Mantas LIDEIKIS
Vis dažniau visuomenę pasiekia pranešimai apie tai, jog tvarką keliuose prižiūrintys policijos pareigūnai pasirodo esantys išskirtinai sąžiningi. Tie, kas išdrįsta "keliukams" už pažeistas kelių eismo taisykles pasiūlyti pinigų, kad į pažeidimą būtų pažiūrėta pro pirštus, rizikuoja atsidurti areštinėje. Beje, ne vienas pažeidėjas, atkišęs pareigūnams keletą banknotų, jau yra pajutęs sunkią įstatymo ranką ir išbandęs sulaikytojo dalią. Nors skelbiama, kad tokie vairuotojai "po apklausos paleisti", tačiau tuo jų nemalonumai nesibaigia.
Pasak Lietuvos policijos eismo keliuose priežiūros tarnybos viršininko Sauliaus Skvernelio, nuo metų pradžios šalies nuovadose ir komisariatuose atsidūrė per 130 vairuotojų, siūliusių policininkams kyšius. Visais atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai ir bylos jau atsidūrė teisme arba netrukus ten pateks. Labiausiai kyšiais nuo atsakomybės linkę išsipirkti Kauno apskrities vairuotojai - tokių čia sulaikyta 22.
Vairuotojai abejoja pareigūnais
Tuo tarpu vairuotojai, kurie dažniausiai susiduria su pareigūnais, linkę šį policijos sąžiningumą vertinti labai dviprasmiškai. Kauno taksi firmoje "Smūgis" dirbantis Virginijus įsitikinęs, jog sulaikomi tik tie vairuotojai, kurie pasiūlo per mažą sumą. Pašnekovo įsitikinimu, dabar pareigūnams labai patogu: patiko žmogus - galima ir susitarti. Nepatiko, ar nuotaika prasta - galima čiupti pasiūliusįjį pinigų, ir į nuovadą - tegu pasikankina dar ir ten.
- Baudas į valstybės kasą mokėjau labai retai. Vairuoju jau daugiau kaip 20 metų, esu profesionalus vairuotojas, todėl su pareigūnais teko susidurti tiek kartų, kad sunku ir suskaičiuoti. Ir iki šiol nebuvo tokio atvejo, kad už pažeidimą, ypač jeigu jisai nėra sunkus, negalėčiau susitarti, - kalbėjo taksi vairuotojas.
Virginijus pripažįsta, jog "atsilyginti" už gerą širdį pareigūnams reikia mokėti. Jei įžūliai elgsiesi, švaistysiesi banknotais, greičiausiai rezultatas bus prastas. Tačiau pripažįstant, kad suklydai, pasikalbant, galima rasti bendrą kalbą.
Greitojo siuntinių gabenimo "TNT" firmos furgonėlį vairuojantis vilnietis Aleksandras prunkšteli, išgirdęs klausimą.
- Sąžiningi "mentai" - tokia pati utopija, kaip ir kadaise siektas socializmas, - sako jis. - Vairuoju ne vieneri metai. Mūsų tarnybos specifika tokia, kad reikia ir greičiau pavažiuoti, ir atvykus į paskirties vietą kartais automobilį pastatyti ne ten, kur galima. Žiūrėk, jau ir kviečia į savo mašiną. Prisipažinsiu, man dar neteko sutikti tokio, su kuriuo nesusikalbėčiau. Žinoma, jei esi ne kvailas, akių nedraskysi ir be reikalo nesiginčysi. Be priežasties juk ir jie nekimba".
Pašnekovas sako, jog ir ta nauja tvarka, kad nuo gegužės 1-osios pažeidėją sustabdę pareigūnai nebegali imti pinigų, jų sąžiningesnių nepadarys.
- Koks skirtumas, kad jie negali imti baudos pinigų vietoje? - stebisi vyras. - Juk galima litą kitą pasiūlyti už tai, kad tau mažesnę baudą išrašytų arba visai jos neskirtų. Yra gi skirtumas, ar tau skirs 150 litų už viršytą greitį, ar 40 už neprisisegtus diržus? Baudos net ir už menkus pažeidimus mūsų šalyje yra nerealiai didelės ir žmonės tiesiog visaip stengiasi sutaupyti.
Tuo tarpu buvęs ilgametis Kauno kelių policijos vadas, dabar miesto tarybos Antikorupcijos komiteto narys Gediminas Žemaitis įsitikinęs, kad tokia tvarka verčia būti sąžiningesnius ir pareigūnus, ir vairuotojus.
- Dėl tokios padėties kalta ne vien policija. Ne mažiau kalti ir žmonės. Labai žemas moralinis vairuotojų lygis. Mano nuomone, jeigu bus duodančių, bus ir imančių. Kad tai baigtųsi, turi kilti ir policijos, ir vairuotojų moralė. Reikėtų didesnes bausmes skirti ne tik tiems, kurie ima, bet ir tiems, kurie duoda. Kadangi tai taip pat yra pažeidimas. Kodėl gi vairuotojas nori papirkti pareigūnus, kodėl nenori atsakyti už padarytą klaidą? Tačiau iš esmės korupcija tarp pareigūnų yra sumažėjusi labai ryškiai. Ir policija tikrai dirba daug sąžiningiau. Manau, kad visuomenė tai jau pajuto, - sakė "Akistatai" senas kelių policijos vilkas.
Užtarėjai atsipirko baudomis
O štai kaip tik neseniai Klaipėdos apylinkės teisme nuosprendį išklausė buvę Šilutės rajono policijos komisariato pareiginiai, kurie nespjovė į pinigus. Valstybės tarnyboje jau nebedirbantiems vyriškiams pavyko išvengti grotų ir atsipirkti baudomis. Pareigūnai į teisiamųjų suolą sėdo už tai, kad sulaikę neblaivų BMW vairuotoją Zigfridą Hincą, jį nubaudė ne už tai, kad vairavo neblaivus, bet suklastojo protokolą ir parašė, kad Z. Hincas nubaustas dėl kalbėjimo mobiliuoju telefonu prie vairo. Pareigūnai Arvydas Žemaitaitis, Vytautas Sungaila, Gintaras Petrauskis, vykdydami būrio vado Vilmanto Gudaičio nurodymus, suklastojo ne tik administracinio teisės pažeidimo protokolą, bet ir girtumo patikrinimo kvitą, registracijos žurnalą.
Vėliau dar kartą buvo gelbėtas jau su tuo pačiu BMW važiavęs Elmaras Klingeris. Būdamas neblaivus jis apgadino automobilį. Policininkai A. Žemaitaitis ir V. Sungaila suklastojo dokumentus ir dėl to E. Klingerio motinai iš "Lietuvos draudimo" pavyko gauti beveik 4 000 litų draudimo išmoką.
Už tai teismas buvusiam Šilutės rajono PK viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus patrulių būrio vyriausiajam patruliui Arvydui Žemaitaičiui (34 m.) skyrė 8 750 litų, patruliui Gintarui Petrauskiui (36 m.) - 3 250 litų, patruliui Rolandui Šiuškui (34 m.) - 3 750 litų baudas. Šie vyrai savo kaltės neneigė. Kaltės nepripažinusiam patruliui Vytautui Sungailai (30 m.) teks sumokėti 9 500, o būrio vadui Vilmantui Gudaičiui (29 m.) - 10 750 litų baudas.
Lietuvoje kasdien sulaikomi išgėrę vairuotojai. Tiek policija, tiek visuomenė sutinka, kad prie didelio avaringumo prisideda ir pareigūnų korupcija - davę kyšį policininkui, pažeidėjai nuvažiuoja ir jausdamiesi nebaudžiami, toliau važinėja neblaivūs, viršija greitį.