarnybos psichologė Valdareza Sadauskaitė.
Anot pašnekovės, yra numatytos išimtys, kai vaiko parašo (sutikimo) vykti į tokią įstaigą nereikalaujama - tokį sutikimą gali duoti teismas, remdamasis vietos Vaiko teisių apsaugos tarnybos, policijos ar įstaigos, kurioje tuo metu globotinis gyvena, prašymais, rekomendacijomis. Tereikia, kad teismui būtų pateikta medžiaga, įrodanti, jog svarstomam nepilnamečiui išties būtų naudinga specialiosios auklėjimo įstaigos darbuotojų pagalba. (Beje, V. Sadauskaitė - tarpžinybinės komisijos prie Švietimo ir mokslo ministerijos, nagrinėjančios teikimus probleminius nepilnamečius apgyvendinti specialiuosiuose vaikų globos namuose, narė).
Bet visų pirma psichologė patartų padaryti vieną paprastą dalyką: prie bendro stalo susėsti Kauno apskrities ugdymo ir globos centro, Kauno miesto Vaiko teisių apsaugos tarnybos ir teritorinio policijos komisariato atstovams ir viską ramiai išsiaiškinti. Bendromis jėgomis esą visuomet būna lengviau priimti geriausią sprendimą.
Kita vertus, anot psichologės, niekas neturi skubėti vaiką pasmerkti ir nubausti, tačiau tuo pat metu ir vaikas turi nepamiršti, kad už kiekvieną padarytą nusižengimą reikės atsakyti. Ir kuo tų nusižengimų daugės, tuo griežtesnė bausmė bus taikoma.
Įstatymai - nepilnamečių pusėje
Vėl sugrįžkime prie nedorų nepilnamečių teises aklai ginančių įstatymų. Nors Kauno apskrities ugdymo ir globos centro direktorius "Akistatos" žurnalistei užsiminė nuėjęs "vos ne kryžiaus kelius", viešindamas blogai besielgiančių, pasitaisyti nenorinčių nepilnamečių globotinių problemą bei siekdamas, kad bent maža dalimi būtų sugriežtinta tokiems paaugliams taikytina atsakomybė, visos direktoriaus pastangos kol kas nuėjo perniek. Gal permainų galima tikėtis iš naujojo Seimo?
"Akistata" pakalbino Seimo Šeimos ir vaiko reikalų komisijos pirmininkę Rimą Baškienę. Seimo narė visiškai pritarė žurnalistei, jog šiandieniniuose "vaikų įstatymuose" yra gana daug spragų, kurias reikia kuo skubiau šalinti. Vos mėnesį komisijai vadovaujanti R. Baškienė šia aktualia tema sakė jau ne kartą kalbėjusis su kitais komisijos nariais, visi priėję prie vieningos išvados - tokia padėtis, kokia yra dabar, neturi būti.
Energinga, rimtai dirbti nusiteikusi Seimo narė būtų dėkinga, jei šią problemą kuo greičiau ir efektyviau spręsti padėtų ne tik valdiškų globos institucijų, Vaiko teisių apsaugos tarnybų specialistai, su probleminiais vaikais tiesiogiai susiduriantys socialiniai darbuotojai, bet ir nepilnamečių nusikalstamumo didėjimui neabejingi tautiečiai. Komisija laukia pasiūlymų, patarimų, kuriuos kruopščiai išstudijuotų, kuriais galėtų remtis teikdama Seimui svarstyti naujų įstatymų projektus, ruošti jau priimtų įstatymų pataisas, poįstatyminius aktus.